KOLESARSTVO

Prvič po Touru napet dvoboj Rogliča in Pogačarja, takšen je bil razplet

V prvi etapi na dirki po Baskiji so se kolesarji pomerili na 13,9 km dolgem kronometru.
Fotografija: Prvič po dirki po Franciji.. FOTO: Stephane Mahe, Reuters
Prvič po dirki po Franciji.. FOTO: Stephane Mahe, Reuters

Oči svetovne kolesarske javnosti so bile danes znova upre v Primoža Rogliča in Tadeja Pogačarja. Začela se je namreč enotedenska dirka po Baskiji, že prva etapa pa je bila kronometrska. Slovenca sta se v vožnji na čas udarila prvič po lanskem šokantnem preobratu na dirki po Franciji, ko je Tadej z izjemno vožnjo Primožu odvzel zmago v predzadnji, prav tako kronometrski, etapi.

Toda danes je bila zgodba drugačna: Primož je izbral zelo zgodnji štart, vozil s povprečno hitrostjo 48 km/h, s časom 17 minut in 17 sekund v cilju pa praktično celo dirko spremljal z mesta vodilnega.

A moral je počakati vse do zadnjega tekmovalca – Tadeja, ki se je na progo podal šele štiri ure pozneje. Toda kar nekoliko presenetljivo je na 13,9-kilometrskem kronometru, ki se je končal s 500 m dolgim ciljnim vzponom, tudi eden najbolj obetavnih kolesarjev na svetu zaostal za Rogličem, in sicer za 28 sekund, osvojil pa je peto mesto. To je za Rogliča pomembna prednost tudi v lovu na skupno zmago.

Pogačar in bil sicer pri prvem vmesnem času dva km po vrhu prvega vzpona dve sekundi hitrejši od Rogliča. Po spustu v dolino je za konec sledil še kratek, a zelo strm vzpon do parka Etxebarria, na katerem je naklon tudi do 19 odstotkov. Pogačar se je slabše spopadel z zadnjim delom preizkušnje, bolje pa je moči razporedil starejši Slovenec, slavil etapno zmago in oblekel rumeno majico vodilnega.

Kisovčan je bil za dve sekundi hitrejši od Američana Brandona McNultyja, v ekipi Jumbo Visma pa so se razveselili tudi tretjega mesta Jonasa Vingegaarda

Roglič in Pogačar. FOTO: Delo, infografika