REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Obtožbo o širjenju virusa iz laboratorija v Wuhanu lansiral novinar, ki je širil že laži o »orožju za množično uničevanje«

Obtožbo o širjenju virusa iz laboratorija v Wuhanu lansiral novinar, ki je širil že laži o »orožju za množično uničevanje«Inštitut v Wuhanu. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Te dni je bila  v ZDA znova lansirana obtožba o poreklu virusa, ki povzroča covid-19.

Razkrita je bila namreč zaupna ocena ameriškega ministrstva za energijo in nato tudi FBI-ja o tem, da bi lahko bil razlog za izbruh virusa - laboratorij v Wuhanu.

Direktor FBI Christopher Wray je ta teden dejal, da je bila »zelo verjetno« vzrok za pandemijo bolezni covid-19 laboratorijska nesreča v Wuhanu na Kitajskem, dva dni po tem, ko je podobno hipotezo postavilo ameriško ministrstvo za energijo.

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je nato pozvala vse države, predvsem pa ZDA, k izmenjavi informacij o izvoru bolezni covid-19, potem ko sta ameriški Zvezni preiskovalni urad (FBI) in ameriško ministrstvo za energijo menila, da se je pandemija verjetno začela z uhajanjem virusa iz kitajskega laboratorija.

Predsednik ZDA Joe Biden je leta 2021 usmeril 17 različnih ameriških obveščevalnih agencij, naj 90 dni preiskujejo izvor epidemije covida-19 in obljubil, da bo javno objavili njihove ugotovitve.

Ob koncu tega obdobja 16 teh agencij bodisi ni uspelo doseči nobenega sklepa, ostalo negotovih ali pa se je odločilo, da je virus verjetno naraven, medtem ko je FBI razglasil z zmernim zaupanjem, da je bil razlog morda uhajanje virusa v Wuhanu.

Kitajska je v preteklosti podobne obtožbe že zavrnila. Pri tem se je sklicevala tudi na preiskavo WHO iz leta 2021, ki je teorijo o uhajanju iz laboratorija označila za »izjemno malo verjetno.«

Toda – zastavlja se vprašanje, kako je ameriško ministrstvo za energijo (ki tu nastopa kot 'obveščevalna služba'), ki danes izreka nove obtožbe, sploh usposobljeno za take zaključke?

Zanimivo pa je še nekaj – da je zadevo v javnosti prvi objavil novinar, ki je nekritično širil že lažne obtožbe o tem, da ima Irak orožje za množično uničevanje!

Caitlin Johnston
Caitlin Johnstone: »Pa to je isti tip. TO JE ISTI JE**NI TIP.« Vir: Posnetek zalsona, Twitter

Na to, da gre za istega j**enega tipa (gre za ameriškega novinarja Michaela A. Gordona) je opozorila avstralska raziskovalna novinarka Caitlin Johnstone.

Te neresnične zgodbe so bile nato povod za napad ZDA in »koalicije voljnih« na Irak.

Nasedla jim je tudi Slovenija in njen tedanji zunanji minister Dimitrij Rupel, ki je s podpisom vilniuške izjave podprl napad na Irak.

Novinarjev dosežek...
Sporni dosežek ameriškega novinarja... Vir: Zajem zaslona, Twitter

Ali je Michael A. Gordon, znan po trditvah o obstoju orožja za množično uničevanje v Iraku, avtor, ki je usposobljen za pisanje česarkoli več kot člankov, ki so za v smeti, se sprašujejo bolj kritični glasovi v ameriških medijih?

Do Wrayjeve izjave je prišlo dan po pozivu ameriškega veleposlanika na Kitajskem, naj bo ta država »bolj odkrita« glede izvora covida-19.

Pri tem je potrebno vzeti v obzir tudi dejstvo, da je do »reaktivacije« teorije o »kitajskem virusu« prišlo sredi zaostrene retorike med Kitajsko in ZDA.

Znano je sicer, da so različne ameriške agencije neenotne v oceni, kaj bi lahko bil vzrok pandemije.

Kako je ameriško ministrstvo za energijo (ki tu nastopa kot 'obveščevalna služba') usposobljeno za take zaključke?

Tudi ameriško ministrstvo za energijo je na primer le z »nizko gotovostjo« ocenilo, da je covid-19 izbruhnil v laboratoriju.

Pred tem je ministrstvo dejalo, da niso odločeni glede izvora virusa.

Kitajski mediji medtem opozarjajo, da bi lahko novi koronavirus ustvarili v Fort Detricku v ameriški zvezni državi Maryland, okoli 80 kilometrov severno od glavnega mesta Washington.

Vir: Posnetek zaslona, Twitter

V Fort Detricku je bil namreč nekoč center ameriškega programa za biološko orožje.

Zdaj pa v biomedicinskih laboratorijih raziskujejo viruse, vključno z virusom ebole in črnih koz.

Fort Detrick - delo v laboratoriju  Vir: NYT, Twitter
Fort Detrick - delo v laboratoriju. Vir: NYT, Twitter

Bilo bi logično, da nato virus »preizkusijo« na Kitajskem, v okolici Wuhana, ne pa v ZDA.

Nekateri ameriški analitiki so celo prepričani, da se je zgodilo prav to in da je bil koronavirus biološko orožje ZDA, namenjeno Kitajski in Iranu.

Priložnost za to pa so dobili ob vojaških olimpijskih igrah na Kitajskem.

Drugi opozarjajo, da gre za novo pogrevanje sovražne kampanje do Kitajske, ki bo ameriško javnost odvrnila od množičnih žrtev v Ukrajini in drugih vprašanj.

Potem ko je Wall Street Journal prvi objavil članek, ki obtožuje Kitajsko, sta na ta propagandni vlak skočila tudi New York Times in Washington Post.

Da bi zmagale v konkurenci in informacijski vojni s Kitajsko, ZDA namreč ne bodo izpustile niti ene priložnosti, da bi blatile Peking, pa naj bo to vremenarski balon, skrbno načrtovana teorija o »puščanju iz laboratorija« ali neutemeljene obtožbe o dobavi orožja v zvezi z Rusijo.

Lahko bi nastal v okvirju 100 milijard dolarjev vrednega programa biološkega orožja, ki ga imajo ZDA. Zaradi omejitev zakonodaje pa dele tega programa izvajajo tudi v laboratorijih na tujih tleh. To je bilo razkrito tudi s strani Rusije, med posebno vojaško operaijo v Ukrajini.

Morda so nekateri anonimni analitiki na Ministrstvu za energijo nenadoma res odkrili vznemirljive nove dokaze o uhajanju laboratorija v Wuhanu, dokaze, ki so jih vsi prejšnji preiskovalci v zadnjih treh letih spregledali.

Toda če je tako, bi pričakovali, da bomo videl nekaj omemb teh dokazov v medijskem poročanju, to pa se ni zgodilo.

Zato se zdi veliko bolj verjetno, da so zgolj pretehtali obstoječe dokaze in zagotovili drugačen zaključek z nizko stopnjo zaupanja.

In brez kakršnih koli novih dokazov pa argumenti proti uhajanju iz kitajskega laboratorija ostajajo zelo močni, celo prepričljivi.

Vendar pa obstajajo tudi zelo trdni dokazi, da virus covid ni bil naraven, ampak je bil ustvarjen v laboratoriju.

Profesor Jeffrey Sachs z univerze Columbia je dve leti služil kot predsednik Lancetove komisije za covid in on in drugi znanstveni strokovnjaki so prepričljivo dokazali, da je malo verjetno, da bi značilnosti virusa našli v naravi.

Lahko bi nastal v okvirju 100 milijard dolarjev vrednega programa biološkega orožja, ki ga imajo ZDA. Zaradi omejitev zakonodaje pa dele tega programa izvajajo tudi v laboratorijih na tujih tleh.

To je bilo razkrito tudi s strani Rusije, med posebno vojaško operaijo v Ukrajini.

Sachs je prepričan, da je bil smrtonosni virus izdelan z bioinženiringom z ameriško tehnologijo, pri čemer so znanstveniki v orbiti ameriške vlade kasneje pripravili veliko prikrivanje, da bi skrili to resničnost.

V zadnjih šestih mesecih je o teh vprašanjih razpravljal na številnih prizoriščih, vključno s tem intervjujem (zgoraj) za podcast Grayzone, ki so si ga v svetu ogledali več kot 400.000-krat.

Je bil virus izpuščen na Kitajskem, da bi ustavil njeno gospodarsko rast? Tudi ta možnost ni neverjetna in nekaterim analitikom se zdi celo najbolj prepričljiva.

Poglejmo samo, kako raste kitajski BDP po glavi prebivalca (glede na pariteto kupne moči) v primerjavi z ameriškim od leta 1980 naprej.

Razlika je dramatična:

BDP ZDA - Kitajska
BDP ZDA - Kitajska. Vir: Zajem zaslona

To družbeno bogastvo pa je osnova za moč – tudi vojaško moč.

Nesporno pa je, da bi lahko bil eden od razlogov, da se je sedaj besedni napad na Peking v obliki obtožb glede »curljanja« virusa na Kitajskem okrepil, predvsem strah, da bo zaradi njenega zavezništva z Rusijo poraz ZDA v Ukrajini neizogiben.

Nedavne obtožbe Kitajske, češ da v ZDA menijo, da je dobava orožja Rusiji zločin (medtem ko zahodne države stalno dobavljajo milijarde dolarjev vredno orožje Ukrajini!), so bile prvi namig na to.

Dima s kanala Military Summary, ki je iz Belorusije, je ocenil, da bi Kitajska lahko proizvajala strelivo za Rusijo v Belorusiji, da bi se izognila ameriškim sankcijam. Oziroma, da bi lahko ostala zvesta navedbi, da Rusiji neposredno ne pošilja orožja.

Prihajajoči obisk Xi Jinpinga v Moskvi, ki bo verjetno naslednji mesec, bo odločilen trenutek. Na Zahodu je oprijemljiv občutek zaskrbljenosti, saj proizvodne zmogljivosti Kitajske presegajo zmogljivosti ZDA in Evrope skupaj.

Obisk beloruskega predsednika Lukašenka v Pekingu bi lahko vključeval pogovore o takšni shemi.

Prihajajoči obisk Xi Jinpinga v Moskvi, ki bo verjetno marca, bo odločilen trenutek.

Na Zahodu je oprijemljiv občutek zaskrbljenosti, saj proizvodne zmogljivosti Kitajske presegajo zmogljivosti ZDA in Evrope skupaj.

Rusija prav zato – in zaradi organizacijskih sprememb v vojski, saj medtem bataljonske skupine spreminja v prave divizije  - odlaga veliko ofenzivo v Ukrajini do obiska Xija.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek