Skupna služba varstva okolja Skupne občinske uprave Maribor kot idejni vodja projekta je v sodelovanju s partnerji (Nacionalnim laboratorijem za zdravje, okolje in hrano; Geološkim zavodom Slovenije in Nacionalnim inštitutom za javno zdravje) pripravila interaktivno spletno karto Maribor – okolje in zdravje. Na njej lahko vsak občan dostopa do aktualnih podatkov o kakovosti zraka, podzemnih voda in tal v občini in njeni širši okolici. V karto so vključeni tudi nekateri zdravstveni podatki o prebivalstvu.

Do interaktivne spletne karte Maribor – okolje in zdravje lahko dostopate na tej spletni povezavi.

Obiskovalec spletne strani lahko na zemljevidu enostavno poišče podatke, ki ga zanimajo. Pomaga si lahko tudi z vodnikom po informacijskem sistemu. S klikom na ikono za vodo, zraka ali tla dobi splošno informacijo o kakovosti izbranega parametra na določeni lokaciji, ob tem pa tudi o konkretnih vrednostih, ugotovljenih na dan vzorčenja. Uporabnik, ki ga zanima kaj več, lahko s klikom na »i« dobi tudi dodatno razlago posredovanih podatkov.

Podatki ne bodo več razpršeni

Na Mestni občini Maribor so povedali, da številne podatke o okolju in zdravju sicer redno zbirajo tako na občini kot v okviru drugih strokovnih institucij: “Vendar so bili doslej javnosti dostopni in predstavljeni razpršeno, na primer samo na spletnih straaneh posameznih institucij.”

Nov skupni sistem bo enotna točka zbiranja in obdelave podatkov na enem mestu. Služila bo tudi za gradnjo napovednih modelov kakovosti okolja, življenja in zdravstvenega stanja prebivalcev.

Za pomoč pri nadgradnjah prosijo občane

V nadaljevanju bodo sistem nadgradili s spletnimi in mobilnimi uporabniškimi vmesniki. Nadaljevali bodo tudi vsebinsko nadgradnjo sistema, tako da bodo v prikaz vključevali še druge parametre oziroma kazalnike stanja okolja.

Na mariborski občini so povedali: “Pri oblikovanju nadgradenj si želimo sodelovanje širše javnosti. Občane zato vabimo, da svoje predloge in pripombe na karto posredujejo na elektronski naslov: [email protected], s pripisom ‘Maribor – okolje in zdravje’. Prispele pobude bomo proučili in smiselno vključili v karto, z namenom, da jo čim bolj približamo občanom in da bodo njene vsebine kar najbolj uporabne, razumljive in zanimive ter uporabniku prijazne.”

“Pričakujemo, da bo informacijski sistem bistveno prispeval k višji stopnji zavedanja občanov o stanju okolja, v katerem živijo, in njegovega vpliva na zdravje,” so povedali na mariborski občini.