Korona

Zališanja stroke: Epidemiologi premalo slišani pri odločitvah o upravljanju epidemije

Ljubljana, 02. 07. 2021 06.33 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min

Opozicijska preiskovalna komisija, ki se ukvarja z ukrepanjem vlade v epidemiji covida-19, je začela zaslišanja. Epidemiolog in nekdanji direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje Ivan Eržen je pred komisijo nastopil kot izvedenec in ocenil, da so bili nekateri omejevalni ukrepi neprimerni. Epidemiologa Mario Fafangel in Maja Sočan sta članom komisije pojasnila, da sta odstopila zato ker so imeli epidemiologi premalo besede pri odločitvah o upravljanju epidemije. Nekdanja vodja skupine Bojana Beović pa je pojasnjevala, katere ukrepe za omejevanje epidemije je skupina predlagala.

Na današnjo sejo komisije so poleg Eržena in Janše povabili še vodjo prve vladne svetovalne skupine za covid-19 Bojano Beović, v. d. predstojnika Centra za nalezljive bolezni pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) Maria Fafangla in epidemiologinjo Majo Sočan. Vsi so, še pred sejo, potrdili, da se bodo zaslišanj udeležili.

Od teh samo Janša ni prevzel pošte, je pred sejo sporočil poslanec LMŠ in vodja komisije Pavšič. "Včeraj smo sicer pozno popoldne dobili obvestilo kabineta predsednika vlade, ki naj bi nadomestilo nekakšno opravičilo, ampak to ne formalno ne vsebinsko ne ustreza opravičilu. Tako da ugotavljam, da premierja danes ne bo v parlamentu iz neopravičenih razlogov," je navedel v izjavi za medije.

Preiskovalna komisija je začela zaslišanja o vladnih ukrepih, Janeza Janše na seji ni bilo.
Preiskovalna komisija je začela zaslišanja o vladnih ukrepih, Janeza Janše na seji ni bilo. FOTO: Damjan Žibert

Med drugim je pojasnil, da je uradno vabilo dobil premier osebno, vlada pa je bila seznanjena zgolj s sklicem seje, ta pa ni podlaga za opravičilo, kot so jim ga poslali. Prav tako mora opravičilo vsebovati določene dokaze in utemeljene razloge, zakaj se priča ne more udeležiti zaslišanja. "Predvsem pa mora biti poslano v roku 48 ur pred samim zaslišanjem, torej ta rok se je iztekel v sredo ob polnoči, zato sem jaz včeraj še optimistično pričakoval, da se bomo danes lahko pogovorili o tem, kako se je in s strokovne in politične plati ukvarjalo s krizo," je navedel Pavšič.

Dodal je, da bo kot predsednik komisije "preučil vse pravne možnosti, kako to zadevo zaključiti", obenem pa napovedal sklic še ene seje, na katero bodo premierja tudi še enkrat povabili, "da pojasni tako današnjo neudeležbo kot tudi politični vidik pri upravljanju s krizo".

Beovićeva: 'Morala bi biti bolj odločna in hitreje predlagati ukrepe'

Beovićeva je na vprašanje predsednika komisije Roberta Pavšiča (LMŠ) pojasnila, da je svetovalna skupina ves čas ob sodelovanju NIJZ pripravljala predloge za sprejem omejevalnih ukrepov, vlada pa jih je lahko upoštevala ali ne. Kot je dejala, ni bilo mogoče pričakovati, da bo vlada dobesedno upoštevala vse predloge svetovalne skupine. Nekatere ukrepe je vlada uvedla sama, v strokovni skupini pa so se o njih pogovarjali, ko jih je bilo treba podaljševati.

Med drugim je ocenila, da je bila septembra lani premalo odločna z uvajanjem dodatnih omejevalnih ukrepov, ker je bila verjetno pod vplivom napadov v javnosti nanjo osebno. "Morala bi biti bolj odločna in hitreje predlagati ukrepe," je dejala ter ocenila, da je bilo zgrešeno, ker niso uvedli popolne prepovedi gibanja. Na vprašanje poslanke Mojce Škrinjar (SDS), kako ocenjuje prepoved gibanja v nočnem času, je Beovićeva pojasnila, da je šlo za dodatno zmanjševanje srečevanja ljudi, zlasti v času, ko ni bilo pričakovati, da bo striktno upoštevanje vseh ukrepov možno, npr. omejevanje obiskovanja in druženj. Kot je izpostavila, je bila v jesenskem valu epidemije to praksa v vseh državah v Evropi, sama pa je imela občutek, da je to sprejemljiv ukrep, saj se je izvajal tudi v državah z zelo demokratično tradicijo. Na vprašanja poslancev o vlogi in legitimnosti obstoja svetovalne skupine je pojasnila, da so z NIJZ delovali komplementarno in da je svetovalna skupina v širši meri pokrivala obvladovanje epidemije. Glede izstopov Sočanove oz. Fafangla kot predstavnikov epidemiologov iz svetovalne skupine pa je zatrdila, da pred tem ni prišlo "do kakih neposrednih konfliktov".

Bojana Beović je ocenila, da je bila septembra lani premalo odločna z uvajanjem dodatnih omejevalnih ukrepov.
Bojana Beović je ocenila, da je bila septembra lani premalo odločna z uvajanjem dodatnih omejevalnih ukrepov. FOTO: Bobo

Poslanki Janji Sluga (NeP) je Beovićeva pojasnila, da so v svetovalni skupini poudarjali, da bi v Sloveniji nujno potrebovali široko kampanjo, ki bi ljudi spodbujala k upoštevanju ukrepov in bi zajela vse medije ter politične opcije. Tak enoten pristop bi po njeno privedel do hitrejšega upada drugega vala. Enako so se zavzemali tudi pri uvajanju cepljenja.

Mario Fafangel dejal, da so bili epidemiologi premalo slišani

Fafangel se je za odstop iz svetovalne skupine dvakrat odločil, ker da je bila njegova vloga v strokovni skupini marginalna, njegovi predlogi pa premalo upoštevani. "Mi smo lahko naše strokovno stališče svobodno izrazili, nismo pa bili dovolj slišani. Katere podatke, mnenja se je upoštevalo, je izven moje domene," je dejal.

"Nisem mogel strokovno zagovarjati nekaterih ukrepov, na primer dolgotrajnega zapiranja šol, policijske ure, mask na prostem ali omejitve gibanja na regije," je pojasnil. Istočasno po njegovih besedah niso bili sprejeti številni smiselni ukrepi, ki so jih predlagali epidemiologi. Izpostavil je še, da bi bilo treba spremeniti strategijo promocije cepljenja med prebivalstvom, saj le če bo Slovenija uspela v naslednjih nekaj tednih cepiti čim več ljudi, se bo mogoče izogniti septembrskemu novemu valu epidemije.

"Mi smo lahko naše strokovno stališče svobodno izrazili, nismo pa bili dovolj slišani," je dejal Mario Fafangel.
"Mi smo lahko naše strokovno stališče svobodno izrazili, nismo pa bili dovolj slišani," je dejal Mario Fafangel. FOTO: Miro Majcen

Tudi Sočanova je glede svojega izstopa iz svetovalne skupine članom preiskovalne komisije pojasnila podobne razloge kot Fafangel - da je pričakovala, da v skupini ne bodo le razpravljali, ampak "s strokovno podprtimi argumenti govorili o različnih javnozdravstvenih ukrepih" ter da bodo izdelali strokovne podlage, ki bodo v pomoč odločevalcem pri sprejemanju ukrepov. "Kasneje sem ugotovila, da v tej sestavi to ni možno," je dejala in še pojasnila, da se ji je zdelo "malo koristno", da svoj čas nameni sodelovanju v strokovni skupini.

Prvi je pred komisijo stopil Ivan Eržen

Pred komisijo je danes prvi sedel Eržen, sicer nekdanji direktor NIJZ, ki je to institucijo kratek čas vodil tudi lani pred začetkom epidemije, kot sodni izvedenec za področje epidemiologije pa je pripravil izvedeniško mnenje za komisijo. Prav v to njegovo vlogo v času, za katerega je pripravil tudi poročilo, je zmotilo nekatere poslance, ki so v uvodu današnje seje ocenili, da je v konfliktu interesov, zato ne bi smel sodelovati. Poslanke SDS, NSi in SMC so predlagale, da se ga zaradi konflikta interesov razreši, a neuspešno.

Eržen je na uvodna vprašanja poslank pojasnil, da so vsi strokovnjaki s tega področja v Sloveniji zaposleni na NIJZ. "Govorim in jamčim, da sem svoje mnenje podal brez pritiskov ali vplivov NIJZ, ampak kot strokovnjak, ki področje pozna že 40 let," je dodal.

Prvi je pred komisijo stopil izvedenec epidemiologije Ivan Eržen.
Prvi je pred komisijo stopil izvedenec epidemiologije Ivan Eržen. FOTO: Aljoša Kravanja

V svoji predstavitvi je izpostavil, da so bili nekateri ukrepi, kot je bila prepoved gibanja med občinami in v nočnem času, razkuževanje predmetov ali površin, pa tudi nošenje mask na prostem, kjer ni ljudi, neprimerni. Neprimernost sprejetih ukrepov pa se je odrazila v tem, da so jih ljudje slabo sprejeli, marsikateri ukrep so tudi ignorirali, kar je bilo škodljivo. Ukrepanje še pred pojavom epidemije je bilo po Erženovi oceni zelo na mestu, strokovno, pravočasno, korenito in tudi eden glavnih razlogov, da je prva faza potekala v Sloveniji tako blago. Po njegovem mnenju je Slovenija, upoštevajoč celotno število obolelih in celotno število umrlih, kljub izbruhom okužb v domovih starejših, v primerjavi z drugimi državami EU zelo dobro opravila svoje delo in je imela najboljše kazalnike.

V kasnejših mesecih pa stvari niso potekale tako dobro, za kar je po Erženovih besedah več razlogov. Izpostavil je odločitev takratnega ministra za zdravje Tomaža Gantarja, da imenuje posebno strokovno svetovalno skupino, v kateri pa so bili predvsem zdravniki drugih strok, ne pa epidemiologi, in ki ni bila usposobljena na področju obvladovanja epidemije. Svetovalna skupina je prevzela naloge, ki bi jih glede na državni načrt obvladovanja nalezljivih bolezni in zakonodaje moral opravljati NIJZ, je navedel.

"Javnost je izgubila zaupanje v odločitve, širile so se dezinformacije po socialnih omrežjih, prebivalci niso vedeli več, kako se obnašati," je opozoril. "Komunikacija nam je zmanjkala. To bo treba v naslednjem obdobju nadgraditi, tudi na področju cepljenja proti covidu-19," je še ocenil Eržen.

Poslanka SDS Mojca Škrinjar je glede svetovalne skupine izpostavila, da ta "v državnem načrtu ni predvidena, ni pa tudi prepovedana". Željko Cigler (Levica) je podčrtal, da so se nekatere vladne odločitve pri upravljanju epidemije izkazale za neustrezne, ter ocenil, da bi lahko imeli manj mrtvih in zbolelih, če bi ukrepali, ko je začel padati ugled v javnosti. Marko Bandelli (SAB) pa je bil kritičen ob Erženovi ugotovitvi, da je nameravala vlada tudi prenesti komuniciranje o epidemiji z NIJZ na posebno spletno stran, ki bi jo upravljala skupina Mladi zdravniki. "Takih eksperimentov se ne dela v epidemiji. (...) Stroka je bila na NIJZ in informiranje javnosti bi tam tudi moralo ostati," je dejal.

Komisija, ki je bila ustanovljena na zahtevo opozicije in preiskuje z epidemijo povezane vladne ukrepe od nastopa Janševe vlade do marca letos, je po Erženu nadaljevala zaslišanje nekdanje vodje svetovalne skupine, infektologinje Bojane Beović.

Komisija je sicer sredi junija zaključila sklop pripravljalnih preiskovalnih dejanj, v okviru katerih je pridobila veliko dokumentacije, zdaj pa je začela dokazni postopek, torej zaslišanja. Kot je tedaj pojasnil Pavšič, nekatere stvari iz pridobljene dokumentacije "že navzven kažejo, da je bilo upravljanje epidemije zelo sporno predvsem s političnega področja".

Parlamentarna preiskava za ugotovitev dejanskega stanja in morebitne politične odgovornosti pri ukrepih, povezanih z epidemijo, in blaženjem njenih posledic, je bila ustanovljena oktobra lani na zahtevo LMŠ, SD, Levice in SAB. Zajema pa čas vlade Janeza Janše do razširitve obsega preiskave, in sicer 29. marca.

Koronavirus pasica nova
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (229)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Antena
30. 07. 2021 13.11
Hahahaha kako je Bandelli pameten. Ajoj
Antena
30. 07. 2021 13.09
Edina rešitev je , da se cepimo. In nehajte pametovati
borec91
04. 07. 2021 09.54
+2
pod krinko malo hujsega seva gripe so nas pokradli in zapufali se dolgo nerojene otroke sekta sds zlo slovenije
Milan Sotlar
04. 07. 2021 09.39
+1
twitko je glavni ...
mario7
04. 07. 2021 10.42
+1
User1538643
03. 07. 2021 21.58
+1
Avtorja mRNA, Dr. ROBERT MALOE-a so umaknili iz Linked/ In Premium in ga zbrisali z Wiki-/Pedije.
User1538643
03. 07. 2021 21.59
+1
Andreja Stepec
03. 07. 2021 14.10
+3
Lopov spet ni dvignu pošte. Naj mu kuverto na čelo nalimajo, ko bo v parlamentu. Farsa!
Škrat na kvadrat
03. 07. 2021 13.45
-4
Zakaj politika ne hebe stroke. Dejstvo, da vsak iz stroke pride na položaj s političnim delovanjem in lizanjem riti, za dobro in lagodno službo. Ko bo "stroka" res stroka, neglede na politiko, jim bomo verjeli. In stroka, ni če imaš dokončano fakulteto in 5 let delavne dobe.
Dovolj je
03. 07. 2021 13.23
+2
Saj je vse jasno...pod krinko strokovne skupine je vlada sprejemala ukrepe,ki so ji prav prisli....ce pa ne delas tako kot vlada hoce, pa bolj da gres, ce ne si gresni kozel...
JApajaDAja
03. 07. 2021 13.35
-2
...in to isto,ali še bolj rigorozno, je to počel cel svet z eu vred
borec91
04. 07. 2021 09.55
+1
nikjer prav nikjer si niso potalili za 600miljonov covid dodatkov
dante
03. 07. 2021 13.21
+7
Epidemiologom niso dali pravice do besede, saj to ni bil pravi virus, temveč ekonomski, za njega pa je edino cepivo denar, ki se je tako veselo delil med epidemijo po svetu
anatomija
03. 07. 2021 12.13
+2
Epidemiologi še posebej , če niso simpatizerji SDS so bili v tej skupini nezaželeni saj bi z agrumenti dokazali neumnosti Janeza Janše , ki je bil edini primeren za sprejemanje ukrepov
ivan z Doba
03. 07. 2021 11.53
+8
"Zapisniki sej strokivne skupine za Covid, ki jo vodi Beovićeva potrjujejo, da je vlada zamujala tako s pripravami na drugi val epidemije kot z ukrepanjem. Že od začetka jeseni ni upoštevala nekaterih ključnih predlogov stroke, ki bi verjetno rešili marsikatero življenje. 27. septembra so recimo posamezni člani skupine predlagali, da se za zaščito oskrbovancev v domovih za starejše na štirinajst dni uvede obvezno redno testiranje za vse zaposlene. S tem bi lažje odkrili okužene brez simptomov, ki so bili glavni razlog za širjenje virusa. Tega predloga vlada ni upoštevala, v naslednjih tednih pa so domovi postali glavna žarišča okužb in smrti. Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je navodilo za testiranje zaposlenih izdal šele slab mesec dni pozneje." ...necenzurirano.si
ivan z Doba
03. 07. 2021 11.41
+4
Ignoranca plešastega je brezmejna! Upam, da bo kmalu končal kot politični klopotec. "Vonjave" se že preveč dolgo širijo!
JApajaDAja
03. 07. 2021 11.40
-1
kdo je utišal in umiril začetno napadalno aroganco pavšiča zoper zahtevo, da erženove strokovne zapise umaknejo,ker je tip v konfliktu interesov?! zamenjan, užaljen...ne more biti objektiven!
Anonymus
03. 07. 2021 10.41
+2
Tale Fafič mi pa nikoli ni bil všeč, z rdečo masko, rdečo nosijo tisti,ki imajo radi sami sebe malo preveč. Fafo le išče publiko za svoj show. Tudi ti boš prišel na svoje..
Anonymus
03. 07. 2021 10.39
+3
Bo Beovićka kmalu zaprta, omejeno gibanje v celoti, v kakšnem zaporu nekje.. se ne čudim,da je njem mož storil samomor. Za njo pa vsi ostali, edini plač kamor spadajo, je zapor.
ivan z Doba
03. 07. 2021 11.43
+4
Napad na intimno, družinsko življenje posameznika kaže zgolj na primitivizem in intelektualno nemoč napadalca. Kakšno zvezo ima njen mož z odločitvami ćelavega epidemiologa?!
franceprešeren8
03. 07. 2021 10.19
+10
ko vidim fafangla tukaj, je vse jasno, populist pokvarjeni! enega jasnega stališča ni spravil od sebe, poslušal je ljudstvo in se posledično obračal!!šrlatan!
Alojz69
03. 07. 2021 10.03
+5
Kaj ta model se ni cepljen da nosi to butasto masko?
indal
03. 07. 2021 09.59
+7
Beovička, kmalu bodo vrane na koruzi, lahko prideš kakšen dan mal odganjat ;)
123maradona
03. 07. 2021 09.59
-1
Vsa stroka je bila za omejevanje in karanteno. Odtenki so drugačni.
krneka
03. 07. 2021 09.52
-2
A Štrukelj štrajka JULIJA ali NE ? Sprašujem za znanca iz tujine !
simc167
03. 07. 2021 10.11
+3
borec91
04. 07. 2021 09.59
strukel se pripravlja na poroko ki bo avgusta ali septembra ,ko presteje vse naravbano z lazmi