Lokalno

V UKC Maribor se stanje normalizira, zaostanke bi lahko odpravili v letu dni

Uredništvo , 05.07.21 ob 15:49

Iz Univerzitetnega kliničnega centra Maribor končno prihajajo dobre novice. Danes so predstavili trenutne epidemiološke razmere v centru in napovedali novost glede cepljenja proti koronavirusu.

V UKC Maribor se stanje normalizira, zaostanke bi lahko odpravili v letu dni

Strokovni direktor mariborskega Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor Matjaž Vogrin je v izjavi za javnost poudaril, da je situacija daleč najboljša v zadnjih mesecih: “Danes je v UKC Maribor hospitaliziranih le še deset covid pacientov, od tega pet, ki jih potrebuje intenzivno terapijo, in pet, ki jih je na akutnem oddelku. Z zadovoljstvom sporočam tudi to, da so vsi pacienti v tem trenutku locirani na eni lokaciji, to je Oddelek za nevrokirurgijo.”

“V tem trenutku UKC Maribor deluje na približno 98 ali 99 odstotkih zmogljivosti kot pred koronakrizo,” je zagotovil Matjaž Vogrin.

Po besedah strokovnega direktorja za covid paciente v mariborski bolnišnici skrbi 43 medicinskih sester in šest zdravnikov. Toliko delavcev torej manjka na matičnih lokacijah, zato je delo na vseh ostalih oddelkih le še minimalno okrnjeno.

“V zadnjih tednih pri zaposlenih ne beležimo nobenih okužb in smo s tem zelo zadovoljni. V času najhujše krize je bilo dnevno odsotnih več sto ljudi – zaradi okužb, karantenskih odločb in tako naprej,” je dejal Matjaž Vogrin.

Na prvem mestu so počitek in dopusti zaposlenih

Matjaž Vogrin je napovedal, da bo zdaj treba ne le normalizirati delo, temveč tudi zmanjšati zaostanke oziroma čakalne dobe. “Zaostanki so nastali praktično na vseh oddelkih, razen pri tistih pacientih, ki so potrebovali urgentno zdravljenje, in na onkoloških programih. Tukaj programi niso bili okrnjeni,” je dejal.

Oktobra lani so ukinili oddelek za infekcijske bolezni. Veliki zaostanki so se nakopičili tudi na oddelku za ortopedijo (redukcija je bila tam kar 50-odstotna), pa tudi na oddelkih za dermatologijo, revmatologijo in tako dalje.

Kdaj bo zaostanke mogoče zmanjšati? Strokovni direktor UKC Maribor je odgovoril: “V tem trenutku je na prvem mestu to, da skušamo delavce vsaj nekoliko spočiti in jim omogočiti dopuste. Aktivno pa se bomo skrajševanja čakalnih dob lotili v mesecu septembru, oktobru in prihodnjih mesecih. Računam, da bomo to uspeli, če ne bo četrtega vala, približno v roku enega leta”

V času covid krize so v mariborskem UKC opravili približno 82 odstotkov svojega rednega programa. Vogrin je dejal, da je to relativno veliko: “Opravljenih je bilo približno 7.000 hospitalnih obravnav manj in približno 70.000 ambulantnih pregledov manj.”

Kmalu cepljenje po ambulantnem pregledu ali preiskavi

Vogrin je predstavil tudi novost: “V sredo bomo pričeli s cepljenjem pacientom, ki bodo v našo ustanovo prihajali na ambulantne storitve in preiskave, in pa tiste, ki so v naši bolnišnici hospitalizirani v tem trenutku. To bo potekalo na način, da bodo pacienti domov dobili obvestilo, da je po opravljenem ambulantnem pregledu ali preiskavi na voljo tudi cepljenje. Skratka, lahko se bodo cepili takoj po pregledu.”

Pacienti bodo lahko izbirali med cepivoma Pfizer in Johnson & Johnson. Predhodna prijava ne bo potrebna.

Vogrin je povedal, da se na ambulantnih storitvah, pregledih in preiskavah v UKC Maribor vsakodnevno zglasi tisoč ali tudi več pacientov.: “Vsakega od njih bomo povabili na cepljenje, bo pa seveda prostovoljno in nikogar ne bomo silili. Bo pa na voljo tudi osebje, ki bo pojasnilo možne stranske učinke in tako naprej.

V UKC Maribor cepljena dobra polovica zaposlenih

Vogrin je razkril še: “Med zdravniki je procent zaščitenih 92 odstotkov, procent cepljenih 91 odstotkov. Med diplomiranimi medicinskimi sestrami je zaščitenih 71 odstotkov in cepljenih 64 ostotkov. Med srednjimi medicinskimi sestrami je zaščitenih 51 odstotkov in cepljenih 42 odstotkov. Na nivoju celotne bolnišnice je zaščitenih 65 procentov vseh zaposlenih, cepljenih pa 60 procentov vseh zaposlenih.”

Napovedal je še, da pri tej precepljenosti četrti val gotovo bo.