Šolsko leto se je končalo, začele so se počitnice in dopusti. Številni se že v teh dneh odpravljajo na pot proti morju, nemalo je takih, ki se odločijo za kampiranje ali kakšno drugo obliko počitnikovanja na hrvaških otokih. V sodelovanju s spletnim portalom avtokampi.si smo zato pripravili pregled cen trajektov na Hrvaškem, ki so v poletni sezoni nekoliko višje.

Na Hrvaškem skorajda na vse otoke vozijo trajekti državnega prevoznika Jadrolinija, le na otok Rab (trajektna linija Stinica – Mišnjak) vozi lokalni prevoznik Rapska plovidba. Po besedah odgovornega urednika omenjenega spletnega portala Klemna Hrena  so med ljubitelji kampiranja najbolj priljubljeni otoki na Kvarnerju (Cres, Lošinj in Rab), v Dalmaciji pa Pag, Pašman, Brač, Hvar in Korčula. Glede dostopa do Pelješca in Korčule je bil lani odprt most Pelješac, tako da sedaj večina turistov namesto trajekta v Pločah raje uporabi cestno povezavo do kampov na polotoku ali na Korčuli.

Po novem je trajektna karta v sezoni za 2 osebi in osebni avto ali avtodom dražja za 4,10 evrov, za štiričlansko družino pa 4,90 evrov

V zadnjih letih je v navadi, da se 4. junija zgodi klasično poletno povišanje cen trajektov v višini 20 odstotkov, ki traja do konca septembra, na nekaterih linijah, kot so Cres, Rab in Brač, pa so cene višje že od aprila oziroma maja naprej. Glede voznih redov hrvaških trajektov letos ni večjih sprememb. Manjše spremembe glede ur so samo na trajektnih linijah za otoke Dugi otok, Brač (Split – Supetar in Makarska – Sumartin), Šolta, Korčula in Lastovo in Hvar (Drvenik – Sućuraj).

Zaradi prevzema evra na Hrvaškem so spremenili tudi cene trajektnih vozovnic iz kun v evre. V začetku junija pa so povišali cene na določenih trajektnih linijah in za določene kategorije vozil. Povišanje je fiksno ne glede na razdaljo trajektne linije, in sicer:

– osebe + 0,80 evrov

– otroci 3 – 12 let + 0,40 evrov

– osebna vozila do 5 m, prikolice in avtodomi + 2,50 evrov

– motorji, štirikolesniki +1 evro

– kolesa + 0,80 evrov

– tovorna vozila + 0,40 evrov na tono nosilnosti

Cene osebnih vozil dolžine nad 5 metrov in avtobusov se niso spremenile, nespremenjene cene pa so ostale na trajektnih linijah Valbiska – Lopar na otok Rab, Zadar – Preko na otok Ugljan in Split – Vis. V podobnih razmerjih so se povišale tudi cene na trajektni liniji prevoznika Rapska ploviba na otok Rab (Stinica – Mišnjak). Po izračunih spletnega portala avtokampi.si je po novem trajektna karta v sezoni za 2 osebi in osebni avto ali avtodom dražja za 4,10 evrov, za štiričlansko družino pa 4,90 evrov.

Primerjava cen nekaterih trajektnih kart za 2 osebi in osebni avto v glavni sezoni 2023:

– otok Cres (Valbiska – Merag in Brestova – Porozina) v sezoni 28,39 evrov

– otok Rab ( Valbiska – Lopar) v sezoni 43,93 evrov

– otok Pag (Prizna – Žigljen) v sezoni 25,60 evrov

– otok Brač (Split-Supetar) cena trajekta v sezoni 37,54 evrov

– otok Hvar (Drvenik – Sućuraj) cena trajekta v sezoni 26,84 evrov

Za daljše trajektne linije je priporočljivo karto kupiti vnaprej

Jadrolinija je že pred leti uvedla mobilno aplikacijo (naložiti jo je mogoče na povezavah Google Play – Android in na App Store), ki omogoča hiter nakup trajektnih kart. Za daljše trajektne linije je priporočljivo karto kupiti vnaprej, saj velja kot rezervacija prostora na trajektu. Morajo pa biti potniki minimalno 45 minut pred odhodom trajekta v pristanišču oz. v sezoni priporočajo min. 60 minut, pojasnjuje naš sogovornik. Rezervacije trajektov je mogoče urediti za naslednje trajektne linije: za otok Rab (Valbiska – Lopar), za otok Lošinj (linija Zadar – Mali Lošinj), za otok Dugi otok (linija Zadar – Brbinj), za otok Brač (linija Makarska – Sumartin), za otok Hvar (linija Split – Stari Grad), za otok Šolta (linija Split – Rogač), za otok Vis (linija Split – Vis) in za otok Korčula in Lastovo (linija Split – Vela Luka – Ubli). Po nakupu trajektno karto kar preko mobilnega telefona pokažete pri vstopu na trajekt in se izognete ustavljanju na blagajni.

“Če smo trajektno karto kupili na liniji, kjer ne veljajo rezervacije, potem lahko s kupljeno karto potujete znotraj celotnega dneva, npr. če pride do kakšni zastojev na cesti. Če pa ste kupili karto na liniji, kjer veljajo rezervacije, potem imate rezerviran prostor za točno določeno uro. V primeru zamude, boste morali trajektno karto stornirati (vzamejo 10% stroškov) in potem kupiti novo karto,” še pravi Klemen Hren.

Je potrebno prevoz koles plačati dodatno?

In še koristna informacija za vse, ki s seboj prevažate kolesa. Na Jadroliniji so za avtokampi.si povedali, da v primeru, da kolesa vozimo na prtljažniku na strehi vozila, to ne vpliva na ceno in se še vedno računa standardna višina vozila. Če pa imamo prtljažnik za kolesa zadaj na vlečni kljuki vozila in smo presegli dolžino, npr. 5 metrov, potem pa se obračuna višja cena.