Nova pravila na Onkološkem inštitutu razburila bolnike: zakaj jih zdaj kličejo na terapijo dvakrat?

27. 3. 2025, 13:20 | Vir: STA
Deli
Nova pravila na Onkološkem inštitutu razburila bolnike: zakaj jih zdaj kličejo na terapijo dvakrat? (foto: STA/Tamino Petelinšek)
STA/Tamino Petelinšek

Vodstvo Onkološkega inštituta Ljubljana v odzivu na kritike organizacij bolnikov znova poudarja, da je bila uvedba novega načina obravnave bolnikov nujna in strokovno utemeljena. Naročanje na terapije je po njihovih navedbah ustaljena praksa v večini slovenskih bolnišnic, saj omogoča boljšo organizacijo dela in krajši čakalni čas za bolnike.

V organizacijah bolnikov z rakom so namreč onkološki inštitut pozvali, da pri organizaciji poiščejo rešitev, ki bo zmanjšala obremenitev bolnikov. Po novem namreč nekateri bolniki aplikacije zdravljenja ne prejmejo več po ambulantnem pregledu, ampak dan ali dva kasneje. Zaradi tega številni bolniki po njihovih opozorilih poročajo o neprijetnostih in težavah, ki jih prinaša nova sprememba.

Nova ureditev pomeni več poti, stroškov in stresa

Tako opozarjajo ne le na dodatne fizične napore, ki jih prinaša nov način obravnave, ampak tudi na dodatno finančno in logistično bremene. Svojci, ki spremljajo bolnike, zdaj potrebujejo dva namesto enega dneva dopusta, stroški prevoza in parkiranja pa so se podvojili. Tisti, ki uporabljajo nenujne reševalne prevoze, so zdaj na celodnevnem "potovanju" dvakrat. Oba prevoza morajo naročiti vsaj dva dni vnaprej, čeprav ob prvem obisku še nimajo določenega datuma in ure za naslednji prihod na terapijo, so opozorili v organizacijah bolnikov z rakom.

Vodstvo Onkološkega inštituta Ljubljana v odzivu znova poudarja, da je bila uvedba spremembe nujna. "Razumemo pa da vsaka sprememba zahteva določene prilagoditve in terja čas, da se spremembe sprejmejo in se pokažejo pozitivni učinki," so poudarili.

Dnevi bodo vse toplejši, nato pa prihaja polarno “presenečenje”

Spremembe prinašajo večjo varnost in boljši nadzor

Kot so pojasnili, pripravo protitumornih zdravil za aplikacijo izvajajo povsem individualizirano, za vsakega bolnika posebej, priprava pa je organizirana v okviru centralizirane enote lekarne na onkološkem inštitutu. Centralizacija priprave zdravil omogoča dvojno strokovno kontrolo, s čimer zagotavljajo dodatno izboljšano varnost in zmanjšujejo možnost napak pri pripravi terapij, so poudarili.

Opozorili so tudi na izjemen porast količine obravnav in dolge čakalne vrste, zaradi česar so že pred uvedbo spremembe nekatere bolnike na terapijo naročevali naslednji dan, saj vseh terapij v istem dnevu niso mogli izvesti. Kljub splošnemu pomanjkanju kadra v zdravstvu in neizmerne prostorske stiske na onkološkem inštitutu tudi ne zavračajo bolnikov.

Prav tako so podarili, da je naročanje na terapije ustaljena praksa v večini slovenskih bolnišnic, saj omogoča boljšo organizacijo dela in krajši čakalni čas za bolnike. Presoje o uvedbi novega sistema in načrtovanje so sicer potekale že zadnja tri leta, onkološka društva pa so jih več let opozarjala na nevzdržna čakanja bolnikov v neustreznih prostorskih pogojih. "Žal nobena rešitev ni za vse dobra niti za vse slaba. A sprejeta rešitev je strokovno utemeljena. Ko gre za varnost bolnikov in njihovo zdravljenje smo in bomo vedno neizprosni in neomajni," so še zapisali v odzivu.

Napad na potniški vlak? Neznanec nastavil past, vlak je obtičal v predoru