Številne ženske v nevarnosti, a tega ne vedo: znanstveniki razkrili presenetljiv dejavnik tveganja za raka

14. 3. 2025
Deli

Najnovejša raziskava razkriva presenetljiv dejavnik, ki lahko poveča tveganje za raka dojk in oteži njegovo pravočasno odkrivanje.

Rak dojk ostaja eden najpogostejših rakavih obolenj pri ženskah, saj vsaka sedma ženska v življenju prejme to zastrašujočo diagnozo. Kljub napredku v diagnostiki in zdravljenju pa ostaja ključno zgodnje odkrivanje bolezni, saj znatno poveča možnosti za uspešno zdravljenje. Vendar pa nova znanstvena spoznanja razkrivajo, da gostota tkiva dojk ne vpliva le na težavnost odkrivanja raka, temveč je lahko tudi samostojen dejavnik tveganja za razvoj bolezni.

Rak dojk in težave pri diagnostiki

Že desetletja je znano, da lahko visoka gostota tkiva dojk oteži zaznavanje potencialno nevarnih sprememb na mamografiji. Gostejše tkivo je namreč sestavljeno iz večjega deleža mlečnih žlez in vezivnega tkiva v primerjavi z maščobnim tkivom. Na mamografskih posnetkih se gosti deli prikažejo kot beli predeli, enako kot morebitne rakave spremembe, kar otežuje njihovo razlikovanje in povečuje tveganje za lažno negativne izvide.

Prav to se je zgodilo britanski televizijski voditeljici Julii Bradbury, ki je leta 2020 zatipala zatrdlino v levi dojki, a je bila bolezen trikrat spregledana. Pri njej so zaradi gostih dojk težje zaznali tumor, kar je odložilo pravočasno diagnozo. Ta primer ni osamljen, saj številne ženske z gostimi dojkami tvegajo pozno prepoznavo bolezni, kar lahko vpliva na uspešnost zdravljenja.

rak dojk ženske preventiva raziskava gostota
Profimedia

Nova študija razkriva povečano tveganje za raka pri ženskah z gostimi dojkami
Najnovejša raziskava, objavljena v ugledni reviji American Journal of Epidemiology, je šla korak dlje in raziskala ne le vpliv gostote dojk na diagnostiko, temveč tudi neposredno povezavo z verjetnostjo razvoja raka. Raziskovalna skupina z oregonskega inštituta za zdravje in znanost je analizirala podatke več kot 33.000 žensk v obdobju od leta 2000 do 2018.

Ugotovili so, da so imele ženske z gostejšimi dojkami za 1,7-krat večje tveganje za razvoj raka dojk v primerjavi s tistimi, katerih tkivo je bilo manj gosto – tudi ob upoštevanju vpliva zmanjšane občutljivosti mamografije. To pomeni, da gostota dojk ni zgolj diagnostična ovira, temveč lahko že sama po sebi povečuje tveganje za nastanek rakavih obolenj.

Raziskava je pokazala, da so digitalne mamografije pri ženskah z gostimi dojkami manj zanesljive, saj zaznajo le 73 % primerov raka, medtem ko pri ženskah s pretežno maščobnim tkivom odkrivanje doseže 93 %. Zaradi tega mnogi strokovnjaki priporočajo dodatne presejalne metode, kot so magnetna resonanca (MRI) ali ultrazvočne preiskave, ki lahko bolje prepoznajo tumorje v gostem tkivu.

V ZDA so že sprejeli nove predpise, ki od septembra 2024 zahtevajo, da mamografski centri pacientke obveščajo o gostoti njihovih dojk. Avtorica študije dr. Jane Lange poudarja, da je obveščenost žensk ključna za zgodnje odkrivanje bolezni. “Naše ugotovitve podpirajo nove regulative, ki zagotavljajo, da bodo ženske vedele, ali imajo goste dojke, in se lahko s svojim zdravnikom pogovorile o dodatnih diagnostičnih možnostih,” pravi dr. Lange.

Pomen osveščenosti in preventivnega ukrepanja

Ženske, pri katerih je prisotna večja gostota dojk, bi se morale redno posvetovati s svojim zdravnikom glede optimalne strategije zgodnjega odkrivanja raka. Dodatni presejalni pregledi lahko znatno povečajo možnosti za pravočasno diagnozo in uspešno zdravljenje bolezni.

Čeprav gostota dojk sama po sebi ni neposreden vzrok za raka, najnovejše raziskave jasno kažejo, da je pomemben dejavnik tveganja, ki zahteva večjo previdnost in ciljno usmerjene diagnostične postopke. Vse ženske, še posebej tiste z gostim tkivom, bi morale biti pozorne na spremembe v dojkah in se pravočasno odločiti za dodatne preiskave, kadar je to potrebno.

Teh dokumentov nikoli ne zavrzite: hranite jih vse življenje