T. R. K. | 24. 4. 2024, 15:03

Si predstavljate, da bi lahko natisnili hišo? To je zdaj dejansko že mogoče ...

Natisnjena hiša s 3D-tiskalnikom za proizvodnjo cementa (slika je simbolična).

Profimedia

Predstavljen je bil največji 3D-tiskalnik na svetu, s katerim bo mogoče ustvariti cenovno dostopna stanovanja. 

V ZDA so predstavili največji 3D-tiskalnik na svetu, s katerim bo mogoče ustvariti nove soseske cenovno dostopnih stanovanj. Pomagal bo reševati problem brezdomstva, so sporočili uradniki.

Stroj, imenovan Tovarna prihodnosti 1.0, je bil zgrajen v kampusu Univerze Maine in združuje umetno inteligenco z robotiko in visokozmogljivim računalništvom. Vladni uradniki so dejali, da je tiskalnik presegel njihova pričakovanja in da je "svetilnik inovacij", ameriška senatorka za Maine Susan Collins pa je dejala, da je to "velik dan za našo univerzo, našo državo in naš narod".

V kampusu je tudi Guinnessov rekord za leto 2019 za največji polimerni 3D-tiskalnik, ki lahko ustvarja tudi hiše - vendar naj bi bil novi stroj štirikrat večji. Univerza želi pokazati, kako je mogoče domove skoraj v celoti zgraditi s tiskalnikom z manjšim ogljičnim odtisom, poroča Sky news. 

Pravi, da jim to omogoča tehnologija 3D-tiskanja domov z uporabo materialov na biološki osnovi. Sčasoma bi tako lahko natisnili soseske cenovno dostopnih stanovanj in s tem rešili problematiko brezdomstva v regiji. Če stavbe niso primerne, jih je mogoče reciklirati, so dodali uradniki.

3D-tiskalnik ponuja nove priložnosti za okolju prijazno proizvodnjo 

Habib Dagher, direktor univerzitetnega centra za napredne strukture in kompozite, je dejal: "V okviru projekta je bilo mogoče iztisniti 3D-tiskarnice: V bistvu ga lahko razgradite, po želji zmeljete dele, natisnjene v 3D-tehniki, in z njimi ponovno natisnete in naredite to znova."

Po podatkih Programa Združenih narodov za okolje sektor stavb in gradbeništva prispeva približno 37 % svetovnih emisij toplogrednih plinov, predvsem zaradi proizvodnje in uporabe materialov, kot so cement, jeklo in aluminij, ki imajo velik ogljični odtis. Tiskalnik bo lahko izdelal predmete, ki bodo dolgi 29 metrov, široki 7 metrov in visoki 5 metrov.

Dr. Dagher je dejal, da primanjkuje cenovno dostopnih stanovanj in delavcev za gradnjo stanovanj - zvezna država Maine naj bi v naslednjih šestih letih namreč potrebovala še 80.000 stanovanj.  Vendar pa stroj, ki proizvaja s hitrostjo proizvodnje 227 kilogramov materiala na uro, lahko z veliko hitrostjo ustvaril nove domove.

Na univerzi pravijo, da tiskalnik ponuja "nove priložnosti za okolju prijazno in stroškovno učinkovito" proizvodnjo za številne industrije. Med njimi so nacionalna varnost, cenovno dostopna stanovanja, gradnja mostov, tehnologije za izkoriščanje oceanov in vetrne energije ter izdelava pomorskih plovil, je dodala.