
(foto: Twitter)
Vodstvo škotskega Rangersa je izreklo doživljenjsko prepoved vstopa na stadion navijačem, ki so na tekmi proti Fenerbahčeju razobesili transparent z nestrpno vsebino.
Navijači škotskega Rangersa so med tekmo lige Europa proti Fenerbahčeju razobesili več transparentov, na katerih so pozivali, naj ' woke ideologija ostane pred vrati Evrope' in da je treba Evropo braniti pred tovrstnimi ideologijami.
UEFA je škotskemu velikanu izrekla 30 tisoč evrov denarne kazni in zagrozila z zaprtjem tribune v primeru ponovitve tovrstnih dejanj, ostro pa se je odzval tudi klub, ki je transparente označil kot sramotne in nedopustne ter kršiteljem izrekel doživljenjsko prepoved vstopa na stadion Ibrox.
Rangers je ob tem pripisal, da je kot klub ponosen na rasno raznolikost svojih zaposlenih ter da za tovrstna sporočila v športu ni prostora.
Kaj je torej woke ideologija, ki vsaj pod tem terminom v Sloveniji ni najbolj prepoznavna?
Woke izvira iz angleške besede 'awake' (prebujen), kontekst uporabe te besede skozi ideološke nazore pa je ozaveščanje o družbenih neenakostih kot so rasizem, diskriminacija in nepravičnost. Termin je postal del popularne kulture, zlasti v ZDA, in pogosto se nanaša na posameznike ali skupine, ki aktivno opozarjajo na te težave ter si prizadevajo za bolj pravično družbo.
Izraz woke je bil populariziran od leta 2010 naprej preko gibanj kot so Black Lives Matter, sčasoma pa je postal tudi polariziran, saj ga nekateri opredeljujejo kot izraz, ki zadeva ' prekomerno politično korektnost ali celo kot orodje za omejevanje svobode govora'.