Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
10. 5. 2024,
6.23

Osveženo pred

1 teden, 3 dni

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,06

Natisni članek

Varnostni svet ZN priznanje Združeni narodi Palestina

Petek, 10. 5. 2024, 6.23

1 teden, 3 dni

Generalna skupščina s pozivom k sprejemu Palestine v ZN

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,06
Združeni narodi | Resolucija Združenih arabskih emiratov Palestini ne zagotavlja glasovalnih pravic v Generalni skupščini, ker imajo to pravico le članice, ki redno plačujejo prispevke v proračun ZN. | Foto STA

Resolucija Združenih arabskih emiratov Palestini ne zagotavlja glasovalnih pravic v Generalni skupščini, ker imajo to pravico le članice, ki redno plačujejo prispevke v proračun ZN.

Foto: STA

Generalna skupščina Združenih narodov je danes na izrednem zasedanju s 143 glasovi za, devetimi proti in 25 vzdržanimi potrdila resolucijo, ki ponovno poziva Varnostni svet, naj priporoči sprejem Palestine v ZN in širi obseg pravic, ki jih ima Palestina v ZN kot država opazovalka. Resolucijo je pričakovano podprla tudi Slovenija.

Resolucija Združenih arabskih emiratov Palestini ne zagotavlja glasovalnih pravic v Generalni skupščini, ker imajo to pravico le članice, ki redno plačujejo prispevke v proračun ZN. Palestina ima status opazovalke od leta 2012 dalje. Država lahko postane članica ZN le na priporočilo Varnostnega sveta, na predlog takšne resolucije pa so ZDA aprila vložile veto.

Slovenija je polnopravno članstvo Palestine podprla tako v VS ZN kot danes v Generalni skupščini. Skupaj z večino članic ZN je bila Slovenija tudi ena od pokroviteljic resolucije.

Slovenija podprla povečanje pravic Palestine v ZN

Slovenski veleposlanik pri ZN Boštjan Malovrh je v vnaprej objavljeni obrazložitvi glasu dejal, da je Slovenija podprla resolucijo za sprejem Palestine v ZN in povečanje njenih pravic v ZN. "Pravica do samoodločbe narodov je ključna za robusten multilateralni sistem. Slovenci so lahko uveljavili to pravico za svobodno ustanovitev suverene in neodvisne države. Slovenija se je poistovetila s palestinskimi prizadevanji za neodvisno državo. Rešitev dveh držav je ključna za mir in varnost Palestine in Izraela," je med drugim dejal Malovrh, ki bo svoj govor najverjetneje podal v nadaljevanju seje šele v ponedeljek.

Zunanja ministrica Tanja Fajon je na družbenem omrežju X sporočila, da je "članstvo Palestine v Združenih narodih lahko eden od pomembnih korakov k miru na Bližnjem vzhodu".

Tudi premier Robert Golob je pozdravil potrditev resolucije v Generalni skupščini ZN. "To predstavlja pomemben diplomatski uspeh ter korak k prizadevanjem za rešitev dveh držav in trajnemu miru na Bližnjem vzhodu," je ocenil Golob, je objavila vlada na družbenem omrežju X.

Za potrditev resolucije glasovalo 14 članic EU

Zasedanje se je začelo z izjavo predstavnika Palestine Rijada Mansourja, ki je pozval k svobodni Palestini, miru na svetu in potrditvi resolucije. Nadaljeval je veleposlanik Izraela Gilad Erdan, ki je resolucijo primerjal s podporo nacizmu pred drugo svetovno vojno. "Veste, kdo nadzira Gazo? Verjetno ste pozabili in vas bom spomnil. Teroristi Hamasa, ki vodijo v vseh anketah med Palestinci, če bo tam kdaj prišlo do volitev. Danes boste dali privilegije prihodnji teroristični državi Hamasa," je dejal in potem teatralno vzel v roke uničevalec dokumentov, vanj potisnil papirje in razložil, da Generalna skupščina tako uničuje ustanovno listino ZN.

Nato sta pred glasovanjem k potrditvi resolucije pozvala ruski veleposlanik, ki je napadel ZDA zaradi veta v Varnostnem svetu, in veleposlanik Pakistana. Potrditev resolucije ni bila vprašljiva in zanjo je med drugim glasovalo 14 članic EU, so sporočili s slovenske misije pri ZN. Od članic EU so se med drugim vzdržale Nemčija, Velika Britanija, Italija, Avstrija, Češka in Hrvaška, podprli pa sta jo tudi Francija in Španija.

Ameriški predstavnik je razložil, da današnji glas proti resoluciji ni glas proti palestinski državnosti, do katere pa po mnenju ZDA lahko pride le skozi neposredna pogajanja med Palestinci in Izraelci. "Druge poti, ki bi jamčila varnost in prihodnost Izraela ter Palestine, ni," je dejal. Številni drugi govorniki so med obrazložitvijo glasu opozarjali Izrael, naj ne izvede načrtovane velike ofenzive na Rafo na jugu Gaze.

V Palestini pozdravili glasovanje o članstvu v ZN, Izrael pričakovano kritičen

Palestinske oblasti v Ramali so danes pozdravile sprejetje resolucije Generalne skupščine ZN, ki ponovno poziva Varnostni svet, naj priporoči sprejem Palestine v ZN in širi obseg pravic, ki jih ima Palestina v ZN kot država opazovalka. Izraelski zunanji minister Izrael Kac je v odzivu dejal, da to glasovanje daje sporočilo, da se nasilje izplača.

Palestinsko zunanje ministrstvo je mnenja, da je glasovanje pokazalo, da si Palestina zasluži polnopravno članstvo v Združenih narodih. Pričakovano pa je odločitev večine držav članic sprejel Kac, ki je na omrežju X glasovanje označil kot politični teater. Minister je mnenja, da je 143 držav, ki so podprle resolucijo, s tem "nagradile morilce in posiljevalce", s čimer so podale sporočilo, da se "nasilje izplača". Hkrati je prepričan, da takšna odločitev spodkopava prizadevanja za izpustitev talcev, ki so jih palestinske oborožene skupine zajele med vdorom v Izrael oktobra lani.

Janez Janša
Novice Priznanje Palestine po mnenju opozicije ne bo prispevalo k umiritvi razmer na Bližnjem vzhodu
Protestna akcija študentov FDV v podporo Palestini
Novice Študentje na FDV vodstvo fakultete pozvali k obsodbi genocida v Gazi #video
Tanja Fajon
Novice Vlada sprožila postopke za priznanje Palestine
Ne spreglejte