Zaskrbljujoči podatki: bo do leta 2060 večina moških v Evropi neplodnih?

4. 5. 2024
Deli
Zaskrbljujoči podatki: bo do leta 2060 večina moških v Evropi neplodnih? (foto: Profimedia)
Profimedia

Vse več moških ima težavo z neplodnostjo, ki naj bi se v prihodnje samo še stopnjevale.

Neplodnost je diagnoza, ki prizadene celotno družino, spremeni partnerski odnos ter ima negativen vpliv na duševno zdravje pacienta. Novi podatki pa kažejo, da se z neplodnostjo bori vse več posameznikov.

Nova študija, izvedena na Univerzi Hebrew v Jeruzalemu, ki je spremljala 42.953 moških, je razkrila zaskrbljujočo resnico: količina spermijev pri moških v Evropi, Severni Ameriki, Avstraliji in Novi Zelandiji se je med letoma 1973 in 2011 zmanjšala za 50 do 60 odstotkov. Na podlagi podatkov, ki so jih pridobili znanstveniki, bodo imeli moški do leta 2060 le majhno reproduktivno zmožnost, poroča spletna stran World Economic Forum. Zanimivo je, da to zmanjšanje ni opazno pri moških iz Azije, Afrike in Južne Amerike. 

Zakaj težave s plodnostjo tako vztrajno naraščajo?

Nova raziskava je torej pokazala, da se količina spermijev pri moških vztrajno zmanjšuje. Znanstveniki so na tem področju že dlje časa zaskrbljeni, saj se je v zadnjih letih pokazala povišana pogostost težav z neplodnostjo in drugih težav z moškim reproduktivnim zdravjem, kot je denimo rak mod.

Po mnenju strokovnjakov so spremembe v okolju glavni krivec za upad moške plodnosti. Raziskave kažejo, da je moški plod še posebej občutljiv na onesnaževalce. Spremembe, ki se pojavijo v zgodnjih fazah razvoja ploda, imajo lahko posledice na moško reproduktivno zdravje kasneje v življenju.

Potrebujemo obsežnejše raziskave, da bi bolje razumeli, zakaj prihaja do upada plodnosti moških. Zbiranje podatkov je ključno za izboljšanje moškega reproduktivnega zdravja. Poleg tega je treba raziskati tudi geografske razlike in ugotoviti, zakaj so nekatera območja bolj prizadeta od drugih.

Tveganje za neplodnost lahko moški še dodatno zmanjšajo z ustreznim življenjskim slogom, ki vključuje uravnoteženo prehrano, zadostno mero gibanja, izogibanje alkoholu, kakovosten spanec, skrb za duševno zdravje, uravnavanje stresa izogibanje strupenim snovem ter opustitev kajenja.

Novo na Metroplay: "Kar naenkrat se liki začnejo obnašati po svoje" | Tadej Golob o pisanju kriminalk