Kitajske oblasti ohranjajo strog protokol v primeru odkritja okužbe. Foto: Reuters
Kitajske oblasti ohranjajo strog protokol v primeru odkritja okužbe. Foto: Reuters

V mestu, ki ima 21 milijonov prebivalcev, so v četrtek potrdili 18 primerov lokalnega prenosa okužbe, skupno so v zadnjih 10 dneh potrdili 197 okužb, potem ko so v prejšnjem 10-dnevnem ciklu potrdili 49 okužb. Čeprav je število okužb v primerjavi z drugimi državami izredno nizko, pa kitajske oblasti še naprej izvajajo strogo politiko ničelne tolerance do covida-19, zato so uvedle poostrene ukrepe. Še dodaten dejavnik za to je kongres komunistične stranke, ki ga organizirajo vsakih pet let, in ki ta teden poteka v mestu.

Pekinške oblasti so pozvale k testiranju tveganih posameznikov in natančne preglede ljudi, ki vstopajo na zelo obljudena mesta, med njimi trgovine in telovadnice.

V nekaterih stanovanjskih kompleksih so uvedli tridnevno zaprtje, ki ga bodo v primeru potrditev novih okužb podaljšali. Tako je pretekli teden v provinci Džiansu moralo ostati doma milijon prebivalcev, potem ko je bil en PCR-test pozitiven.

Ši: Politiko ničelne tolerance bomo nadaljevali

Kitajski predsednik Ši Džinping je ob odprtju kongresa kitajske komunistične stranke v nedeljo dejal, da bo država nadaljevala politiko ničelne tolerance do covida-19, čeprav se povečuje nezadovoljstvo državljanov in kitajsko gospodarstvo plačuje ceno za takšno politiko.

Oblasti v Šanghaju so ta teden sporočile, da na majhnem otoku blizu središča mesta načrtujejo gradnjo karantenskega objekta s 3250 posteljami. Takšne centre že imajo druga velika mesta, ko sta Peking in Gvangdžu.

Foto: Reuters
Foto: Reuters

Študija: Cepivo Sinovac manj učinkovito kot Pfizerjevo

Kot poroča Deutsche Welle, ki se nanaša na kitajski državni medij China Daily, je polno cepljenih okoli 85 odstotkov starejše populacije, poživitveni odmerek je prejelo okoli 68 odstotkov. Študija univerze v Hongkongu, objavljena marca, je pokazala, da imajo osebe, starejše od 60 let, ki so prejele dva odmerka cepiva Sinovac, trikrat več možnosti, da umrejo zaradi okužbe z novim koronavirusom, kot tisti, ki so prejeli dva odmerka BiONTech-Pfizerjevega cepiva. V zadnjih tednih je več kitajskih farmacevtskih podjetij začelo gradnjo tovarn za proizvodnjo mRNA-cepiv, poročajo kitajski mediji. A kot še navaja DW, poteka razvoj kitajskih mRNA-cepiv zelo počasi. Kitajski proizvajalec Abogen Biosciences je dobil zeleno luč za izredno uporabo svojega mRNA-cepiva v Indoneziji, ni pa nobenih podatkov, da bi cepivo začeli uporabljati tudi na Kitajskem.

Svetovna zdravstvena organizacija je v sredo opozorila, da covid-19 ostaja globalna zdravstvena grožnja. Prvič je odbor izredne razmere zaradi covida-19 razglasil 30. januarja 2020. Ta klasifikacija pomeni pospešitev raziskovanja, lažje financiranje in sprejetje ukrepov za javno zdravje za zajezitev širjenja bolezni. WHO je dejal, da kljub temu da v več delih sveta število okužb upada, morajo države še vedno ostati previdne in si prizadevati, da bi bile najbolj ranljive skupine cepljene. "Čeprav javnost dojema, da je pandemije v nekaterih delih sveta konec, ostaja javnozdravstveni dogodek, ki še naprej negativno in močno vpliva na zdravje svetovnega prebivalstva," je dejal odbor WHO.