Cene delnic največje nemške banke Deutsche Bank so v petek padle za več kot 11 odstotkov. To je že tretji dan padanja cen, skupno pa je cena od začetka marca padla za petino, piše srbski Kurir.

Glede na zadnji razvoj dogodkov okoli Deutsche Bank je jasno, da strah pred širjenjem krize ni neupravičen. Paniko v finančnem sektorju je sicer zelo težko obvladovati, še posebej, ko se je problem nenadoma pojavil na obeh straneh Atlantika, tako v ZDA kot v Evropi.

Credit Suisse je zagnala paniko

Teden pred tem je reševanje švicarske banke Credit Suisse z nakupom UBS, največje švicarske banke, nekoliko pomirilo paniko zaradi zloma finančnega sektorja v Evropi.

Poleg tega je UBS praktično plačala švicarska centralna banka za prevzem Credit Suisse. Cena za delnico je le 0,77 evra, kar je smešno v primerjavi s tem, koliko so bile vredne pred desetimi do petnajstimi leti. Plačanih je bilo le 3,2 milijarde dolarjev, ob vsem tem pa jim je švedska narodna banka zagotovila 100 milijard švicarskih frankov posojil.

Centralne banke in državni regulatorji so upali, da bo posredovanje pri prodaji Credit Suisse domačemu konkurentu pomagalo pomiriti trge, vendar vlagatelji očitno niso prepričani, da bo posel zadostoval za obvladovanje stresa v bančnem sektorju.

Širjenje panike se poskuša zaustaviti

Finančni regulatorji in vlade so v zadnjih tednih sprejeli ukrepe za omejitev tveganja zaradi težav, izpostavljenih pri posameznih posojilodajalcih, kreditna agencija Moody’s pa je v sredo dejala, da bi morali biti “na splošno uspešni”.

“Vendar pa v negotovem gospodarskem okolju in s krhkim zaupanjem vlagateljev obstaja tveganje, da oblikovalci politik ne bodo mogli zadržati trenutnih pretresov brez dolgoročnih in potencialno resnih posledic znotraj in zunaj bančnega sektorja,” so sporočili iz Moody’s.

“Še preden je stres v bankah postal očiten, smo pričakovali, da se bodo globalni kreditni pogoji leta 2023 še naprej slabšali zaradi znatno višjih obrestnih mer in nižje rasti, vključno z recesijo v nekaterih državah.”

Medtem ko centralne banke nadaljujejo svoja prizadevanja za znižanje inflacije, dlje ko bodo finančni pogoji ostali zaostreni, večje je tveganje, da se bodo “obremenitve razširile izven bančnega sektorja, kar bo povzročilo večjo finančno in gospodarsko škodo.”

Zaupanje v finančni sektor je omajano

Kazalniki Deutsche Bank so dobri, vendar je zaupanje v bančni sektor omajano. Deutsche Bank je poročala o 10 zaporednih četrtletjih dobička, potem ko je zaključila več milijard evrov vredno prestrukturiranje, ki se je začelo leta 2019 za zmanjšanje stroškov in izboljšanje dobičkonosnosti.

V letu 2022 je bil dosežen letni čisti dobiček v višini 5 milijard evrov, kar je 159 odstotkov več kot leto prej.

Te številke ne pomenijo, da obstaja razlog za skrb glede solventnosti ali likvidnostnega položaja banke. Kljub temu so vlagatelji v paniki, sama panika pa lahko povzroči težave. Poleg Deutsche Bank so se v petek padle tudi delnice drugih evropskih bank: Credit Suisse in Commerzbank za 9 odstotkov, Societe Generale in UBS za 7 odstotkov, Barclays in BNP Paribas za 6 odstotkov.

Panike očitno še ni uspelo zajeziti, zaupanje v bančni sektor kot celoto pa je omajano. Najslabše, kar se zdaj lahko zgodi, je, da se razširi panika in komitenti začnejo dvigovati denar iz bank.