Altroke Martinovanje 2024: Tradicija in vino v objemu zgodovine

Koper je ob 1500. obletnici in prazniku vina dosegel pomemben mejnik – postal je prvo slovensko mesto v združenju Città del Vino. Prvo Altroke Martinovanje je v soboto združilo bogato vinsko ponudbo, zgodovinsko dediščino mestnih palač in pester kulturni program. Kako je Koper proslavil ta edinstveni dogodek?

 Foto: Tomaž Primožic/FPA
Foto: Tomaž Primožic/FPA

KOPER > Koprsko mestno jedro je v soboto popoldne zaživelo v znamenju vina, zgodovine in kulture. Zavod za mladino, kulturo in turizem Koper je pripravil premierno izvedbo Altroke Martinovanja, umeščenim v leto praznovanja 1500. obletnice mesta. Dogodek je združil pestro vinsko ponudbo s bogato zgodovino starega mestnega jedra, glavnega trga in zgodovinskih palač.

Dogodek je obiskovalcem ponudil raznoliko doživetje na petih osrednjih lokacijah: Titovem trgu, Pokrajinskem muzeju Koper, Pretorski palači, palači Gravisi Buttorai in borilnici, ki so služile kot prizorišča za več kot 30 vinarjev iz slovenske Istre in Furlanije-Julijske krajine. Obiskovalci so lahko uživali v pestrem naboru vin, vključno z mladim vinom.

Koper postal prvo slovensko mesto v združenju Città del Vino

Prireditev se je začela s slavnostnim podpisom listine v Pretorski palači, kjer je Mestna občina Koper uradno postala prva slovenska občina, ki se je pridružila združenju vinskih mest Associazione nazionale Città del Vino. Gre za mednarodno mrežo, ki povezuje že 510 mest z vinogradniško tradicijo in vse od svoje ustanovitve leta 1987 spodbuja pridelavo avtohtonih vinskih sort ter ohranjanje vinarske dediščine.

“Pridelava vina in njegovo uživanje sta sestavni del naše sredozemske dediščine in identitete. Koper je danes uradno postal del mreže občin, ki si delijo skupne vrednote, cilje, zgodovino in kulturno zapuščino,” je ob podpisu listine dejal koprski župan Aleš Bržan. Ob tem je izpostavil tudi pomen vinogradništva pri urejanju kulturne krajine in skrbi za lokalna zemljišča.

Predsednik združenja Città del Vino Angelo Radica je ob tej priložnosti izpostavil pomen mednacionalnega sodelovanja: »Koper je že tretje mesto zunaj Italije, ki se je pridružilo združenju. Skupaj lahko gradimo na vinskem turizmu, ki je pomembna celoletna alternativa poletnemu turizmu.«

“Lepo je, da lahko vinarji obogatimo mestno dogajanje”

“Vsako leto sodelujemo na približno 50 podobnih dogodkih in festivalih, da se predstavimo širši javnosti ter omogočimo ljudem, da spoznajo naša vina. Današnji dogodek je nekoliko drugačen, saj se zgodba z vini prepleta s čudovitimi koprskimi palačami, kar obiskovalcem zagotovo predstavlja zanimiv dodatek,” je dejal Matej Kralj, ponudnik vin iz Vinske kleti Kralj.

Vsaka od zgodovinskih palač je ponudila posebno doživetje. Pokrajinski muzej je obiskovalce popeljal v praznovanje martinovanja skozi čas, Pretorska palača je gostila plesne točke, borilnica je pričarala vzdušje srednjeveških viteških časov s prikazom sabljanja, palača Gravisi Buttorai pa je poskrbela za ljubitelje glasbe z godalnim programom.

“Tovrstni dogodki niso le odličen način za pokušanje in promocijo vin, ampak tudi priložnost za medsebojno srečevanje in povezovanje med vinarji. Današnja prireditev je še posebej zanimiva zaradi lokacij – štirih zgodovinskih palač. Lepo je, da lahko vinogradniki in vinarji obogatimo mestno dogajanje,” je o prvem Altroke Martinovanju v Kopru povedal Klement Valenčak iz Vinske kleti Valenčak.

“Vinarski dogodki, kot je martinovanje, bistveno prispevajo k ohranjanju vinogradniške tradicije. S takšno predstavitvijo vin jim dodajamo vrednost in jih približujemo širši javnosti,” je povedal vinar Rok Oto s Kmetije Ota Rok iz Boljunca, ki je svoja vina v Sloveniji predstavil prvič. “Kot mlajši vinar si prizadevam vina približati tudi svojim prijateljem in opažam, da mladi z veseljem posegajo po lokalnih vinih,” je še dodal.

Na Titovem trgu je vinsko dogajanje spremljala kulinarična ponudba, ob 19. uri pa so lahko vinarji svojo ponudbo predstavili v bolj sproščenem okolju. Večerni glasbeni program je s svojim nastopom otvoril Rudi Bučar, nadaljeval pa se je z Oktetom Aljaž in DJ-jem Alexom de Groovom.


Najbolj brano