Podli fantje iz Detroita ostajajo zvesti svojemu statusu

Košarka 31. Mar 202514:30 0 komentarjev
Detroit Pistons
Foto: Guliverimage

Zdi se, da v ligi NBA ni pretepa brez ekipe Detroit Pistons. "Podli fantje" so bili tudi danes ponoči v središču pozornosti.

Detroit Pistons, trikratni prvaki lige NBA, so si skozi zgodovino (zasluženo ali ne) priborili naziv košarkarskih “pretepačev”. Že v drugi polovici 80. let prejšnjega stoletja so se zapisali med najbolj zloglasne ekipe. Njihov zaščitni znak je postala fizična, obrambno naravnana igra, zaradi katere so si prislužili vzdevek “Bad Boys” (Podli fantje).

Pred začetkom sezone 1986–87 je v Pistonse kot novinec prišel Dennis Rodman, ki je bil pravi obraz takšne filozofije. Ob tem so nekaj sezon kasneje v ključni menjavi Adriana Dantleyja zamenjali za Marka Aguirreja – poteza, ki je sprva razjezila navijače, a se je izkazala za zmagovalno. Pistonsi so osvojili 63 zmag in pometli z Lakersi v finalu, ter osvojili svoj prvi NBA naslov. Joe Dumars je bil izbran za MVP-ja finala.

Po 59 zmagah so se leto kasneje v finalu vzhodne konference tretjič zapored srečali z Chicago Bullsi, ki sta jih vodila Michael Jordan in Scottie Pippen. Pistonsi so po sedmih tekmah zmagali in nato v finalu premagali Portland Trail Blazerse s 4–1. Za drugi zaporedni naslov.

V sezoni 1990–91 pa je bil Detroit vendarle poražen. V konferenčnem finalu jih je s 4–0 pometel Chicago. Isiah Thomas je igral s poškodovanim zapestjem, incident pa je zaznamoval konec serije – Pistonsi so pred koncem tekme zapustili igrišče brez stiska rok, kar je sprožilo val kritik. Michael Jordan je kasneje izjavil, da so Pistonsi “nezasluženi prvaki”, njihov slog igre pa da je “škodljiv za košarko”.

Detroit Pistons
Detroit Pistons po osvojitvi naslova prvaka. Foto: Guliverimage

MJ je dodal: “Vidimo lahko dva povsem različna stila igre. Oni igrajo precej umazano in nešportno. Mi lahko igramo čisto košarko. Ne želimo raniti nasprotnikov. Do prvakov ne izgubiš spoštovanja, a ne strinjam se z njihovimi metodami. Mislim, da bodo ljudje veseli, da se košarka odmika od njihovega stila igre.”

Malice at the Palace

Dodatno je status franšize začinil dogodek iz začetka tega tisočletja. 19. novembra 2004 se je v dvorani The Palace of Auburn Hills odvil incident, ki je za vedno zaznamoval zgodovino severnoameriške košarke – “Malice at the Palace”, množični pretep med igralci Detroit Pistonsov, Indiana Pacersov in celo gledalci.

Do konca tekme je ostalo manj kot eno minuto, Pacersi pa so imeli zanesljivo prednost. Takrat je košarkar Indiane Ron Artest (danes znan kot Metta Sandiford-Artest) storil osebno napako nad Benom Wallaceom, ki je močno reagiral – porinil je Artesta, kar je sprožilo prerivanje med igralci obeh ekip. Ko so se razmere na igrišču nekoliko umirile, se je Artest ulegel na zapisnikarsko mizo.

A v tistem trenutku je iz množice poletel plastičen kozarec, poln pijače, ki je Artesta zadel. To je bilo dovolj, da je ta planil med gledalce in napadel domnevnega storilca, pri čemer so mu sledili tudi nekateri soigralci, vključno s Stephenom Jacksonom, ki je prav tako udaril navijača.

Sledil je popoln kaos. Navijači in igralci so si izmenjevali udarce, letele so plastenke in celo stoli. Varnostniki in redarji so bili povsem nemočni. Tudi ko so se igralci umikali v garderobe, so jih navijači zasuli z odpadki. Televizijski prenosi so nemudoma prekinili običajno komentiranje in se osredotočili na nerede.

Liga NBA je hitro ukrepala. Takratni komisar David Stern je izdal rekordno število kazni. Ron Artest je bil szauspendiran za preostanek sezone – skupno pa  kar 86 tekem, kar ostaja najdaljša kazen za dejanje na igrišču v zgodovini NBA. Stephen Jackson je prejel kazen 30 tekem, Jermaine O’Neal pa 25 tekem (kasneje znižano na 15). Ob tem je bil še Ben Wallace suspendiran za 6 tekem.

NBA je uvedla tudi strožja varnostna pravila v dvoranah, prepovedala prodajo alkohola v določenih terminih in spremenila protokole za obnašanje gledalcev ter igralcev.

“Malice at the Palace” ni bil le incident – postal je simbol prelomnega trenutka, ko je NBA začela temeljito spreminjati svojo podobo. Želela je otresti sloves lige zvezdnikov, povezanih z nasiljem in uličnim videzom, ter se približati bolj družinam prijazni, nadzorovani športni kulturi.

Zgodba se nadaljuje

Tudi današnja zasedba Detroita ima v svojih vrstah “Podlega fanta.” Takšen status si je v svoji kratki karieri priboril Isaiah Stewart, košarkar, ki se je sprl že celo z LeBronom Jamesom. 21. novembra 2021 je bil namreč izključen, ko se je zapel z legendarnim Jamesom, ki ga je s komolcem udaril v obraz, Stewart pa mu ni želel ostati dolžen. Mladega košarkarja Detroita so morali miriti na parketu, nato pa je prejel dve tekmi kazni.

Prav tako je bil lani vpet v incident, ko je bil po tekmi proti Phoenixu celo aretiran, saj se je spravil na nasprotnikovega centra Drewja Eubanksa na parkirišču pred dvorano Footprint Center.

29. januarja letos je bil izključen po grobem prekršku nad Thomasom Bryantom, tudi danes ponoči pa je bil eden izmed glavnih “petelinov” v incidentu. Po sporu Naza Reida, Rona Hollanda in Donteja DiVincenza na tekmi Detroita proti Minnesoti se je vključil v pretep, vsi pa so morali nato predčasno zapustiti igrišče.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!

Priporočeno vsebino