Hrana, predvsem kakovostna, postaja čedalje dražja, a vseeno je mogoče z racionalnim nakupovanjem zapraviti manj denarja. To dokazujejo izkušnje kupcev.
Dandanes ni več nič neobičajnega, da odrasla oseba živi sama. Treba pa se je zavedati, da takšno življenje prinaša tudi višje stroške - začne pa se že pri hrani. Ta se v zadnjem času samo še draži, kar čutimo tudi v Sloveniji. In zagotovo so še najbolj prizadeta tista gospodinjstva, v katerih je oseba odvisna samo od sebe. Na Redditu je uporabnik postavil zanimivo vprašanje. Zanimalo ga je, koliko porabijo ljudje, ki živijo sami.
"Vem, da je vse odvisno od posameznika, ampak sprašujem ob predpostavki, da gre za povprečno osebo, ki ne pripravlja biftka 12-krat na mesec, niti ne živi od tosta in paštet. Torej, povprečna oseba, ki redno kuha in vsaj približno uravnoteženo je," se glasi zapis uporabnika.
Vi koji živite sami, koliko trošite mjesečno na namirnice?
byu/maintheleaves inaskcroatia
Očitno je bilo vprašanje dovolj provokativno, da je sprožilo številne odzive. Uporabniki so navajali različne zneske, ki so segali vse tja do 450 evrov. Izkazalo se je tudi, da so stroški na podeželju precej različni od tistih v mestu, kot je izpostavil eden od uporabnikov. "Mi s podeželja pri mestu imamo zaloge. Naredili smo klobase, špeh, zaseko, krvavice. Kislo zelje, 5 kilogramov jurčkov v skrinji. Maščoba je iz svinjske masti. Jajca samo pobereš zunaj, ko jih rabiš. Vina je dovolj, edini strošek je radenska. Imam še zimske zaloge. Drugega sploh ne potrebujem." To je navdušilo nekoga drugega. "Ne da ti zavidam, prijatelj, ampak sploh ne poznam besede, s katero bi opisal svoje ljubosumje. Življenje na 'vasi', torej podeželski način življenja, je novi bitcoin."
Neki možakar pa je ugotovil, da je preveč zapravljal, dokler ni seštel, da sta meso in priloga najcenejša možnost, ki hkrati ponuja uživanje ob hrani. Pravi, da na dan porabi okrog sedem evrov za meso in prilogo, kar pomeni okrog 217 evrov mesečno za hrano. "Če zelo pazim, je 200 evrov minimum za hrano in osnovne potrebščine. Če se mi ne da več obremenjevati in obsesivno preračunavati, potem porabim v povprečju 300 evrov, a lahko tudi do 400 evrov, če sem bolj 'na izi' ali me kakšen nepričakovani strošek udari (ali pa sem lena in grem štirikrat mesečno v McDonald's.) Če povzamem: 200 do 300 evrov," je sporočila uporabnica.
Eden od komentatorjev je zapisal, da zdaj, ko so se cene hrane dvignile, porabi več, a si pogosto iz ostankov pripravi obrok za naslednji dan. Pravi, da je pred podražitvami za hrano porabil 200 evrov mesečno, a da zdaj to nanese najmanj 300, včasih tudi 400 evrov. "Ko kuham kot samski, mi od kosila vedno kaj ostane, zato to vzamem naslednji dan s sabo. V tem znesku je tudi kaj za pred televizijo - čips, kokice, slani prigrizki, a nič pretiranega. Najmanj pa porabim za gazirane pijače in sladkarije, ker jih ne pijem," je zapisal eden od uporabnikov.
Najbolj presenetljiv pa je bil odgovor neke gospe, ki je iskreno zapisala, kako se prehranjuje in da za tako hrano porabi zgolj 100 evrov mesečno. "Do nedavnega mi je uspelo preživeti s 100 evri na mesec," je zapisala. Seveda so jo takoj povprašali, ali je bila na kakšni posebni dieti. Iskreno je odgovorila: "Revščina. Mi smo bili dve leti na pokovki, krompirju in palačinkah. Koruza, ne pa piščanec." To pa so besede, nad katerimi bi se morali krepko zamisliti - in to vsi.