V bolnišnicah zdravijo 12 covidnih bolnikov več kot dan prej, devet več jih potrebuje intenzivno zdravljenje. Najmlajši covidni bolnik, ki se zdravi v bolnišnici, je star 19 let, najmlajši na intenzivni terapiji pa 28 let.

V ponedeljek je bilo pozitivnih 22,2 odstotka opravljenih testov, kar je 5,8 odstotne točke več kot dan prej. Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov znaša 599 in je za 49 višje kot dan prej. 14-dnevna pojavnost potrjenih primerov na 100.000 prebivalcev pa znaša 342, kar je 19 več kot dan prej. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v državi trenutno 7276 aktivnih okužb, to je 403 več kot dan prej.

V Sloveniji je z enim odmerkom cepljenih 1.004.629 ljudi, kar predstavlja 48 odstotkov populacije. Med starejšimi od 18 let je cepljenih 57 odstotkov, med starejšimi od 50 let pa 69 odstotkov. Z vsemi odmerki je cepljenih 918.247 ljudi oziroma 44 odstotkov prebivalcev. Med starejšimi od 18 let je polno cepljenih 52 odstotkov, med starejšimi od 50 let pa 65 odstotkov prebivalcev, je vlada objavila na Twitterju.

Svetovalna skupina za nadzor nad samotestiranjem

Vodja svetovalne skupine za covid-19 pri ministrstvu za zdravje Mateja Logar je povedala, da so vladi predlagali spremembo pri samotestiranju na okužbo z novim koronavirusom, tako da bi bilo to nadzorovano. Po njihovem mnenju samotestiranje ne sodi v domače okolje, razen na področju šolstva.

Tako predlagajo, da bi samotestiranje potekalo v sklopu delovne organizacije, pri čemer bi tisti, ki bi bil za to odgovoren, tudi nadzoroval testiranje. Druga možnost je opravljanje hitrih antigenskih testov pri za to pooblaščenih izvajalcih. Kot je dejala, jih k takemu predlogu niso vodili podatki o morebitnih zlorabah samotestiranja, pač pa na ta način izgubljajo podatke o epidemiji, poleg tega pa želijo, da tisto, kar je predpisano, ne ostane le na papirju, ampak se dejansko izvaja.

Poleg tega vladi predlagajo, naj se na vseh nivojih izenači pogoj preboleli, cepljeni, testirani (PCT), pri čemer bi veljavnost testa povsod trajala 48 ur v primeru hitrih testov oziroma 72 ur za PCR-teste.

Od tega tedna se namreč pri izpolnjevanju pogoja PCT za opravljanje dela šteje tudi testiranje s hitrimi antigenskimi testi za samotestiranje, pri čemer se mora posameznik testirati enkrat tedensko. Samotestiranje lahko delavec izvede v domačem okolju, lahko pa to poteka na samem delovnem mestu. Sredstva za testiranje s hitrimi antigenskimi testi mora zagotoviti delodajalec.