Podelili priznanja najboljšim inovacijam iz Obalno-kraške in Primorsko-notranjske regije (FOTO)
Istra
12. 06. 2024, 19.55
, posodobljeno: 12. 06. 2024, 20.30
Število inovacij, ki so jih razvili in prijavili na razpis posamezniki in podjetja v Obalno-kraški in Primorsko-notranjski regiji, je bilo letos rekordno. Tri najboljše inovacije - pametni grelni panel, filter hyper in avtomatska pakirna celica - se bodo potegovale za odličja na nacionalni ravni.
Odpri galerijo
Postojnska regionalna gospodarska zbornica in Primorska gospodarska zbornica sta podelili skupaj štiri zlata priznanja za
inovacije. Foto: Tomaž Primožic/FPA
KOPER
> Postojnska regionalna gospodarska zbornica in Primorska gospodarska zbornica (PGZ) sta danes na skupni prireditvi v Kopru podelili priznanja najboljšim inovacijam.
Iz Obalno-kraške regije je prispelo enajst prijav. Komisija je presodila, da si kar tri inovacije zaslužijo zlata priznanja: v koprski podružnici Hidrie, KC Industrijska avtomatika, je skupina inovatorjev (Vito Segajin, Denis Štremfelj, Peter Boštjančič, Almir Alibabič, Matija Špeh in Kevin Černeka) razvila avtomatsko univerzalno pakirno celico, v Hidriini enoti Mototec iz Kopra je druga skupina (Uroš Jerič, Dino Klobas, Christian Tosolini in Dejan Ignjatović) inovativno skrajšala čas industrializacije projektov na varilni celici, ekipa koprskega podjetja Aqua Lab ( v postavi Hakim El Khiar, Grega Jesenovec in Lea Grlj) pa je razvila filter hyper, ki učinkovito odstranjuje mikroplastiko iz pitne vode v gospodinjstvih. Poleg zlatih so podelili še tri srebrna (prejeli so jih Energetik, Silvano Bizjak, s.p. in Hidria KC Industrijska avtomatizacija) in prav toliko bronastih priznanj (Srednja tehniška šola Koper, družba ConorsAdventure, Pija Vrezner s.p. in družba Onitex Automation iz Kopra). Priznanji za prebojno invencijo sta prejela BNESS poslovno svetovanje, Maja Asanović s.p. in Interso Integracija ekonomije, razvoja, sociale in okolja Inštitut za individualno in družbeno odgovornost, Koper.
“Letos smo dobili enajst zelo kakovostnih predlogov inovacij, komisija jih visoko ocenila. Dve inovaciji iz naše regije, ki sta se uvrstili na nacionalno tekmovanje, sta zelo inovativni, zeleni in imata realne možnosti za visoko priznanje na nacionalnem tekmovanju,” je povedal direktor PGZ Robert Rakar.
Iz Primorsko-notranjske regije je prispelo osem prijav inovacij. Zlato priznanje je prejelo podjetje Elgoline iz Podskrajnika. Njihova ekipa (Igor Gornik, Tone Lunka, Jože Šega, Marcos Žigart, France Opeka, Gregor Verdnik, Robert Grošičar, Robert Ivančič) je razvila pametni IR grelni panel, ki s posebnim senzorjem prispeva k učinkoviti rabi električne energije. Srebrna priznanja so si priborili podjetja ebm-papst Slovenija, Delamaris in Pivka perutninarstvo ter e-Logis. Dve bronasti priznanji za inovaciji sta šli v družbo Izoterm Plama.
Priznanje za prebojno invencijo je prejel samostojni inovator Vilko Škrab, medtem ko je posebno priznanje za dolgoletno sodelovanje v izborih za najboljše inovacije Regionalne zbornice Postojna prejel Saša Zečević iz podjetja Izoterm Plama. Za svoje dosežke na področju razvoja je do sedaj prejel srebrno priznanje in 14 bronastih priznanj ter priznanj za prispevek na področju inovativnosti. S svojo inovativnostjo je leta 2013 prispeval k temu, da je podjetje Izoterm Plama. prejelo priznanje za Inovativno podjetje leta.
Inovatorjem sta svoj poslovni načrt predstavili zmagovalki tekmovanja Popri 2024 v kategoriji osnovnošolcev. To sta Iris Baruca in Lea Vatovec iz OŠ Elvire Vatovec Prade, ki sta svojo poslovno zamisel poimenovali Phoneout. Gre za aplikacijo za mobilni telefon, ki spodbuja mlade h gibanju in zmanjšuje njihovo prisotnost na družbenih omrežjih.