“Nismo družina, ki bi delala ‘galamo'”

Smučarski skoki 10. Mar 202514:37 5 komentarjev
Domen Nika Prevc
Foto: Aleš Fevžer

Zlati (in srebrni) tovor je doma. Slovenska skakalna reprezentanca, ki je na nedavno končanem svetovnem prvenstvu v nordijskem smučanju poskrbela za najuspešnejši šampionat v slovenski zgodovini, se je ponoči vrnila v domovino, danes pa v Ljubljani že stopila pred medije in ponosno pokazala vse kolajne. Največ pozornosti sta bila pričakovano deležna Domen in Nika Prevc.

Ne samo po številu in žlahtnosti kolajn za Slovenijo, svetovno prvenstvo v Trondheimu je novo poglavje zgodovine spisalo tudi pri družinskih vezeh. Domen in Nika Prevc sta namreč postala prvi brat in sestra, ki sta najprej na mešani ekipni tekmi skupaj osvojila kolajno (srebrno), prej in potem pa sta postala tudi prva bratsko-sestrska naveza, ki se lahko pohvali tudi s posamičnima nazivoma svetovnega prvaka.

“Nisem še povsem dojel, res se je veliko dogajalo, sploh v soboto. Seveda sanjaš o tem, ampak sam pri sebi nisem čisto verjel, da se lahko zgodi kaj takega,” je bil po vrnitvi v domovino v pogovoru s predstavniki sedme sile iskren Domen. 25-letnik je s sijajnim nastopom na veliki skakalnici ob zaključku presenetil marsikoga, tudi sebe. “Če bi mi nekdo pred odhodom v Trondheim dejal, da bom dvakratni svetovni prvak, zraven pa imel še srebrno kolajno, bi dejal samo – ja, fino. Vprašanje pa, če bi to verjel sam pri sebi. Ampak kar se ima za zgoditi, se je zgodilo.”

Že letos je skočil še bolje

Najmlajši od trojice bratov skakalne dinastije iz Dolenje vasi v Selški dolini je bil zelo razpoložen cel teden, v soboto pa je z naslovom prvaka le postavil piko na i. Ni skrival, da je pred njim pred finalnim skokom vrelo.

“Ampak sem si zaupal. Da znam in da lahko oddelam, kot je treba. V prvi seriji sem naredil še manjšo napako pri skoku, pred drugim pa sem si dejal, da samo še to popravim. In res se je poklopilo. Pri zadnjem skoku bi šel zelo daleč, ko sem videl zeleno črto, pa sem si mislil, da moram samo še lepo pristati. Sneg je bil že kar razrit, saj so bile visoke temperature. Speljal sem do konca,” je dejal Gorenjec, ki pa finalnega skoka v skakalnem centru Granasen vseeno ni označil za najboljšega v karieri. “Bi našel tudi boljše, že v letošnji sezoni. Recimo kvalifikacijska skoka v Saporu in Lake Placidu. To pa je bil približek vsem tem. Že kvalifikacijski v Trondheimu je bil zelo dober.”

Domen Prevc
Foto: Guliverimage

Največ, kar lahko

Čeprav bi kdo mislil drugače, za odličnega letalca večja naprava v Trondheimu niti zdaj ni najljubša med vsemi. Tudi ko iz tega izbora odšteje letalnice. “Ne, Lillehammer, Willingen, Klingenthal … so mi bolj domače.” Kljub temu pa je navdušen nad doseženim. “Kaj več sploh še lahko dosežem. To je največ. Potrditev, za kar delaš in garaš. Obenem tudi zagon, da poleti veš, zakaj delaš in garaš. Meni je aprila ali julija včasih težko dati 100 odstotkov od sebe, zdaj se bom lahko spomnil, zakaj je vredno,” je govoril o posebnem zadovoljstvu.

Še pred odhodom v Skandinavijo je Prevc govoril o tem, da je za nasvet med novoletno turnejo prosil tudi avstrijskega trenerja Andreasa Widhölzla. In to kar v savni v Garmisch-Partenkirchnu. Dejal mu je, da naj se osredotoča samo na svoje skoke. Se je Avstrijec že najavil za nasvet v Oslu? “Ne (smeh). Ampak očitno je nekaj na tem, da je bilo tako, kot mi je dejal v Garmischu. Ampak na koncu ni veliko za filozofirati. Treba je biti osredotočen, iti iz skoka v skok, iskati rezerve pri sebi.”

Domen Prevc
Foto: Aleš Fevžer

Če si pošten, ni težav

Njegovo slavje je, sploh v tujini, zasenčila afera z dresi v norveškem taboru. Toda Prevc si s tem ne želi beliti glave, najprej sploh ni vedel, kaj točno se dogaja. “Najprej sem mislil, da bodo vse drese še enkrat izmerili. Nisem vedel za pritožbo, da se je karkoli dogajalo v ozadju. Šele potem sem izvedel, za kaj gre. Sam s sabo sem imel veliko dela, s tem se nisem imel časa ukvarjati. Ampak rad bi se oddaljil od tega in obdržal fokus do konca sezone,” je razložil in dodal, da sam zaradi tega sicer ni imel nobene kontrole dresa več.

“V soboto sem bil pri kontrolorju že po kvalifikacijah, nato še po finalu. Dres sem pustil na kontroli, imel sem druge obveznosti. S kontrolorjem (Christianom Katholom, op. p.) imava dobre odnose, če si pošten do njega in pravil, ni težav. Nimamo česa skrivati. Ta goljufija Norvežanov je bila tako zelo skrita znotraj dresa, da če ne bi podrobno gledali, ne bi vedeli. Mogoče je vse skupaj zasenčilo mojo zmago, ampak pri sebi sem dobil potrditev, da ne glede na razmere in skoke drugih, sem ob opravljenem delu lahko na vrhu.”

Slovenski junaki Trondheima 2025. Foto: Aleš Fevžer

Čas za veselje šele pride

Sprva je imel načrt, da bi pred zaključkom sezone, ki se bo že v četrtek nadaljevala v Oslu, ostal na Norveškem. Skupaj z Rjojujem Kobajašijem. “Ampak po teh kolajnah se mi je zdelo pošteno, da jih pridem domov pokazat in si vzet čas za ljudi, ki so z mano, me spodbujajo,” je dejal Prevc, ki noče še razmišljati o tekmah v Vikersundu, še manj pa v Planici. “Zaključek sezone mi je pisan na kožo, ampak grem rad korak za korak. Prvi fokus je Oslo, treningi, kvalifikacije in tekma tam. Zna biti zahtevna skakalnica, ampak s pravim načinom bo šlo tudi tam.”

Ob koncu se je Prevc še enkrat dotaknil slavja, ki je bilo tudi družinsko obarvano. “To mi veliko pomeni. Zaenkrat je vse še ‘v megli’, saj se bo sezona hitro odvila do konca. Sam zase vem, da te stvari z namenom potiskam malce na stran. Malce smo se že poveselili, nekaj dobrega pojedli. Preživeli smo miren, zelo lep večer. Njene tekme sem sam gledal iz sobe, res je bilo lepo. Zelo sem bil vesel zanjo, lepi in nori trenutki.” In kako sta se odzvala že upokojena skakalna brata Peter in Cene Prevc? “Klasično sta nama čestitala. V naši družini nismo takšni, da bi delali preveliko ‘galamo’,” je zaključil junak predolimpijske sezone.


Spored moških tekem do konca sezone

četrtek, 13. marec: 17.00 posamična tekma, Oslo
sobota, 15. marec: 17.00 posamična tekma, Vikersund
nedelja, 16. marec: 16.35 posamična tekma, Vikersund
sobota, 22. marec: 16.35 posamična tekma, Lahti
nedelja, 23. marec: 16.30 superekipna tekma, Lahti
petek, 28. marec: 15.00 posamična tekma, Planica
sobota, 29. marec: 9.30 ekipna tekma, Planica
nedelja, 30. marec: 9.30 posamična tekma, Planica

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Priporočeno vsebino