T. R. K. | 23. 4. 2024, 18:25

Grozljiva nesreča na morju: "Oče je videl, kako je hčerka pred njim umrla ..."

Profimedia

Med poskusom prečkanja Rokavskega preliva s čolnom je umrlo pet ljudi, med njimi tudi otrok.

Sedemletna deklica, ženska in trije moški so umrli v incidentu ob obali Wimereuxa na severu Francije, je povedal lokalni uradnik Jacques Billant. Francoska obalna straža je sporočila, da je bil poskus prečkanja Rokavskega preliva za ladjo neuspešen in umrlo je več ljudi. 

Do tragedije je prišlo le nekaj ur po sprejetju spornega vladnega načrta deportacij prebežnikov v Ruando, ki ga je sprejela britanska vlada in ki naj bi migrante odvrnil od prečkanja Rokavskega preliva v majhnih čolnih.

Na prenapolnjenem čolnu je bilo približno 112 ljudi, je povedal Billant. Rešenih je bilo 47 ljudi, od katerih so štiri odpeljali v bolnišnico, več kot 50 drugih pa se je odločilo nadaljevati pot, je dodal uradnik.

Dobrodelna delavka Sandrine, ki je bila priča dogodku, je za Sky News povedala, da je videla dva čolna v težavah. "Videla sem, kako so prinesli trupla in oče umrle deklice mi je padel v naročje. Oče je videl, kako je njegova hči umrla pred njim," je povedala pretresena delavka. Čeprav so jo poskušali oživljati, deklici žal niso mogli več pomagati. Ko so prišli helikopterji, so bila poleg njenega še štiri trupla, poroča Sky news.

Notranji minister Združenega kraljestva James Cleverly je na portalu X ob tem zapisal: "Te tragedije se morajo končati. Ne bom sprejel statusa quo, ki stane toliko življenj."

Profimedia

Prečkanje Rokavskega preliva je zelo nevarno

Poslanec Robert Jenrick, ki je decembra odstopil kot minister za priseljevanje zaradi vladnega načrta deportacij prebežnikov v Ruando je po "še eni nedopustni tragediji" pozval EU, naj državam članicam zagotovi pravno podlago za "zaseg teh neprimernih ladij".

Evropski dopisnik televizije Sky Adam Parsons, ki poroča s severne francoske obale, je povedal, da so v reševalni akciji ob obali Wimereuxa sodelovala vsaj štiri plovila in helikopterji.

Po njegovih besedah naj bi čoln okoli 5. ure zjutraj trčil v peščeno obrežje, zaradi česar so ljudje padli v vodo.

Rokavski preliv je ena najbolj prometnih ladijskih poti na svetu, tokovi pa so močni, zato je prečkanje z majhnimi čolni zelo nevarno. Tihotapci ljudi običajno preobremenijo okorne čolne, ki komajda plujejo in jim zato grozi, da jih bodo med potjo do Velike Britanije zajeli valovi.

Vladni načrt deportacij prebežnikov v Ruando bo postal zakon, saj se je Lordska zbornica po večurnem prerekanju odločila, da mu ne bo več nasprotovala. Ukrep je bil dokončno sprejet okoli polnoči.

Skupine za človekove pravice so ob tem zakonodajo opisale kot nehumano in kruto.