kar se zgodi na Kitajskem, ne ostane na Kitajskem

VIDEO: Kitajske bolnišnice preplavili covidni bolniki, trupel ne uspevajo sproti kremirati

R.T.
20. 12. 2022, 07.15
Posodobljeno: 20. 12. 2022, 07.23
Deli članek:

V naslednjih 90 dneh naj bi se okužilo več kot 60 odstotkov kitajske in 10 odstotkov svetovne populacije.

Profimedia
Po skoraj treh letih ničelne tolerance do virusa je nenadna ukinitev obveznega množičnega testiranja in karanten v državi povzročila upad uradno prijavljenih okužb.

V začetku meseca so kitajske oblasti sprostile politiko ničelne tolerance do covida-19 in opustile obvezno množično testiranje. Tamkajšnji epidemiologi na Kitajskem to zimo napovedujejo tri valove okužb s koronavirusom – trenutno se soočajo s prvim.

Epidemiolog Wu Zunyou je ocenil, da bo sedanji porast okužb v državi trajal do sredine januarja, drugi val bodo sprožila množična potovanja ob praznovanju lunarnega novega leta, ki se začne 21. januarja, tretji pa se bo po njegovem mnenju pojavil od konca februarja do sredina marca, ko se bodo ljudje po praznikih vrnili na delo.

Wu je svojo oceno podal po tem, ko je ugleden ameriški raziskovalni inštitut napovedal, da bi na Kitajskem zaradi pandemije covida-19 leta 2023 lahko umrlo več kot milijon ljudi.

Ne dnevi, temveč ure

V zvezi s tem se je na twitterju razpisal tudi ameriški epidemiolog kitajskega porekla Eric Feigl-Ding, ki poroča, da so kitajske bolnišnice preplavili covidni bolniki. Zapisal je tudi, da se bo v naslednjih 90 dneh okužilo več kot 60 odstotkov kitajske in 10 odstotkov svetovne populacije. To naj bi po njegovih besedah za posledico imelo milijon oziroma dva smrti.

Feigl-Ding nadalje piše, da podvojitve čas na Kitajskem morda niso več dnevi, temveč ure. Ob tem je opozoril, da je reprodukcijsko število v takem primeru težko izračunati, saj je zelo težko tako hitro opravljati PCR teste.

Ameriški epidemiolog je nadalje prepričan, da je smrti zaradi koronavirusa na Kitajskem več, kot pa se poroča zunaj njenih meja. Kot dokaz za to navaja povečano dejavnost pogrebnih zavodov.

Opozoril je tudi, da bo pomanjkanje antibiotikov še večje, kot je trenutno, ko se bo kitajska proizvodnja preusmerila od izvoza. Ob tem je poudaril, da kar se zgodi na Kitajskem, ne ostane na Kitajskem, in spomnil na Wuhan pred tremi leti.

Vse to nujno ne pomeni, da sledi globalni val, vsaj ne neposredno preko virusa. Bo pa to hud udarec za gospodarstvo, je prepričan.

Upanje ostaja v obliki cepiva za vdihavanje, ki naj bi bilo 14,5-krat močnejše pri izvabljanju protiteles kot cepivo CoronaVac, ki ga trenutno uporabljajo na Kitajskem.