
Plymouth Argyle (foto: Getty Images)
Plymouth Argyle se bori za obstanek v drugi angleški ligi. To je poseben klub, precej manjši od konkurentov in tudi gmotno slabše preskrbljen. Klub ima tudi slovensko noto, novega trenerja zastopa slovenska agencija, ki zastopa tudi Benjamina Šeška.
Plymouth je s približno 300.000 prebivalci največje angleško mesto, ki nikoli ni imelo prvoligaša. Lokalni klub Plymouth Argyle je unikaten na mnogo načinov. V geografskem smislu je najbolj odročen profesionalni klub v Angliji, saj mesto leži v Devonu, na skrajnem jugozahodu države.
Poleg tega je edini profesionalni angleški nogometni klub z dokaj nenavadnim imenom Argyle. To je vzorec, ki se uporablja na oblačilih, kot so nogavice ali puloverji, sestavljen iz rombastih oblik različnih barv. Tudi to, da sta zaščitni barvi kluba zelena in bela, je nenavadno za angleški nogomet, saj je predvsem zelena barva v Britaniji nerazdružljivo povezana iz Irsko in ne boste našli veliko klubov, ki jo uporabljajo za svojo osnovno barvo.
Argyle pa v mnogo čem izstopa tudi v primerjavi z drugimi angleškimi drugoligaši. Championship je draga liga, ki zahteva velik finančni vložek, če želiš biti konkurenčen. Večina klubov zato posluje z veliko izgubo v upanju, da se jim bo to izplačalo v primeru uvrstitve v Premier ligo. Boj za vrh razpredelnice zapletajo tudi tako imenovana padalska plačila (parachute payments), bogate finančne "nagrade" za klube, ki izpadejo iz prve lige in imajo avtomatično izredno finančno prednost pred ostalimi drugoligaši.
Toda večinski lastnik in predsednik Pylmoutha Simon Hallett zavrača vsakršne finančne mahinacije in neracionalno zadolževanje kluba. Leta 2011 je Argyle skoraj bankrotiral, zato Hallett, ki je v upravnem odboru od leta 2016, večinski lastnik pa je postal pred šestimi leti, ne misli dovoliti, da bi se kaj takega ponovilo.
Plymouth je v zadnjem obdobju požel zanimanje angleških medijev predvsem zaradi neuspehov "zvezdniškega" trenerja Wayna Rooneya, viralnega posnetka uvodnega nagovora novega trenerja Mirona Muslića in senzacionalne zmage proti Liverpoolu v FA pokalu. Toda še bolj zanimiv je način vodenja kluba, ki je precej drugačen od drugoligaških konkurentov. Predsednika Halletta namreč ne zanima uspeh za vsako ceno, zanima ga predvsem trajnostni razvoj.
Dolgoročni cilj kluba je redno uvrščanje v zgornji del drugoligaške lestvice. Trenutno so od tega cilja precej oddaljeni. V lanski sezoni so komaj obstali v ligi, letos pa se spet krčevito borijo za obstanek in trenutno jim ne kaže preveč dobro. Toda Halletta in upravo to ne spravlja v paniko. Dobro se namreč zavedajo trenutnih finančnih omejitev, znotraj katerih delujejo.
Štadion Home Park je z 18.173 sedeži tretji najmanjši v ligi, proračun za plače igralcev je drugi najnižji v ligi, od celotnega proračuna kluba pa gre za plače prvega moštva samo 66%, kar je najmanj v ligi. Toda v lanskem letu je njihova izguba znašala samo 2,4 milijona funtov, kar je v ligi, kjer se klubi zadolžujejo do grla, da bi lovili premierligaške sanje, izredno malo. "Trdno verjamem, da moraš klub graditi tako, da je odporen na vse okoliščine," pravi Hallett. "In če si v dolgovih, si na krhkih temeljih."
Plymouth sicer redno vlaga v nakupe igralcev, a precej manj od konkurentov. Halletta zanima rast kluba kot celote in svojo vlogo predsednika razume precej drugače kot večina lastnikov angleških klubov: "Nogometni klubi niso običajna naložbena sredstva, vendar so ljudje, ki vlagajo v klube, vse pogosteje ljudje, ki vlagajo v običajna naložbena sredstva. To se mi zdi nekoliko nenavadno. Takšne stvari se običajno ne končajo dobro."
Čeprav je njihov proračun med najmanjšimi v ligi, so se zelo potrudili za diverzifikacijo svojih prihodkovnih osnov. Štadion je v uporabi vse dni v tednu, ne samo na dan tekme, poleg tega pa so kupili še nekaj drugih stavb in zemlje v okolici za generiranje dobička. Naslednji korak je investicija v trening center in akademijo, ki jih bo stala okoli 12 milijonov funtov. Potencialni izpad v tretjo ligo ne bo ogrozil teh načrtov, ker klub deluje v realnih finančnih okvirjih in se ne zadolžuje.
Hallett je v procesu iskanja novih vlagateljev, ki mu bodo pomagali pri trajnostnem razvoju kluba, vendar je pri tem izredno izbirčen: "Želimo nekoga, kot sem jaz, ki razume, da je to podjetje in tudi dobrina skupnosti. Želimo si nekoga, ki to sprejema, vendar je težko prepričati ljudi, ki se ukvarjajo s podjetništvom, da bi sprejeli podpovprečne donose, da bi pomagali klubu."
Glede na to, da je Plymouth edini večji klub v regiji, ima dokaj veliko navijaško bazo. Na tekme druge lige redno hodi med 16.000 in 17.000 gledalcev, 5000 ljudi pa je trenutno na čakalni listi za sezonske vstopnice. To je vsekakor soliden temelj za nadaljnjo rast kluba.
Ne glede na to, ali bo Simonu Hallettu uspelo najti vlagatelja in ne glede na to ali bo Mironu Musliću uspelo obdržati moštvo v drugi ligi, bo Pylmouth Argyle ostal na trdnih in racionalnih temeljih in bo imel v prihodnosti vse pogoje za to, da izpolni dolgoročni cilj – da postane stabilen drugoligaš.