Večja razpoložljivost in prilagodljivost omrežja, povečanje hitrosti in izboljšanje varnosti so bila glavna vodila pri prenovi informacijske infrastrukture proizvajalca melaminskih smol in njenih derivatov Melamin Kočevje.
Prejšnje omrežje ni več zadoščalo potrebam podjetja, zato so v kočevskem podjetju s prenovo želeli izboljšati zanesljivost in razpoložljivost IT-storitev, centralizirati upravljanje omrežja in optimizirati hitrost prenosa podatkov, kar je ključno za učinkovito delovanje vseh procesov v podjetju.
Za prenovo so poskrbeli pri Smart Comu, kjer pojasnjujejo, da posodobitev omrežja omogoča lažje prilagajanje potrebam podjetja v prihodnosti, kar je nujno za rast in razvoj podjetja.
Spremenili topologijo povezav
V okviru projekta so zato spremenili topologijo povezav. Prej so bila vozlišča povezana zaporedno, kar je pomenilo, da je ob izpadu prvega vozlišča prenehalo delovati celotno omrežje. Zdaj je povezava urejena v obliki obroča, kar omogoča več različnih poti za optične povezave in zagotavlja, da se omrežje zaključi v več vozliščih, kar izboljša zanesljivost delovanja, pojasni Beno Zakrajšek, vodja tehničnih rešitev za omrežja v Smart Comu.
In doda, da glavna vozlišča v Melaminovem omrežju omogočajo priključitev tako enogigabitnih kot 10-gigabitnih uporabnikov oziroma povezav. »V glavnih vozliščih se na jedrna stikala priključujejo strežniki z dvema ali več priključki prek 10 gigabitov. S tem se zagotovi ustrezna prepustnost in redundanca v primeru odpovedi posamezne povezave, kar je pomembno za nemoteno delovanje podjetja.«
Prenovo omrežne infrastrukture v podjetju Melamin bosta Beno Zakrajšek in Jernej Miklič, koordinator AOP iz Melamina predstavila na izobraževalnem dogodku Dobre prakse pametnih tovarn 20. marca v Tolminu. Dogodek vključuje tudi ogled proizvodnje Hidrie Advancetec. Več informacij in prijave na pametna-tovarna.si.
Za brezžično omrežje izbrali wi-fi 6
Pomemben del nove komunikacijske infrastrukture Melamina je tudi brezžično omrežje. Za je bila izbrana tehnologija wi-fi 6, ki prinaša številne prednosti, kot so večja hitrost prenosa podatkov, izboljšana zmogljivost pri več uporabnikih in boljša pokritost.
V omrežju se uporabljajo tako dostopovne točke, ki so vgrajene v stavbah, kot dostopovne točke, ki se uporabljajo zunaj. »Sistem omogoča popolno mobilnost uporabnikov, ne glede na tip uporabljene dostopovne točke. Za brezhibnost delovanja celotnega omrežja (tako žičnega kot brezžičnega dela) skrbi centralni sistem za upravljanje in konfiguriranje naprav. Sistem omogoča nadzor naprav, vmesnikov, povezav in uporabnikov v realnem času, izvajanje konfiguracij naprav, skrbi za obveščanje administratorjev in samodejno izvajanje varnostnih kopij nastavitev za vse naprave v omrežju,« pojasni sogovornik.
Kateri so vzroki za prenovo omrežne infrastrukture
Na vprašanje, kaj podjetje običajno spodbudi, da stopi na pot prenove omrežne infrastrukture, vodja tehničnih rešitev za omrežja v Smart Comu odgovarja: »Vzroki za prenovo omrežne infrastrukture v podjetjih so lahko zelo različni. Največkrat je vzrok za prenovo potreba po večjih prepustnostih v omrežju oziroma hitrejšem prenosu podatkov, potreba po povečanem številu priključkov in/ali vpeljava naprednih varnostnih funkcionalnosti. Na primer kontrola dostopa uporabnikov v omrežje, segmentacija omrežja, šifrirane povezave za oddaljen dostop …
V današnjem digitalnem okolju je zaščita podatkov izjemno pomembna, zato želijo podjetja zagotoviti večjo kibernetsko varnost tako v omrežju IT (poslovnem) kot OT (procesnem), in sicer z uvedbo naprednejših varnostnih rešitev in protokolov, kar zahteva uporabo najsodobnejše opreme.
Eden od vzrokov za prenovo je lahko tudi zastarela, iztrošena oprema, za katero je večja verjetnost izpadov delovanja in nezmožnosti zagotavljanja neprekinjenega poslovanja.«