V šempetrski bolnišnici odprli prenovljeni oddelek za laboratorijsko diagnostiko
Goriška
22. 03. 2025, 05.00
, posodobljeno: 24. 03. 2025, 15.50
Vodstvo Splošne bolnišnice Dr. Franca Derganca Nova Gorica je v prenovljenih prostorih stare stavbe bolnišnice v Šempetru včeraj predalo namenu najsodobnejši avtomatiziran laboratorijski sistem na Primorskem. Njegove preiskovalne zmogljivosti bodo na voljo vsej regiji, pa tudi širše.
Novo pridobitev so odprli generalna direktorica direktorata za
zdravstveno varstvo Jasna Humar, direktor bolnišnice Dimitrij
Klančič in vodja oddelka za laboratorijsko diagnostiko Anja
Žiberna Posega. Foto: Igor Mušič
ŠEMPETER
> Denar za kar sedem milijonov evrov težko naložbo so v bolnišnici zbrali sami, je poudaril njen direktor Dimitrij Klančič in dodal: “Postopki laboratorijskih preiskav bodo hitrejši in natančnejši, kar pomeni, da bodo odločitve o zdravljenju še bolj pravilne. Postopki bodo vsaj za petino hitrejši, obravnavalo se bo lahko več vzorcev v krajšem času, predvsem pa se bo možnost človeških napak zaradi večje avtomatizacije postopkov bistveno zmanjšala. Z novimi zmogljivostmi bomo lahko laboratorijske storitve nudili ne le zdravstvu v vsej severno primorski regiji z več kot 120.000 prebivalci, temveč tudi širše. Dogovori o tem že potekajo.”
Vodja oddelka za laboratorijsko diagnostiko Anja Žiberna Posega je še dodala: “Gre za izjemen napredek pri delu na našem področju. Hvaležna sem, da je vodstvo bolnišnice prepoznalo pomen posodobitve laboratorijske dejavnosti in je to podprlo v sedanji sestavi, velike zasluge za to naložbo pa ima tudi prejšnja strokovna direktorica naše bolnišnice Jasna Humar, saj se je zgodba o tem, kar danes vidimo, začela prav na sestankih, ki jih je vodila ona. Ves laboratorijski proces je zdaj visoko standardiziran, avtomatiziran, digitaliziran in celovito tehnično nadzorovan, rezultati pa točni. Delo bo odslej nekoliko hitrejše, predvsem pa bistveno kakovostnejše in preglednejše. Rezultati bodo do zavodov in zdravnikov prišli hitreje, nabor laboratorijskih preiskav bo širši. To bo prispevalo k večji varnosti pacientov, saj rezultati laboratorijskih preiskav podpirajo 70 odstotkov vseh zdravstvenih odločitev o diagnozah in zdravljenju.”
Jasna Humar, ki je zdaj generalna direktorica direktorata za zdravstveno varstvo pri ministrstvu za zdravje, je poudarila še nekaj vidikov nove pridobitve, pa tudi nadaljnjega razvoja bolnišnice:
“Tako sodoben laboratorij, ki bo deloval neprekinjeno 24 ur na dan 365 dni v letu, pomeni velik korak pri nujnem zdravljenju, ki se za celotno severno Primorsko regijo dogaja v neposredni bližini laboratorija, v urgentnem centru. Kakovostni rezultati tukajšnjih preiskav bodo s sodobnimi sistemi prenosa podatkov nemudoma na voljo tudi drugim zdravstvenim ustanovam kjerkoli po Sloveniji, kjer bodo preiskave tega laboratorija potrebovali. Da je bolnišnica današnjo pridobitev financirala sama, ne pomeni, da bo pri uresničevanju svojih načrtov ostala sama. Računamo, da bo ministrstvo za zdravje pomagalo pri izvedbi nekaterih naslednjih projektov. Pripravlja se namreč obnova 50 let stare bolnišnične kuhinje, pa tudi dela tehnične baze bolnišnice. Gre za obnovo sistema gretja, zračenja in hlajenja.”
Državna sekretarka v kabinetu predsednika vlade, zadolžena za zdravstvo, dr. Metka Paragi, je poudarila, da je laboratorij srce vsake bolnišnice, saj se tam postavljajo temelji za prave diagnoze. V Novi Gorici imajo s tem delom ogromno izkušenj, ki so jih nabirali od leta 1956. Lani so opravili že milijon preiskav letno. So pa tudi zgled marsikateri drugi bolnišnici, ker so bili denar za novo pridobitev sposobni zbrati sami.
Kulturni program otvoritve je oblikoval zabavno glasbeni vokalno - instrumentalni kvintet Glasbene šole Nova Gorica. Otvoritve so se udeležili številni predstavnik javnega življenja in zdravstva Goriške in Primorske - nekdanji direktorji bolnišnice, severnoprimorski župani, podpredsednik vlade Matej Arčon in koprski škof Peter Štumpf.