Umetnica k figuraliki pristopa na senzibilen, družbeno aktualen, predvsem pa izrazito intimističen način, je ob razstavi, ki bo na ogled do 3. maja, zapisala umetnostna zgodovinarka Anamarija Stibilj Šajn.

Meto Šolar je v svet figur pripeljalo raziskovanje človekove identitete v sodobni digitalni dobi ter odnosov in psiholoških stanj. Na tem področju je iskala odgovore o zavedanju same sebe in odkrivanju lastnega jaza. "Z likovno realizacijo pa na samostojni umetniški poti preizkuša in prezentira izvedbeno unikatnost znotraj tradicionalnega štafelajnega slikarstva v tehniki olja in akrila. Tovrsten način likovnovizualnega udejanjanja je še vedno aktualen in izrazno močen ter ji omogoča, da klasiki dodaja avtorsko bravuro ter na individualen način razkriva svoje misli, poglede in doživetja. Tako je postala ustvarjalka sodobne različice nove figuralike, s katero vzpostavlja tudi izviren odnos do popartističnih in nadrealističnih tendenc," je zapisala Anamarija Stibilj Šajn.

Kot je poudarila, umetnica za svoje akterke dogajanja in sogovornice skoraj vedno izbere ženske figure. Upodablja jih v realni, prepoznavni obliki ter pri tem sledi kanonom klasičnega figuralnega podobotvorja. Avtoričina ustvarjalna pot pa s tem ni končana, saj jo njene zamisli kličejo k zakriti figuraliki, k depersonalizaciji lika. Najpogosteje skriva obraze svojih izbrank, opušča najpomembnejše obrazne identifikacijske detajle, jim nadene "maske" in izbira različne prekrivne elemente.

Ustvarjalno potovanje Mete Šolar se po besedah umetnostne zgodovinarke "nadaljuje in v njeni ikonografiji se nizajo novi motivi". Na najnovejših slikah figuro postavlja predvsem v odnos z naravnim okoljem, z rastlinskim in tudi z živalskim svetom, je zapisala umetnostna zgodovinarka, ki meni, da "Meta Šolar dokazuje, da medijsko čisto slikarstvo ni izgubilo svoje privlačnosti, da ohranja piedestalno mesto v množici na različne načine procesiranih podob in da je v 'klasičnem' neke vrste nadčasovnost. Izpričuje, da figura nikakor ni slikarski anahronizem, ampak je še vedno avtonomna likovna zvrst ..."

Meta Šolar (1989) je leta 2014 diplomirala iz slikarstva na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani. V slikarskem ustvarjanju se posveča zlasti figuraliki, ki meji na nadrealizem. Zastavlja si vprašanja o sodobni kulturi in identiteti v digitalni dobi. Razstavlja v Sloveniji in po svetu. Med drugim je sodelovala na skupinskih razstavah v Londonu, Italiji in na Japonskem. Samostojno je dela predstavila na več kot 20 razstavah. Leta 2016 je bila na umetniški rezidenci v Parizu. Za svoje delo je prejela več nagrad, med drugim leta 2019 nagrado žirije na ArtOlympia v Tokiu ter lani nagrado društva Kras na Eks-tempore Kras.