Po ocenah v Sloveniji z novim koronavirusom doslej okuženih do 600.000 ljudi

V Sloveniji so v sredo opravili 4958 PCR testov, ki so potrdili 1144 novih okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je tako znašal 23,1 odstotka. Z 8639 hitrimi testi so odkrili še 372 primerov okužb, pozitivnih je bilo tako 4,3 testov. Skupaj je bilo potrjenih 1516 okužb.

 Foto: Leo Caharija
Foto: Leo Caharija

LJUBLJANA > Aktivnih primerov je trenutno 17.618. Povprečje zadnjih sedmih dni je 1262,9 okužb, kažejo podatki Sledilnika covid-19.

V bolnicah se zdravi 1106 bolnikov s covidom-19, na intenzivni negi 171. Na novo so včeraj sprejeli 76 covidnih bolnikov, odpustili so 91 oseb. V bolnišnicah je včeraj umrlo 23 oseb.

Na Primorskem so včeraj največ okužb potrdili v Kopru, in sicer 49, ter v Novi Gorici 42. V Izoli so jih potrdili 20, Ajdovščini 17, Idriji 12, v občinah Ilirska Bistrica in Šempeter-Vrtojba 11, v Postojni 10, v Sežani in Brdih 8, Tolminu 7, Piranu 6, v občinah Miren-Kostanjevica, Bovec, Cerkno, Renče-Vogrsko, Pivka, Kanal in Divača 5, v Vipavi, Komnu in Kobaridu 4, v občini Hrpelje-Kozina 3 in v Ankaranu 1.

Goriška, Obalno-kraška, Jugovzhodna, Posavska in Zasavska regija so po trenutni epidemiološki sliki v črni fazi; druge so v rdeči. Ker sta se Obalno-kraška in zasavsko regija vrnili v črno fazo, vlada v njih zaostruje ukrepe. Ali bodo spet zaprli pred dvema dnevoma odprte vrtce in šole, naj bi bilo znano po današnji seji vlade.

Vodja svetovalne skupine pri ministrstvu za zdravje Bojana Beović je ob tem dejala, da se v strokovni skupini niso pogovarjali o tem. “Nimamo stališča, ki bi ga predlagali ministrstvu za zdravje. Moja presoja je, da je neprimerno zapirati šole po enem tednu,” je povedala. Meni, da bi bilo smiselno pogledati, kje prihaja do izbruhov novih okužb. “Če gre za izbruhe okužb v domovih starejših občanov, nima smisla zapirati šole,” ugotavlja. Po njenem mnenju je pri odločitvi treba upoštevati tudi pravičnost v družbi. “Smiselno je, da se lokalno ljudje organizirajo, zmanjšajo število okužb in pripomorejo, da šole ostajajo odprte,” je sklenila.

Teža okuženih se je premaknila v mlajšo populacijo

Bojana Beović je povedala, da je epidemija v Sloveniji še v polnem razmahu, v zadnjih dneh je opaziti posamezna izboljšanja - manjše število bolnikov potrebuje bolnišnično zdravljenje in intenzivno nego. Zmanjšalo se je število sprejemov iz domov starejših občanov. Pred tedni so v bolnišnice sprejeli 40 in več bolnikov na dan, danes le pet do deset. Vzrok za to sta velika prekuženost stanovalcev in to, da je precej stanovalcev cepljenih. “Ta del epidemije je pod nadzorom,” je zagotovila Bojana Beović.

“Še vedno pa je veliko pozitivnih primerov, ne le tistih, opravljenih s hitrimi testi, ampak dokazanih s PCR testi. Teža okuženih se premika od starejše v mlajšo populacijo,” je opozorila.

Dogajanje v družbi riše krivuljo okužb

Kot je dejala, je krivulja okužb v Sloveniji drugačna kot v primerljivih državah EU. “Slovenija ne sodi med države z zelo strogimi ukrepi, je nekje na sredini, a pričakovali bi, da bi bila krivulja nižja. Razlogi tičijo v dogajanju v družbi, ki ga je težko spreminjati, saj ima vsaka kultura svoje zakonitosti,” je pojasnila.

Nekaj napredka je bilo na strani zdravljenja bolnikov, ob uporabi sodobnih zdravil se je smrtnost zmanjšala. “Število mrtvih v Sloveniji je pod evropskim povprečjem, z večjim številom bolnikov ni bistveno narasla,” je dejala Bojana Beovič. “Glede zdravljenja bolezni po svetu so novost nekatera zdravila, predvsem monoklonska protitelesa, registrirana v ZDA in splošno znana po tem, da jih je prejel tudi Trump. Ta zdravila so počasi na poti tudi v Evropo, Slovenija je pristopila k skupnemu evropskemu naročilu, pri čemer je za nas rezerviranih od 1000 do 2000 odmerkov,” je pojasnila.

Velik napredek je razvoj cepiv, njihova učinkovitost je različna, “z njimi pa bi v prvi vrsti želeli zmanjšati število hudo bolnih, spremeniti bolezen v navadni prehlad”. Cepiva so pri prepričevanju prenašanja virusa delno učinkovita, kažejo prve raziskave, morda preprečijo dve tretjini asimptomatskih okužb.

Dva odstotka obolelih z britansko različico

V svetu je znanih več različic novega koronavirusa. Nove različice so pričakovane, saj je ta vrsta virusa nagnjena k pogostim spremembam, je pojasnila Bojana Beović. Ocenjujejo, da je pri nas približno dva odstotka obolelih z britansko različico, za katero je znano, da se hitreje prenaša med ljudmi in po nekaterih podatkih povzroča hujšo obliko bolezni. “Potrebno bo skrbno spremljanje prisotnosti britanskega seva virusa in opazovanje epidemiološke krivulje ter ob morebitnem dvigu poostriti morebitne ukrepe,” je napovedala.

Po njenih besedah “na potek epidemije na eni strani vpliva prenos virusa, na drugi pa se pri nas ocenjuje, da je verjetno že bilo okuženih z virusom 500.000 do 600.000 ljudi, ki so že delno imuni, kar onemogoča širjenje virusa ob upoštevanju ukrepov”. Do končne rešitve - ob cepljenju - nas čaka še več tednov, je napovedala.

“Trenutno glede na količino cepiva prioritet cepljenja ne bi spreminjali,” je poudarila. Pri zdajšnjih prioritetah namreč ne gre le za preprečevanje okužb pri starejši populaciji, ampak hkrati za preprečevanje okužb pri populaciji, ki v največji meri zaseda bolniške postelje. “S cepljenjem te populacije omogočimo zdravljenje ljudem z drugimi diagnozami. Bolniki s kroničnimi boleznimi ne zasedajo množično bolniških postelj. Če bo cepiva več, pridejo na vrsto druge prioritete,” je razložila.


Najbolj brano