Zasebnost
Članki

Inno Lab je bil izbran za slovenski startup leta

Ekipa Inno Lab, ki je bila pred nedavnim tudi med finalisti izbora Najpodjetniška ideja 2021/22, z Innoboxom najbolje odgovarja na trenutne potrebe družbe
22.06.2022 12:32
Dopolnjeno: 22.06.2022 14:50
Čas branja: 4 min
Inno Lab je bil izbran za slovenski startup leta
Luka Černuta, Teja Bajt in Monika Bitežnik, člani ekipe Inno Lab Foto: Arhiv Univerzitetnega inkubatorja Tovarna podjemov

»V Sloveniji imamo super tehnološka podjetja, raziskovalce, inženirje in druge strokovnjake. Da bo tako tudi v prihodnje, moramo še naprej ta talent prepoznavati in vzgajati čim bolj zgodaj, torej v šolah. In to je tudi naše poslanstvo,« pravi Teja Bajt, direktorica startupa Inno Lab, ki je bil včeraj izbran za slovenski startup leta.

»Do zdaj prehojena pot in funkcionalnost naših zabojčkov, prek katerih otroke navdušujemo za znanost, tehnologijo, matematiko in inženirstvo ter tako rešujemo kadrovske izzive gospodarstva in družbe, sta očitno najbolj prepričali komisijo. Zdaj pa s polno paro naprej,« je še vedno nekoliko presenečena nad zmago na izboru dejala Teja Bajt, molekularna in celična biologinja, ki je po podiplomskem študiju v Londonu delo v laboratoriju zamenjala za navduševanje šolarjev za znanost.

Zabojček innobox je razvila pred dvema letoma. Trenutno je v treh različicah (risalni robotek, čudežna steklenička in keramični obesek), z njim se otroci skupaj s starši odpravijo na znanstveno podprto in zabavno odkrivanje svojih talentov, samostojnosti in kritičnega razmišljanja.

V vsakem innoboxu so poskusi z različnih področij naravoslovja, otroci pa ob njih spoznavajo še dosežke slovenskih znanstvenikov, raziskovalcev in strokovnjakov. In brez skrbi, poskusi so varni.

Inno Lab, ki je po 15 letih izbora prva zmagovalna ekipa s Primorskega in hkrati edina iz industrije pametnih igrač, je bil z zabojčki innobox uspešen tudi na Štartaj Slovenija 2020, s čimer so zabojčki prišli na police slovenskih trgovcev. V teh dneh prek Amazona vstopa še na italijanski trg. Sicer pa glavnina prodaje poteka prek spleta.

»Naši poskusi so zasnovani tako, da imamo za vsakega učno pripravo in pojasnjeno, kaj se bo otrok naučil in kakšno je znanstveno ozadje. Vsak poskus otroci izpeljejo prek videonavodil,« opisuje Bajtova. Poskuse črpajo iz baze več kot 400 poskusov zadnjih šestih let, ko so po osnovnih šolah na Goriškem izvajali krožke.

»Upoštevati moramo, da je naravoslovje izjemno širok pojem in da so v njem tudi računalništvo, inženiring, medicina, kemija … Otrokom želimo približati prav to širino in jim omogočiti, da odkrijejo svoj talent,« poudarja Bajtova o Innoboxu, ki je najbolj primeren za otroke med osmim in 14. letom starosti, naročajo pa jih tudi starši otrok, ki so mlajši ali starejši. Tako lahko odkrivajo in se zabavajo ob čudežni steklenički, risalnem robotu in keramičnem obesku.

Podjetje je bilo z zabojčki Innobox tudi v deseterici finalistov našega izbora Najpodjetniška ideja 2021/22. Ekipo Inno Laba trenutno sestavljajo trije sodelavci. Teja Bajt in Monika Bitežnik, ki sta naravoslovki, sestavljata poskuse ter vse preizkusita v laboratoriju in poskrbita za navodila, Luka Černuta pa je odgovoren za videoprodukcijo.

Širitev in pričakovano večje povpraševanje po innoboxu, ko je že več zanimanja tudi po šolah, zahtevata tudi dodatno zaposlovanje, ki ga bodo lažje izpeljali tudi zato, ker so še sveži prejemniki denarja iz razpisa Slovenskega podjetniškega sklada SK 75.

V letu 2020 je Inno Lab ustvaril 30 tisoč evrov prihodkov, ki so lani poskočili na več kot sto tisoč evrov, za letos načrtujejo 180 tisoč evrov prihodkov, pojasnjuje Teja Bajt. Industrija pametnih igrač, kamor sodijo tudi zabojčki innobox, zadnja leta raste v povprečju za 17 odstotkov na leto. Lani je bil svetovni trg pametnih igrač ocenjen na 142 milijard evrov, po napovedih Research and Markets naj bi leta 2027 znašal 236 milijard evrov.

Ker tovrstne igrače spodbujajo otrokov razvoj, motorične sposobnosti, izboljšujejo kreativnost in koncentracijo, spodbujajo h komunikaciji med vrstniki in gradijo osebnost ter ga s tem prilagajajo na spreminjajoči se trg dela, bo najverjetneje povprečna rast industrije pametnih igrač dejansko še večja. In ne gre pozabiti – sedanji najstniki bodo opravljali 60 odstotkov poklicev, ki jih zdaj še ne poznamo.

Med kandidati za startup leta so bili še DeltaHub, sicer zmagovalec izbora Najpodjetniška ideja 2021/22, Epidemic, mPOR in SaleSqueze. V komisiji so bili Benjamin Kumalić (Bird Buddy), Jure Knez (Dewesoft), Dušan Omerčevič (LeanIX), Marko Lukič (Lumar), Maja Tomanič Vidovič (Slovenski podjetniški sklad), Jure Mikuž (South Central Ventures), Kristina Kočet Hudrap (Tiko Pro) in Andraž Tori (Outbrain).

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
TOP Gradbeništvo
TOP Gradbeništvo Cement - ali lokalna ali pa draga zgodba

Izšla je majska številka revije Gradbeništvo. Brezplačno si prenesite PDF-različico.

FINANCE
Najpodjetniška ideja: Innobox omogoča, da se otroci doma prelevijo v znanstvenike
Finance
Jana Petkovšek Štakul Najpodjetniška ideja: Innobox omogoča, da se otroci doma prelevijo v znanstvenike

Molekularna in celična biologinja Teja Bajt z ekipo je za šolarje ustvarila več kot 400 poskusov.

FINANCE
Članki
Spet v živo: v ponedeljek izbiramo najpodjetniško idejo leta!
Finance
FinanceJana Petkovšek Štakul Spet v živo: v ponedeljek izbiramo najpodjetniško idejo leta! 1

Za naziv najpodjetniška ideja leta se poteguje deset finalistov – od različnih platform do ergonomije, hrane, pijač in fitnesa

FINANCE
Zakaj naši učitelji ne uporabljajo inovativnih oblik poučevanja?
Finance
Jana Petkovšek Štakul Zakaj naši učitelji ne uporabljajo inovativnih oblik poučevanja? 5

Tudi strah pred neznanim je med ovirami, da dijakom učitelji znanja ne predajajo na njim najbolj primeren način

FINANCE
Vlagatelj Maks
Kako oplemenitijo denar uspešni vlagatelji?
Vlagatelj Maks
VLAGATELJ MAKS
Vlagatelj MaksVlagatelj Maks Kako oplemenitijo denar uspešni vlagatelji?
FINANCE
Manager
Pismo iz Vietnama: Šolarjem ni lahko
Manager
ManagerAlenka Može Pismo iz Vietnama: Šolarjem ni lahko 1

V javnih šolah po 50 učencev v razredu, nato še inštrukcije do večera. Izobrazba zahodnega standarda se v tej hitro bogateči državi prodaja za med ali, bolje rečeno, kot čaj s tapiokinimi kroglicami.

FINANCE
Članki
Najpodjetniška ideja 2021/22 je DeltaHub!
Finance
FinanceJana Petkovšek Štakul Najpodjetniška ideja 2021/22 je DeltaHub!

Časnik Finance je razglasil najpodjetniško idejo 2021/22, za katero se je potegovalo deset finalistov – od različnih platform do ergonomije, hrane, pijač in fitnesa.

FINANCE
Kdo so inovativni dijaki, ki bodo poleti raje razvijali svoj izdelek, kot pa lenarili   
Finance
Jana Petkovšek Štakul Kdo so inovativni dijaki, ki bodo poleti raje razvijali svoj izdelek, kot pa lenarili    2

Podjetni dijaki STPŠ Trbovlje, Roj Klopčič, Dominik Janc, Danijel Tomić in Jan Lah Škrbec, bodo izdelali škrinco, švicarski nož 21. stoletja

Vinski turizem
Vinski hotel Sibon je kombinacija preprostosti, elegance in sodobnosti
O vinu
Vinski turizemRedakcija O vinu Vinski hotel Sibon je kombinacija preprostosti, elegance in sodobnosti

V Sibon wine & spa resortu v Ljutomersko-Ormoških goricah se dan začne drugače - prebudimo se ob ptičjem petju, s pogledom na vinograde, kjer vdihnemo mir in spokojnost, ki ju ponuja nastanitev daleč stran od mestnega vrveža, budilke in stresa.