Slovenija

Mladoletniki prek spleta brez ovir do alkoholnih pijač

Ljubljana, 06. 09. 2023 11.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Kot ugotavlja nova raziskava Zveze potrošnikov Slovenije, je skrb vzbujajoče, da lahko mladoletniki v Sloveniji preko spleta praktično brez ovir naročijo alkoholne pijače. Kot so ugotovili, prav nihče od desetih trgovcev ali pogodbenih dostavljavcev ni od mlade osebe, ki je prevzela alkoholno pijačo na domu, zahteval osebnega dokumenta za preverjanje starosti.

Prav dostopnost alkohola je bila v ospredju spletnega pregleda prodaje alkoholnih pijač. Spletno nakupovanje je čedalje bolj priljubljeno, tudi Tržni inšpektorat RS v svojem letnem poročilu 2022 navaja, da se prodaja in oglaševanje alkoholnih pijač vse bolj selita na spletna in družbena omrežja, saj to ponuja preprost in priročen dostop do najrazličnejših izdelkov. A ima tudi mnoge pomanjkljivosti. Pregled, izveden julija letos pri desetih spletnih trgovcih, je pokazal, da lahko mladi na spletu brez težav kupijo alkoholne pijače, so sporočili z Inštituta za nutricionistiko. 

Študentska zabava
Študentska zabava FOTO: Shutterstock

Res sicer je, da večina spletnih strani opozarja na starostno omejitev in poudarja nevarnosti rabe alkohola. Julija letos so na Zvezi potrošnikov Slovenije izvedli pregled prodaje alkoholnih pijač prek spleta. Alkoholno pijačo so naročili v desetih spletnih trgovinah. Izbrali so pet dobro obiskanih splošnih spletnih trgovin in pet specializiranih ponudnikov alkoholnih pijač. Nakup in prevzem alkoholnih pijač smo izvedli ob pomoči mlade polnoletne osebe, stare 19 let. Tako odločitev smo sprejeli premišljeno in odgovorno, saj smo želeli preprečiti kakršno koli izpostavljanje mladostnikov alkoholu. Poleg tega je pri starejših mladoletnih ali mlajših odraslih osebah, starih od 15 do 20 let, zgolj na pogled težko oceniti njihovo starost, kar še dodatno poudarja pomembnost doslednega preverjanja starosti pri prodaji alkohola. Prav nihče od desetih trgovcev ali pogodbenih dostavljavcev ni od mlade osebe, ki je prevzela alkoholno pijačo na domu, zahteval osebnega dokumenta za preverjanje starosti. To kaže na skrb vzbujajočo nedoslednost pri izvajanju zakonske zahteve za preverjanje starosti, ki je ključnega pomena za zaščito zdravja otrok in mladostnikov. O naših ugotovitvah v okviru pregleda smo obvestili tudi pristojne organe, je poudarila Nina Križnik z Zveze potrošnikov Slovenije.

"V Sloveniji vlada t. i. mokra kultura, v kateri je pitje alkohola postalo samoumeven del našega vsakdana. Po porabi čistega alkohola na prebivalca spadamo v sam svetovni vrh, to velja tudi za mlade. Mladi pogosto uživajo alkohol iz različnih razlogov, med drugim zaradi radovednosti, eksperimentiranja in zato, da bi se vključili v izbrano skupino. Medtem ko so faze raziskovanja za najstnike normalne, lahko tvegano pitje vodi tudi do resnih posledic. Najstnikom je težko preprečiti eksperimentiranje z alkoholom, vendar lahko starši in skrbniki s svojim zgledom naredimo veliko, dodatno pa je treba stremeti k okolju, kjer alkohol ni preprosto dostopen, in ozaveščati o problematiki pitja alkoholnih pijač," poudarjajo na Inštitutu za nutricionistiko.

ZPS in Mladinska zveza brez izgovora Slovenija pozivata k spremembam. Kot svetujeta, je treba ustrezno usposobiti dostavljavce ter zahtevati doslednost pri preverjanju starosti ob prevzemu. Odgovornost pa mora sprejeti tudi trgovec, trenutni zakon je namreč postavljen na način, da je prodajalec oziroma dostavljavec tisti, ki nosi največjo odgovornost, ugotavljajo.  Prav tako bi bilo treba alkoholne pijače opremiti s podatki o energijski in hranilni vrednosti, kot to velja za druga živila, so prepričani. Prav tako bi morale imeti zdravstvena opozorila o škodljivosti njihovega pitja. Učinkovitost tovrstnih opozoril potrjujejo tudi raziskave NIJZ, ki navajajo nižjo stopnjo kajenja zaradi uvedbe opozoril na tobačnih izdelkih.

0,0 najboljša izbira

Kot poudarjajo, je alkohol za vse škodljiva snov. 0,0 je zato najboljša izbira. Sploh pa ni primeren za otroke in mladostnike, za katere je edina sprejemljiva možnost popolna abstinenca od alkohola. Mednarodna raziskava Z zdravjem povezano vedenje v šolskem obdobju (HBSC), ki jo od leta 2002 v Sloveniji izvajamo vsake štiri leta, pa je pokazala, da je alkoholne pijače v življenju že kdaj pilo 15 odstotkov 11-letnikov, 40 odstotkov 13-letnikov, 71 odstotkov 15-letnikov in 86 odstotkov 17-letnikov. Vsak četrti 15-letnik in vsak drugi 17-letnik pa je bil v življenju že vsaj dvakrat opit. Delež pitja alkohola med mladostniki v Sloveniji sicer upada, a še vedno presegamo mednarodno povprečje. Mladostniki v Sloveniji odraščajo v okolju, kjer so alkoholne pijače lahko dostopne, pitje teh pijač pa je razširjeno tudi med odraslimi, pri katerih tvegano ali škodljivo pitje alkohola celo narašča. Svetovna zdravstvena organizacija omejevanje dostopnosti prepoznava kot učinkovit ukrep, ki uspešno zmanjšuje porabo alkohola in škodo zaradi pitja alkohola, je povedala dr. Maja Roškar z NIJZ.

Alkohol mladim dostopen tudi doma

Alkohol je mladim v Sloveniji preprosto dostopen ne le na fizičnih prodajnih mestih in spletu, temveč tudi doma, opozarjajo. Zato je pomembno izpostavljati na dokazih podprto dejstvo, da odnos staršev in drugih odraslih do pitja alkohola pomembno vpliva na mlade in na njihovo pitje. Za izboljšanje stanja je ključno učinkovito ozaveščanje vseh relevantnih ciljnih skupin. To je glavni cilj s strani Ministrstva za zdravje RS financiranega programa Veš, kaj piješ?, ki ga skupaj izvajajo Inštitut za nutricionistiko, ZPS, IJS in NIJZ. Vodja programa doc. dr. Anita Kušar z Inštituta za nutricionistiko je ob tem izpostavila, da k reševanju alkoholne problematike med mladimi lahko prispevamo samo s skupnimi prizadevanji, ki vključujejo ustrezne preventivne ukrepe (med drugim preprečevanje spletnega dostopa alkohola otrokom in mladoletnikom), in z ozaveščanjem o nevarnostih pitja alkohola. Zato so v brezplačno mobilno aplikacijo VešKajJeš vključene tudi alkoholne pijače. Aplikacija s preprostim skeniranjem črtne kode vsem uporabnikom omogoča vpogled v sestavo pijač, po drugi strani pa tudi informira o škodljivosti pitja alkohola, je dodala.

 Mladinska zveza Brez izgovora Slovenija že približno deset let izvaja raziskavo Skriti nakupi prodaje alkohola mladoletnim osebam. Skriti nakupi so učinkovita metoda za preverjanje dostopnosti alkoholnih in tobačnih izdelkov mladoletnim osebam in otrokom. To kažejo podatki, ki jih zbiramo zadnjih deset let. Ocenjujemo, da je ob rednem spremljanju in opozarjanju na nepravilnosti v postopku nakupa ključnega pomena prostor za izboljšave na tem področju. Vseeno je skrb vzbujajoče dejstvo, da se v primerjavi z letom 2022 delež ugotovljenih kršitev v različnih oblikah prodajaln ni zmanjšal, ostaja na isti ravni, saj je bila alkoholna pijača prodana več kot vsaki drugi mladoletni osebi (54 odstotkov), je izpostavila Manca Kozlovič z Mladinske zveze Brez izgovora Slovenija in dodala: A kljub vsemu razlika je. Če je bilo na začetku od desetih nakupov zaznanih devet kršitev (90 odstotkov), se je do danes odstotek kršitev zmanjšal na 54 odstotkov. Pozitivna sprememba, ki smo jo opazili v nekaterih prodajalnah, so tudi digitalna opozorila preverjanja polnoletnosti, saj so kršitve v večini povezane z nepregledovanjem osebnega dokumenta ali napačnim izračunom starosti.

 Odgovornost je skupna

"Ključnega pomena je, da se kot družba končno začnemo zavedati vseh nevarnosti pitja alkohola ter da posebno pozornost in odgovornost posvetimo varovanju mladih pred njegovimi škodljivimi vplivi. Starši in skrbniki so za otroke najbolj vplivni vzorniki, zato morajo prevzeti aktivno vlogo pri spodbujanju varnih izbir ter biti pozitiven zgled, saj imajo najmlajši prvi stik z alkoholom pogosto prav v družinskem okolju. A dejstvo je, da odgovornost za zagotavljanje skladnosti z zakonodajo nosijo tudi trgovci. Postopki preverjanja, ki jih uporabljajo spletni prodajalci alkohola, ne preprečujejo spletne prodaje mladoletnikom. Ključno je, da prevetrijo svoje postopke, izboljšajo pretok informacij (vključno s tem, da neko spletno naročilo vsebuje alkoholne pijače) in ustrezno izobrazijo svoje zaposlene, tudi dostavljavce, ter uvedejo dosledno preverjanje starosti ob dostavi nakupa, ki vsebuje alkoholno pijačo, če je na drugi strani mlajša oseba," opozarja Jasmina Bevc Bahar z Zveze potrošnikov Slovenije.

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou

KOMENTARJI (28)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

mmickica
06. 09. 2023 18.02
+3
Niste vec normalni, kaj zdaj naj ze postar preverja letnice rojstva ali kaj? ZrVen tega tudi ne ve kaj je v paketu in prav je tako, kaj ga pa briga!
Na pol ovca
06. 09. 2023 16.16
+2
To je katastrofa ne vem ali ni to konec civilizacije HaHa..........moja generacija je normalno kupovala alkohol če je želela in še smo tukaj vsi tudi kakšno šolo in služno smo realiziral, brez ujčkanja s permesivno vzgojo in zavijanja v celofan .... So pa razlike v primerjavi z danes recimo ihče od nas ni klofutal upokojencev v domu starejših, no bolje to nam ni niti padlo v glavo tako da ja civilizacija napreduje
123soba
06. 09. 2023 16.00
+4
Slovinija polna pijanih ljudi...
SDS_je_poden
06. 09. 2023 16.07
So že bili predlogi, da bi se za vožnjo vozil zahtevalo 0.0, pa se je Emil Milan Pintar drl po TV, da je Slovenija vinska dežela, da to pač ne gre, da je taka kultura bla bla bla.... Skratka podpiram 0.0, EMP pa naj plačuje kazni, če se ne zna držati stran od alkohola, ko vozi.
zvoneti
06. 09. 2023 13.45
+4
Butasti zakoni so zato, da se jih krši. Pa nehajte se norca delati z temi otročjimi prepovedmi kot, da smo vsi maloumni. Vsak mulec lahko dobi alkohol kadar hoče in kolikor ga hoče, pivskih prijateljev, ki so polnoletni imajo nešteto. Vse kar je prepovedano je za mularijo vedno bilo in bo ostali zelo privlačno. Dokler je pa v družbi alkohol tako čislan, dosegljiv in sprejemljiv doma in v javnosti,je pa najmanj butasto pričakovati, da ga mularija nebo konzumirala.
SDS_je_poden
06. 09. 2023 16.08
Zvoneti, tvoj prvi stavek je tako butast, da ti niti povedat ne morem. Brez zakonov bi bil kaos.
zvoneti
06. 09. 2023 16.25
Vaš komentar je še bolj butast. Preberite vse in ne samo prvi stavek.
Fovovec Fora
06. 09. 2023 13.39
+6
Pozabili ste napisat, da jaz kot trgovec oz dostavljalec nimam nobene zakonske podlage od kupca ZAHTEVAT osebne izkaznice! Problem pa nastane, ko kupec naročilo že plača preko spleta, jaz pa mu ga ne želim izročiti, saj on ne želi pokazat osebne.....kdo naj**? JAZ, ker nesposobna država zahteva da jaz izvajam njene blesave zakone v praksi!
User2187838
06. 09. 2023 14.49
Fovovec Fora : Tule se pa motiš, vpogled v javno listino omogoča ZOPA.
Brabus
06. 09. 2023 13.38
+1
Denar,sveta vladar, kaj češ.
Zrcalo
06. 09. 2023 13.18
+5
Mladoletniki skozi internet pridejo do alkohola. Seveda. In še do česarkoli drugega, bolj groznega in nevarnega!
Krneki 00
06. 09. 2023 12.31
+8
ja in? kere bučke....sami softiči od staršev dan danes
mackon08
06. 09. 2023 12.29
+11
00 pivo je kot, da bi sladoled skozi steklo lizal.
Xiphos
06. 09. 2023 12.39
+6
Res je. Meni je ta bolj pri srcu: 0.0 pivo je kot da bi svojo sestru hoblu. Sej feeling je isti, sam ves da neki ni prav. Ali pa je isto kot da bi svoji sestri p* lizu, okus je isti sam ves da ni prav
Blue Dream
06. 09. 2023 12.42
+6
5% je ravno prav, kar je več ali manj že ven seka
Blue Dream
06. 09. 2023 12.49
+3
je pa čudn občutek pit per brez buzza zravn
Brabus
06. 09. 2023 13.39
-1
Xipsos, ti pa si taprav, upam, da nimaš sorodnikov.
Blue Dream
06. 09. 2023 13.50
+1
Blue Dream
06. 09. 2023 13.51
+1
trgft
06. 09. 2023 14.25
-1
xiphos, butl, a si vse že to sprobal. Direkt za prijavt!
Ivar The Boneless
06. 09. 2023 12.22
+12
Pa kaj? Saj politiki tudi kupujejo substance.
rdeč alarm
06. 09. 2023 12.16
+10
Do droge enako tudi preko spleta.
Blue Dream
06. 09. 2023 12.07
+18
v devetdesetih ni bilo teh problemov, si komot kupil maldoletn v trgovini
Blue Dream
06. 09. 2023 12.07
+11
Nikdar več
06. 09. 2023 12.07
+19
Zakon, da se mladolernikom ne prodaja alkohola je že kul. Prodaja pa ni upadla nič. Če bo mladoletnik želel, bo, brez skrbi, že prišel do njega. Nemogoče je to ustaviti.
tirolec
06. 09. 2023 12.03
+7
ALKOHOL je dovoljena droga...zaradi njega je mnogo invalidov, nasilja, nesreč, mnogih ni več...Ne mene hecati.
JApajaDAja
06. 09. 2023 11.47
+15
droga,katerakoli, je dostopna na vsakem ogalu, alkohol pa na vsaki polici......