Slovenija

Zaradi meningokoknega meningitisa v Novem mestu umrl deček

Novo mesto, 08. 04. 2024 14.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje so sporočili, da je njihova epidemiološka služba prejela obvestilo o smrti najstnika, pri katerem je bil postavljen sum na invazivno meningokokno okužbo. V teku je epidemiološka preiskava, osredotočena je na iskanje oseb, ki so bile v tesnem stiku z obolelim najstnikom.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Sumijo, da je imel meningokokni meningitis
    02:47
    Iz 24UR: Sumijo, da je imel meningokokni meningitis
  • Iz SVETA: Smrt zaradi meningitisa
    02:37
    Iz SVETA: Smrt zaradi meningitisa

 

Kot poroča MMC je v nedeljo v Novem mestu umrl osmošolec, ki je bil v soboto hospitaliziran zaradi suma na meningokokno sepso. Ta povzroča vnetje možganskih ovojnic.

Meningokokni meningitis
Meningokokni meningitis FOTO: Shutterstock

Bolezen se prenaša z neposrednim tesnim stikom z bolnikom in prek kapljic, ki vsebujejo izločke nosu in žrela okuženih oseb. Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je zato vsem osebam, ki so bile v zadnjih sedmih dneh v neposrednem stiku z dečkom, v zaščitne namene predpisal antibiotik. "Stiki so po prejetem zdravilu zaščiteni pred okužbo. Osebe, ki niso opredeljene kot tesni kontakti, ne potrebujejo zaščite z zdravili, saj je tveganje za okužbo zanemarljivo majhno," so sporočili z NIJZ.

Novomeška epidemiološka služba NIJZ je otrokom, staršem in zaposlenim na šoli dala podrobna navodila. Novih primerov obolenja za zdaj ni, je poročal Prvi dnevnik.

Že decembra smo poročali o smrti zaradi meningokoknega meningitisa. Takrat je umrl bolnik srednjih let, ki so ga zdravili v bolnišnici v Murski Soboti. Gre sicer za akutno bakterijsko bolezen, ki je imela v preteklosti visoko smrtnost. Z uporabo antibiotikov se je precej zmanjšala, a je še vedno visoka (med 8 in 15 odstotkov).

Inkubacija in potek bolezni

Meningokokni meningitis je akutna bakterijska bolezen, ki se začne z nenadno povišano telesno temperaturo, glavobolom, slabostjo, pogostim bruhanjem in otrdelim vratom. Značilen je pojav izpuščaja na koži v obliki drobnih krvavitev. Gre za gnojno vnetje možganskih ovojnic, ki ga povzroča meningokok.

Čas od okužbe do izbruha bolezni je od dva do 10 dni, običajno tri do štiri dni. V tem času prodrejo meningokoki v kri in krožijo po telesu. Tako se naselijo tudi v možganskih ovojnicah, kjer povzročajo gnojno vnetje. Bolezen se običajno začne zelo naglo. Bolniku se lahko v nekaj urah stanje zelo poslabša. Temperatura zelo naglo naraste do 39 stopinj Celzija in več, prisoten je močan glavobol, bruhanje, trd vrat in mrzlica. Včasih je bolnik že po nekaj urah nezavesten. Na koži se lahko pojavi izpuščaj v obliki drobnih podkožnih krvavitev.

Posebno huda oblika je meningokokna sepsa, ki se začne zelo hitro, bolnikovo stanje se slabša iz ure v uro. Za okužbo so najbolj dovzetni majhni otroci in mladostniki, dodajajo na NIJZ. Običajno je glavni vir okužb zdrav nosilec, ki po navadi sam ne zboli. 

Bolezen zdravijo z antibiotiki, v večini primerov pa je potrebno bolnišnično zdravljenje. Proti bolezni se lahko osebe zaščitijo tudi s cepljenjem.