Doc. dr. Lea Knez z Univerzitetne klinike za pljučne bolezni in alergijo Golnik / Foto: Gorazd Kavčič

Raziskovanje je vedno skupinsko

Doc. dr. Lea Knez, mag. farm., spec. klin. farm., iz Univerzitetne klinike za pljučne bolezni in alergijo Golnik je z raziskavo o rezultatih imunoterapije kot samostojnega zdravljenja ali v kombinaciji s kemoterapijo pri pljučnem raku postala finalistka 10. International Medis Awards.

Konkretno so se avtorice, poleg Lee Knez sta sodelovali še Veronika Pelicon in Tanja Čufer, raziskave lotile tako, da so natančno pregledale vso dokumentacijo bolnikov ter analizirale različne dejavnike.

Imunoterapija je ena od vrst sistemskega zdravljenja raka. V sodobnem kontekstu gre za zdravljenje z zaviralci imunskih kontrolnih točk. »Imunske kontrolne točke so sistem, ki ga imajo vse naše celice. Namenjen je temu, da imunski sistem ne napada zdravih celic. Rakave celice so to 'izkoristile', da se pravzaprav skrijejo pred imunskimi celicami. Z zaviralci imunskih kontrolnih točk torej ponovno omogočimo svojemu imunskemu sistemu, da prepozna rakave celice in jih uniči,« je pojasnila doc. dr. Lea Knez. Imunoterapija z zaviralci imunskih kontrolnih točk se uporablja pri zelo različnih rakavih obolenjih.

Kako dobro nam gre

Glavni namen raziskave je bil ugotoviti, kako učinkovita in varna je uporaba imunoterapije v rutinski klinični praksi. Zdravila so namreč vedno registrirana na podlagi podatkov iz kliničnih raziskav. »V kliničnih raziskavah je nekako tako, kot če bi gledali po televiziji, kako nam kuha nek super humarski mojster s super podporno ekipo, s super sestavinami, brez časovnih omejitev. Upravičeno lahko pričakujemo, da bodo rezultati boljši, kot ko se podviga lotimo sami. Podobno je, ko zdravljenje z zdravili, preizkušenimi v kliničnih raziskavah, prenesemo v rutinsko klinično prakso. V rutinski klinični praksi so bolniki bolj bolni, z več sočasnimi boleznimi in zdravili, zdravljenje se dogaja pod različnimi okolijskimi pritiski, z manj strogim spremljanjem itd. Zato se je pomembno vprašati, kako dobro nam gre v realnih pogojih zdravljenja,« je razložila.

Brez selekcijskih kriterijev

»Tako podrobno raziskavo omogoča predvsem odličen sistem dokumentacije na Enoti za internistično onkologijo Klinike Golnik. Za vsakega bolnika so namreč ob vsakem obisku izpolnjeni podrobni, poenoteni obrazci, kar posledično pomeni, da ni nobenih dvomov in prostora za interpretacijo,« je pojasnila doc. dr. Knez. V analizo so bili zajeti vsi bolniki, ki so se z imunoterapijo zaradi razsejanega nedrobnoceličnega pljučnega raka zdravili na golniški kliniki. Kot je še navedla farmacevtka, je prednost tovrstnih opazovalnih raziskav predvsem ta, da ni nobenih selekcijskih kriterijev, kar pri zdravljenju v realnem okolju omogoča tudi realne rezultate. »Ugotovili smo, da so preživetja bolnikov v naši rutinski praksi primerljiva s tistimi v kliničnih raziskavah, prav tako pa so v grobem primerljivi tudi neželeni učinki in varnost. To je seveda super, pozitivno presenečenje, saj navadno velja, da so rezultati iz realnega okolja nekoliko slabši kot rezultati pri kliničnih raziskavah,« je razložila doc. dr. Knez in pri tem dodala, da so raziskave vedno plod skupinskega dela, in rezultati sedanje raziskave so tudi kazalnik tega, kako dobro je organizirano celotno delo tima Enote za internistično onkologijo.

Oddajte svoj komentar

Kranj 17°

jasno
vlažnost: 82 %
veter: SV, hitrost: 11 km/h

11/27

četrtek

13/27

petek

14/27

sobota

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

OBVESTILA / Kranj, 6. junij 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

PRIREDITVE / Slovenski Javornik, 6. junij 2024

Dve gostovanji

PRIREDITVE / Jesenice, 6. junij 2024

Brihtin dan

IZLETI / Naklo, 6. junij 2024

S kolesom do Škofje Loke

IZLETI / Kranj, 6. junij 2024

Planinsko-pohodniški izlet DU Kranj

OBVESTILA / Kranj, 7. junij 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

GLEDALIŠČE / Slovenski Javornik, 7. junij 2024

Sporočilo v steklenici

IZLETI / Šenčur, 8. junij 2024

Pohod na Lovrenška jezera

 

 
 

 

 
 
 

Prodaja Panvite ali kako levi in desni mešetarji razprodajajo Slovenijo / 11:57, 3. junij

Glede prodaje Mercatorja pa tole. Vlada JJ je prodala del Mercatorja domačinoma Šrotu in Bavčarju. Bratuškova pa vse skupaj Hrvatom. Ne poz...

V dvorcu Visoko na voljo električna kolesa / 10:29, 3. junij

Zavod Poljanska dolina ima preveč denarja, da ga zapravlja za draga električna kolesa. Običajna kolesa bi zadostovala, pa še za rekreacijo je poskrbljeno.

Pripravljeni na legalizacijo ali preprosto ne vemo dovolj? / 06:59, 3. junij

Marihuana je prva stopnica na poti v pogubo. Ali to hočemo?

Za zamudo pri mostu zdaj kriv dež / 23:07, 2. junij

dobro, dela potekajo in bomo potrpeli še nekaj časa, da se vse skupaj dokonča in bo prešlo v uporabo. Me pa zanima, ali bomo Kranjčani sploh...

O nadgradnji železniške postaje / 18:28, 1. junij

Alenka raje obnavlja postaje kot pa tire. Samo zelo drago nas bo to stalo.

Za zamudo pri mostu zdaj kriv dež / 18:41, 31. maj

Adijo pamet!

Prodaja Panvite ali kako levi in desni mešetarji razprodajajo Slovenijo / 07:10, 25. maj

Z napisanim se strinjam in tudi delim skrb in jezo.Vendar je bil prvopodpisani veliko let na visokih položajih v vladah, z vplivom in možnos...