Podatki kažejo, da je pokoronsko okrevanje na Kitajskem precej šibkejše od želja. Foto: Reuters
Podatki kažejo, da je pokoronsko okrevanje na Kitajskem precej šibkejše od želja. Foto: Reuters

Centralna banka je tako obrestno mero za srednjeročne operacije refinanciranja znižala za 0,1 odstotne točke, na 2,65 odstotka. Odločitev sledi nepričakovanemu znižanju obrestne mere na kratkoročno posojanje bankam za 0,1 odstotne točke, na 2,0 odstotka v začetku tega tedna.

Današnje znižanje je po pojasnilih francoske tiskovne agencije AFP bolj relevantno za nacionalno gospodarstvo, saj je srednjeročna obrestna mera za banke referenčna za določanje obrestnih mer bank pri poslovanju s podjetji in prebivalstvom.

Druga odločitev za rahljanje pogojev financiranja za bančni sistem ta teden sledi nizu nespodbudnih statističnih podatkov, ki kažejo, da drugo največje nacionalno gospodarstvo na svetu po koronskem šoku, ki je na Kitajskem zaradi drakonskih ukrepov države trajal precej dlje kot drugje po svetu, okreva bistveno počasneje od želja.

Majski izvoz celo nazadoval

Najnovejši podatki tako kažejo, da se je rast industrijske proizvodnje s 5,4 odstotka v aprilu umirila na 3,5 odstotka v maju. Prodaja na drobno je medtem po 18,4-odstotni medletni rasti v aprilu maja narasla za 12,7 odstotka. Šibka je tudi rast naložb, izvoz pa je maja celo nazadoval.

Stopnja brezposelnosti je maja ostala pri aprilskih 5,2 odstotka, a skrbi rast brezposelnosti med mladimi, kjer je stopnja narasla z 20,4 na 20,8 odstotka.

Inflacija je bila v petem letošnjem mesecu ob tem pri le 0,2 odstotka, kar je popolno nasprotje številkam v Evropi in tudi ZDA.

Ob vseh teh podatkih je tako ukrepanje kitajske centralne banke popolnoma drugačno od osrednjih denarnih ustanov v ZDA in Evropi, kjer že leto dni ali več poteka intenzivno zaostrovanje denarne politike.