Znanost in tehnologija

Čez tri leta prvi diplomirani kreatorji vzporednih resničnosti

Ljubljana, 16. 02. 2024 08.52 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Bi želeli postati ustvarjalec vzporednih resničnosti? Potrebe po strokovnjakih, ki bodo lahko sledili hitremu razvoju virtualnih svetov v povezavi z umetno inteligenco, se, kot poudarjajo na Fakulteti za aplikativne vede – VIST, hitro večajo. Ob podpori tehnološkega parka Ljubljana so tako razvili novo študijsko smer Vzporedne resničnosti, prve diplomante pričakujejo že čez tri leta. Študij je v celoti samoplačniški, država tega študija ne sofinancira, je pa program javno veljaven in akreditiran.

Tehnologija blockchain, metaversum, digitalna umetnost, umetna inteligenca ... To so nekateri izmed predmetov na novem študijskem programu, ki ga bo od letos mogoče študirati na Fakulteti za aplikativne vede. "V sodobnem svetu, kjer se tehnologija in kreativnost združujeta v nepredstavljive možnosti, nova študijska smer naslavlja aktualne potrebe družbe. Študijski program je zasnovan na presečišču fotografije, videa, računalniških iger ter hitro razvijajočih se področij umetne inteligence ter virtualne (VR), obogatene (AR) in mešane (MR) resničnosti. Bodočim diplomantom nudi priložnost, da se usposobijo za ustvarjalce digitalnih svetov in postanejo pionirji v tej hitro rastoči industriji prihodnosti. Študijska smer "Vzporedne resničnosti" združuje teoretično znanje in praktične veščine, ki so potrebne za uspeh v sodobni digitalni dobi," obljubljajo na VISTU. 

Kot pojasnjujejo, je študij namenjen tistim, ki želijo ustvarjati digitalno avdiovizualno prihodnost, raziskovati umetno inteligenco, ustvarjati računalniške igre in druge aplikacije v virtualni (VR), obogateni (AR) in mešani resničnosti (MR) – kar skupaj zajema izraz razširjene resničnosti, angleško extended realities (XR). Dekan VISTA, prof. dr. Janko Žmitek, pojasnjuje, da so študijsko smer Vzporedne resničnosti razvili na podlagi evalvacije potreb v različnih gospodarskih panogah in kreativnih industrijah, dodatno pa so jih spodbudili hitro spreminjajoči se trendi in nove tehnologije na trgu. 

Potreba trga po taki študijski smeri je namreč več kot očitna, ugotavljajo. Industrije, ki segajo od zabave in iger do izobraževanja in zdravstva, vse bolj uporabljajo tovrstne tehnologije za zagotavljanje naprednih uporabniških izkušenj. Ta premik je ustvaril znatno povpraševanje po strokovnjakih, sposobnih ustvarjati visokokakovostne potopitvene vsebine, pravijo na VISTU. 

Kot pojasnjuje Igor Prošić, vodja Oddelka za fotografijo VIST: "Cilj tega študija je usposobiti kreativne ustvarjalce virtualnih svetov in jim omogočiti številne karierne možnosti, kot so "Ustvarjalec XR vsebin", "XR razvijalec", "Svetovalec za XR strategije" ... ali pa jih usmeriti na samostojno ustvarjanje umetniških del v virtualnem prostoru, vključno s 3D-modeliranjem in animacijo. Oblikovali in razvijali bodo lahko aplikacije v virtualni, obogateni in mešani resničnosti za različne sektorje (računalniške igre, turizem, zdravstvo, izobraževanje...), usposobljeni pa bodo tudi za delo na področju digitalnih medijev, ustvarjanje potopitvenih izkušenj za zabavno industrijo, izobraževanje, oglaševanje ...."

Študij je samoplačniški, študenti pridobijo 1. bolonjsko stopnjo

Diplomanti bodo pridobili strokovni naslov diplomirani kreator vzporednih resničnosti oz. diplomirana kreatorka vzporednih resničnosti (VS). Gre torej za 7. raven izobrazbe – 1. bolonjska stopnja. To diplomantkam in diplomantom omogoča nadaljnji študij na 2. bolonjski stopnji, pojasnjuje Prošić. Študij je v celoti samoplačniški, kot pojasnjuje Prošić, država ne sofinancira tega študija, čeprav je program  javno veljaven in akreditiran. Kot prednost pa navede, da  študenti delajo na realnih projektih že med študijem in hitro stopijo v stik s trgom dela.

Študij vzporednih resničnosti
Študij vzporednih resničnosti FOTO: Tomi Rihtar

Kakšen bo predmetnik? 

Interdisciplinarni predmetnik so razvijali ob podpori Tehnološkega parka Ljubljana in podjetja Multiversum, v predavateljske vrste pa je VIST pritegnil strokovnjake na referenčnih področjih, zagotavljajo. Aleš Pevc, vodja tehnološke pisarne v Tehnološkem parku Ljubljana: "V Tehnološkem parku Ljubljana si že vse od njegove ustanovitve prizadevamo biti svetilnik novih tehnoloških trendov, skupaj z XR-skupnostjo Slovenije in kreatorji vzporednih resničnosti, kot sta npr. Marko Cafnik in Martin Kučer, pa svetujemo pri kreativnem vpeljevanju inovativnih tehnologij v vsakdanje življenje in delo. V ta namen že nekaj let izvajamo XR- in AI-delavnice, letos pa bomo to dejavnost nadgradili še s sodelovanjem pri visokošolskem študiju "Vzporedne resničnosti", ki ni samo odgovor na trenutne tržne zahteve, ampak je tudi proaktivni korak k pripravi nove generacije ustvarjalcev digitalnih avdiovizualnih vsebin prihodnosti."

Pa bodo program sproti prilagajali hitro spreminjajočem se svetu vzporednih resničnosti? Kot pojasnjuje Prošić, so pri snovanju programa upoštevali trenutno stanje tehnike na tem področju, program in posamezne predmete pa bodo redno evalvirali in vsebinsko sproti dopolnjevali. Vsako leto imajo možnost program tudi bolj korenito spreminjati preko NAKVISA (Nacionalna agencija Republike Slovenije za kakovost v visokem šolstvu): "Med izvajalci študijske smeri smo angažirali strokovnjake iz prakse, ki so sami pri svojem siceršnjem delu podvrženi novostim na tem področju. Izkušnje in potrebe kreativnih industrij pa vnašajo v svoje pedagoško delo, tako da bodo študenti deležni vseh novosti, ki jih prinaša prihodnost."

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Bebec
17. 02. 2024 10.06
+1
Proizvodnja de.....h ljudi.
WolfeWoof
16. 02. 2024 18.58
Reče se VIRTUALNA resničnost kaka vzporedna. Vzporedna s čim? Je to alternativna časovna doba? Je to druga dimenzija? Ni! To je samo traparija. Tako kot umetna inteligenca. Sam stran mi pejte s tem.
generaly
16. 02. 2024 11.05
Mr Nobady
16. 02. 2024 10.01
+6
Še dobro da nimam niti najmanjše želje po teh očalih. Tako kot nimam želje po dragih električnih avtih.
Ricinus
16. 02. 2024 09.51
+12
Jaz bi rekel, da je resničnost samo ena, to drugo je pa kvečjemu vzporedna neresničnost
detect
16. 02. 2024 09.47
+10
kdo bo pa še delal na njivi.
Mr Nobady
16. 02. 2024 10.02
+9
Saj v prihodnosti bodo mladi jedli virtualno hrano samo.
WolfeWoof
16. 02. 2024 18.58
Peni Stojanović
16. 02. 2024 09.29
+8
Nelyy
16. 02. 2024 09.13
+4
Baje bo drugo leto na sporedu nov program pomočnik narodnega Heroja, pripravljajo pa še program partizanska kuharica, baje je penzija velika povpraševanje za te kadre pa v kriminalni stranki SD ogromno.