REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Peking Washingtonu ne zaupa: Kitajski vohuni napovedali odpoved srečanja Šija in Bidna

Peking Washingtonu ne zaupa: Kitajski vohuni napovedali odpoved srečanja Šija in BidnaAmeriška strategija za približevanje Kitajski je »staro vino v novih steklenicah«, so sporočili z ministrstva za domovinsko varnost, ob opozorilu na odobritev Washingtona za prodajo orožja in financiranje vojske Tajvana. Vir: Posnetek zaslona, Twitter
Ši je že napovedal, da ga na tokratnem vrhu G20 v Indiji, ki bo ta konec tedna, ne bo, tako kot ruskega predsednika Vladimirja Putina ne.

V nenavadnem nagovoru javnosti je kitajsko ministrstvo za državno varnost, ki je tudi obveščevalna služba te države, sporočilo, da Peking ne zaupa dejanjem Združenih držav, in namignilo, da se zaradi tega tehta odpoved načrtovanega srečanja med voditeljema Kitajske in ZDA.

Ministrstvo za državno varnost Kitajske je namreč ocenilo, da so nedavni diplomatski koraki ZDA le nadaljevanje prizadevanj za t. i. zadrževanje te azijske velesile, in napovedalo, da bo morebitno srečanje predsednikov obeh držav Ši Džinpinga in Joeja Bidna na forumu Azijsko-pacifiškega gospodarskega sodelovanja novembra v San Franciscu ogroženo, če Washington ne pokaže več »iskrenosti«.

Opozorilo zadevnega ministrstva je sledilo po obisku ameriške ministrice za trgovino Gine Raimondo v Pekingu, ko se je pohvalila s številnimi srečanji s kitajskimi uradniki, hkrati pa opozorila, da ameriška podjetja ne nameravajo vlagati na Kitajskem, češ da to zanje predstavlja tveganje.

Obisk Raimondove na Kitajskem je prišel potem, ko sta bila tam tudi ameriški državni sekretar Antony Blinken in finančna ministrica ZDA Janet Yellen, vsi z (domnevnim) ciljem ponovne vzpostavitve dialoga in izboljšanja dvostranskih odnosov.

»V zadnjem času so visoki ameriški uradniki eden za drugim obiskali Kitajsko in svoje domačine poskušali prepričati, da Bidnova administracija ne namerava zadrževati kitajskega razvoja ali se oddaljiti od Kitajske,« je zapisano v izjavi ministrstva na njegovem kanalu na platformi WeChat, poroča Financial Times.

Ministrstvo je ameriško strategijo za približevanje Kitajski ocenilo kot »staro vino v novih steklenicah«, in opozorilo na odobritev Washingtona za prodajo orožja in financiranje vojske Tajvana, ki ga Peking vidi kot del suverenega ozemlja Kitajske.

»Kitajska bo vedno na preži kljub nekaj lepim besedam iz ZDA,« je zapisano v izjavi, v kateri je ministrstvo ZDA obtožilo, da še naprej povzroča težave v Južnokitajskem morju in Tibetu, saj Washington trdi, da Kitajska prisilno asimilira tibetanske otroke.

Poleg tega, kot so sporočili iz kitajskega ministrstva za domovinsko varnost, ZDA odkrito blatijo kitajsko gospodarstvo.

Financial Times ugotavlja, da se vse omenjeno zdi kot prikrito opozorilo, da pričakovanega srečanja obeh voditeljev v San Franciscu morda ne bo.

Ši in Biden sta se nazadnje srečala lani na vrhu G20 na Baliju v Indoneziji.

Ši je že napovedal, da ga na tokratnem vrhu G20 v Indiji, ki bo ta konec tedna, ne bo.

Tako kot ruskega predsednika Vladimirja Putina ne.

»Da bi resnično dosegli snidenje 'Od Balija do San Francisca', morajo ZDA pokazati dovolj iskrenosti,« je dejalo kitajsko ministrstvo.

In dodalo, da je bil pristop Washingtona, odkar sta ZDA in Kitajska ponovno vzpostavili diplomatske odnose leta 1979, kombinacija »angažmaja in zadrževanja«.

Kitajsko ministrstvo za državno varnost na koncu dodaja, da sta administraciji Bidna in nekdanjega predsednika ZDA Donalda Trumpa neusmiljeno spodbujali gospodarsko ločevanje obeh držav, prekinitev dobavnih verig in zadrževanje Kitajske, a da je ta strategija obsojena na neuspeh – velika pomladitev kitajskega naroda je vstopila v nepovraten zgodovinski proces.

Zahodni mediji medtem mrzlično iščejo razlago za zavrnitev udeležbe kitajskega predsednika Ši Džinpinga na tokratnem vrhu G20.

Ameriška tiskovna agencija Bloomberg na primer ugotavlja, Šijeva zavrnitev udeležbe na vrhu G20 v Indiji in snidenja z ameriškim predsednikom Bidnom škodi podobi voditelja Kitajske kot svetovnega državnika.

Kitajska je pred tem sporočila, da se Ši Jinping ne bo udeležil vrha voditeljev skupine G20 v New Delhiju (9. in 10. septembra), prvega tovrstnega srečanja, ki ga je izpustil od prihoda na oblast leta 2013.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek