Slovenija
16917 ogledov

“Vtikate mojo vero, mojega Boga v svojo razpravo ..."

Državni zbor, poslanci Saša Despot
Poslanci DZ so na izredni seji s 50 glasovi za in sedmimi proti sprejeli novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki razmejuje zdravstvo. Pred tem se je odvijala pestra razprava.

Novela bo zdravnikom in drugim javnim zdravstvenim delavcem razen v redkih izjemah onemogočila dodatno delo pri zasebnikih, bodo pa lahko pod določenimi pogoji delali v drugih javnih zavodih in pri koncesionarjih.

Predlogu nasprotujejo v opoziciji in zdravniških organizacijah, kjer menijo, da predlagani zakon ne rešuje težav v zdravstvenem sistemu, ampak jih bo samo še poglabljal.

Brez poslanskih skupin SDS in Demokratov

V dvorani ni bilo poslancev SDS-a, ki so napovedali obstrukcijo zaradi "kršitve poslovnika." Po njihovem je sklic te izredne seje prišel prehitro, "iz danes na jutri." 

Predsednica DZ  Urška Klakočar Zupančič jim je odgovorila, da so znova napisali napačno pravno podlago. Po njenem izredna seja ni bila sklicana na podlagi člena, ki ga navaja SDS, ampak na podlagi drugega člena.

Nato je obstrukcijo v imenu poslanske skupine Demokratov napovedala še Eva Irgl. "Nesprejemljivo je, da se tako pomembni zakon, ki bo imel posledice za vse državljane Slovenije, sprejema na izredni seji državnega zbora. Danes smo priča dejanskemu prisiljevanju v hitri postopek sprejemanja zakona," je povedala poslanka. 

Koalicija: zakon gre v pravo smer

"Verjamemo, da gre sprejetje zakona v pravo smer zagotavljanja večje dostopnosti, kakovosti in učinkovitosti zdravstvenih storitev in to v dobrobit vseh prebivalcev Slovenije," je v predstavitvi zakona v uvodu dejala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel.

V nadaljevanju seje so v razpravi, kot rečeno, s strani opozicije sodelovali le poslanci Nove Slovenije, ki zakonu o zdravstveni dejavnosti nasprotujejo. Sicer so vložili amandma, v katerem predlagajo, da bi zakon začel veljati 1. januarja 2027. Kot je pojasnila poslanka Iva Dimic, naj se s tem “vsaj omogoči dodaten čas, da se vsi, ki jih zakon zadeva, celovito seznanijo s predlaganimi ukrepi”.

"Tukaj ste šli predaleč gospa"

Nato se je oglasil poslanec PS Svoboda Aleksander Prosen Kralj, ki je poslanki očital, da je užalila ministrico. "Dejali ste, da je nesposobna," je dejal. "Tukaj se šli predaleč gospa," je rekel poslanki. 

NSi bi moral razmisliti o svojih vrednotah, je nadaljeval Prosen Kralj “Vaše vrednote bi morale biti pomoč sočloveku. S tem, da ste se izjasnili, da ne boste podprli takega zakona, se vprašam, očitno ima Bog svojo ceno v evrih,” zaključil. 

“Da vtikate mojo vero, mojega Boga v svojo razpravo … Veste, kaj, na to sem ponosna in to pomeni, da svojo vero živim in da vi to čutite. In to je moj cilj,” mu je odvrnila Iva Dimic. 

Predlog novele bi javnim zdravstvenim delavcem razen v redkih izjemah onemogočil delo pri tako imenovanih čistih zasebnikih, bi pa lahko pod določenimi pogoji pridobili soglasje za delo v drugih javnih zavodih in pri koncesionarjih.

Svarijo pred odhodi

V opoziciji in zdravniških organizacijah svarijo pred posledicami predloga novele, med drugim pred odhodi javnih zdravstvenih delavcev v zasebništvo. Pred dnevi je predsednica zdravniške zbornice Bojana Beović spomnila na anketo, ki so jo na zbornici med zdravniki opravili jeseni. Ta je pokazala, da v drugi javni ustanovi ali pri koncesionarju dela 40 odstotkov zdravnikov. Med njimi jih je 15 odstotkov napovedalo, da bodo morali svojega "delnega" delodajalca v primeru sprejema novele zapustiti.

V koaliciji poudarjajo, da zakon prinaša nujno potrebno ureditev in razmejitev javnega in zasebnega zdravstva ter da gre za ključen korak zdravstvene reforme.

Za Levico je najpomembnejše, da se bo država aktivneje ukvarjala s podeljevanjem koncesij, ter da so nova pravila za delo v drugih ustanovah jasna in logična, je poudarila poslanka Nataša Sukič. "Dvoživkarstvo pri koncesionarjih bo prepovedano za direktorje, strokovne direktorje in vodje oddelkov in klinik, s čimer se odpravlja konflikt interesov," je dodala.

Določilo, ki predvideva neprofitnost koncesionarjev pri izvajanju javnih zdravstvenih storitev, ostaja. V torek so koalicijski poslanci v izjavah za medije znova zagotovili, da bodo to določilo ohranili, in to kljub nasprotovanju dveh ministrov, za finance Klemna Boštjančiča in zdravstvo Valentine Prevolnik Rupel. 

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 21
  • Kondor 18:32 02.april 2025.

    Še vedno velja rek, da : bolj je svet bolj je preklet.

  • Avatar luckyss1
    luckyss1 15:30 02.april 2025.

    Ja in kar se Dimiceve tiče naj gre v samostan in tam govori bedastoče, itak je prestara, da bi jo kakšen duhovnik uporabil za "navdih"...Ne morejo biti poslanci ljudje, ki verjamejo v škrate, vile in podobne neumnosti..

  • Avatar luckyss1
    luckyss1 15:27 02.april 2025.

    Seveda brca SDS -Fides naveza s svojimi podaniki kolikor lahko...Ker gre za njihove jahte in tudi za denar za promocijo strank..Težke milijarde so na ta način desetletja cuzali od državljanov, ki pa so v zameno dobivali vsak dan slabšo zdravstveno ...prikaži več oskrbo...To bo največja in najbolj nujna zmaga te vlade..In tudi če bo to edina stvar, ki jo bodo naredili (pa ni), so za narod naredili več kot pet prejšnjih vlad skupaj..Amen...