Nov razlog za slovenski smučarski alarm

Alpsko smučanje 7. Mar 20259:38 4 komentarji
Miha Oserban. Foto: Aleš Fevžer

Rezultati na nedavno končanem mladinskem svetovnem prvenstvu v alpskem smučanju dodatno osvetljujejo veliko slovensko krizo in potrjujejo kritike o nekonkurenčnosti v mlajših kategorijah.

Devet držav se je v Trbižu veselilo vsaj enega odličja na mladinskem svetovnem prvenstvu. Slovenije ni bilo med njimi. Drugič zapored, potem ko so slovenski smučarji pred tem dokaj redno osvajali kolajne, nazadnje predlani smukaški prvak Rok Ažnoh.

Tokrat so bili Slovenci daleč od stopničk. Še več, 18. mesto Mihe Oserbana v veleslalomu (v slalomu je odstopil) in 28. mesto Taje Prešern v slalomu sta edini posamični uvrstitvi med najboljšo trideseterico. Ob tem kajpak velja upoštevati dejstvo, da sta omenjena smučarja, ki veljata za največja slovenska talenta, vendarle mlajša od mnogih tekmecev. Komaj 16-letna članica radovljiškega kluba je bila celo vstopni letnik MSP (2008), 18-letni Črnjan pa bo lahko še dve leti tekmoval med mladinci.

Po tej plati je torej čas vsekakor njun zaveznik, tudi ob upoštevanju dejstva, da sta v konkurenci svojih letnikov relativno visoko. Precej bolj skrb vzbujajoč pa je pogled na izhodiščne položaje slovenskih mladincev. Če se omejimo le na tehnični disciplini, pridemo do podatka, da je najboljša slovenska slalomistka 425. na svetu (edina med 800 na FIS lestvici), najboljša veleslalomistka 767., pri fantih pa izstopa le Oserban, ki je 202. v veleslalomu in 249. v slalomu.

Jure Košir. Foto: Aleš Fevžer

O krizi slovenskega smučanja smo se pred dnevi pogovarjali tudi z Juretom Koširjem. “Vse to je posledica napak, ki so se dogajale v preteklosti. Ne govorimo o letu ali dveh, temveč o desetletju ali dveh. Delo z mladimi je premalo strukturirano. Klubi imajo velikanske težave, starši morajo za razvoj mladega smučarja namenjati nepredstavljive vstope denarja. Zdaj smo, kjer pač smo. Sistem bi morali spremeniti. Že včeraj. In potem bi morda čez kakšnih pet let videli tudi prve rezultate tega dela,” je brez dlake na jeziku spregovoril nekdanji slalomski as Jure Košir.

Podatki sovpadajo s kritičnimi številkami o upadanju števila otrok na klubski ravni in tako zgolj povečujejo glasnost alarma v slovenskem alpskem smučanju. Ko smo pred dnevi odgovorne o tem spraševali ob robu pokala Vitranc, so nam zatrdili, da se zavedajo kritičnosti položaja. Kot sta dejala vodja panoge Matjaž Šarabon in predsednik alpskega zbora Janez Bijol, je v pripravi tudi niz ukrepov. Od vnovične vzpostavitve mladinske reprezentance, v kateri naj bi najbolj nadarjenim nudili popolno podporo, prek prevetritve strokovnega sveta, na čelu katerega bo Dušan Blažič, in vse do večjih premikov v celotni strukturi.   

Rezultati Slovencev na mladinskem svetovnem prvenstvu

Smuk (m)
31. Alen Hriberšek (20 let)
51. Matic Krašovec (18)

Smuk (ž)
33. Ana Bokal (18)
36. Daša Vuga (18)

Superveleslalom (ž)
39. Daša Vuga (18)

Superveleslalom (m)
35. Alen Hriberšek (20)
49. Matic Krašovec (18)

Ekipna kombinacija (ž)
odstop

Ekipna kombinacija (m)
17. Hriberšek/Hajdinjak

Ekipna paralelna tekma

16. (izpad proti Italiji)

Ženski veleslalom (m)
Odstop – Taja Prešern (16)
Odstop – Ana Bokal (18)

Veleslalom (m)
18. Miha Oserban (18)
38. Jan Simončič (19)

Slalom (ž)
28. Taja Prešern

Slalom (m)
38. Anžej Arčon (19)

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje