Mešanica čajev

Zoper alergije se borimo z zelišči, ki so jih poznali že naši predniki

Mare Koren
18. 5. 2024, 10.57
Deli članek:

Alergiki so to pomlad razmeroma dobro prenesli prvo cvetenje, saj je obilica dežja pripomogla k manjšemu draženju. A so še vedno prisotne, zoper njih pa se lahko bojujemo z zdravilnimi zelišči.

dreamstime
Košutnik ali rumeni svišč je koristen pri zdravljenju jeter in ledvic.

Spomladanske alergije marsikomu zagrenijo življenje in otežijo delo na vrtu ali zgolj že kratek sprehod. Zoper njih si lahko s primernimi zdravili pomagamo z mešanicami čajev, ki blažijo simptome. Pri tem je treba upoštevati, da je treba čaje uživati dalj časa, saj zgolj en napitek ne bo bistveno pripomogel k spremembi. V nadaljevanju vam tako prestavljamo nekaj koristnih zelišč iz narave, ki pomagajo pri premagovanju alergij.

Pekoča kopriva

V pekoči koprivi najdemo velike količine mineralnih snovi. Ljudski rek celo pravi, da naj bi vsebovala vse, kar potrebuje naše telo za normalno delovanje. Izstopa vsebnost kalcija in magnezija, bogata pa je tudi z železom. Je bogat vir beta karotena in vitamina C, mravljične kisline in nekaterih drugih organskih kislin. V ljudskem zdravilstvu se uporablja predvsem pri revmatičnih obolenjih, protinu, ohromelosti, ošpicah, škrlatinki ter alergijah.

Recept: Potrebujete zvrhano čajno žličko posušene koprive, ki jo poparite z 250 mililitri vrele vode. Tekočino pokrijte in pustite 10 minut, nato precedite. Čaj pijte trikrat na dan vsaj mesec dni, nato kuro za 14 dni prekinite. Čaju lahko dodate čajno žličko švedske grenčice na skodelico čaja.

Dreamstime
Pekoča kopriva je nepogrešljiva v kulinariki in zdravilstvu.

Košutnik

Košutnik, ki ga številni poznajo pod imenom rumeni svišč, je znan predvsem po svojih zdravilnih lastnostih in se uporablja za čiščenje jeter in ledvic. Danes spada med zaščitene rastline, zato ga v naravi ne smemo nabirati, lahko pa ga gojimo sami, saj dobro uspeva v vrtni zemlji. Nepogrešljiv je tudi pri želodčnih težavah, slabi prebavi in apetitu. Pomaga tudi pri zniževanju telesne temperature ter uničuje gliste.

Recept: Potrebujete 10 gramov posušenih korenin, ki jih prelijete s pol litra hladne vode, zavrete in pustite, da počasi vre 30 minut. Nato odstavite, precedite, dodate čajno žličko cimeta in pustite, da miruje 15 minut. Še enkrat precedite. Uživajte trikrat na dan po eno skodelico čaja pred jedjo. Pomaga pri alergijah z vnetji.

Koristen je tudi repik, ki ga prepoznamo po rumenih cvetovih

Repik ali gradišnik je veljal za eno najbolj cenjenih zeli v antiki. Z njim so zdravili rane in kačje ugrize, kasneje tudi bolezni jeter. Pri nas ga poznamo pod imeni griznik, jetranca, kačja roža, kilavec, navadni repik in treslika. V ljudskem zdravilstvu se uporablja predvsem za zdravljenje in čiščenje ran. Prav tako ga priporočajo kot pomoč pri odpravljanju različnih obolenj, na primer pri ledvicah, jetrih, vranici, žolčnih kamnih in zlatenici. Pomaga tudi pri paradontozi, angini in vnetju žrela.

Recept: Dve čajni žlički cvetov in listov poparite z 250 ml vrele vode in pustite pokrito pet minut. Nato precedite in nesladkani čaj uživajte trikrat na dan po eno skodelico pred obrokom. Previdni naj bodo vsi, ki imajo težave z občutljivo kožo.