Bruselj: Zelenski je bil legitimno izvoljen
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je bil legitimno izvoljen na svobodnih, poštenih in demokratičnih volitvah, so v odzivu na kritike ameriškega predsednika Donalda Trumpa na račun Zelenskega danes poudarili na Evropski komisiji. Dodali so, da Rusija pod vodstvom predsednika Vladimirja Putina v nasprotju z Ukrajino ni demokratična država.
BRUSELJ
> "Mislim, da imamo precej jasno stališče glede tega. Predsednik Zelenski je bil legitimno izvoljen na svobodnih, poštenih in demokratičnih volitvah. Ukrajina je demokracija, Putinova Rusija pa ni," je danes v odgovoru na vprašanje o izjavah Donalda Trumpa povedal tiskovni predstavnik Evropske komisije Stefan de Keersmaecker.
Trump Zelenskega označil za neizvoljenega diktatorja
Predsednik ZDA je v sredo v zapisu na družbenem omrežju truth social ukrajinskega predsednika obtožil, da ima nizko podporo v javnomnenjskih anketah, in ga označil za neizvoljenega diktatorja, ki bo "kmalu ostal brez države, če se ne bo zganil".
Delegaciji ZDA in Rusije sta se v torek v Savdski Arabiji dogovorili, da bodo sestavili ekipi za pogajanja o končanju vojne v Ukrajini. Predstavniki ZDA so se ob tem zavzeli za pravično in trajno rešitev konflikta, Rusija pa je vztrajala, da je članstvo Ukrajine v Natu nesprejemljivo.
Zapis je objavil, potem ko je že v torek dejal, da bi lahko Volodimir Zelenski že zdavnaj končal vojno, ki je sploh ne bi smel začeti. Predsednika države, ki jo je februarja 2022 napadla Rusija, je označil za nesposobneža, ki uživa le štiri odstotke javne podpore, in pozval k volitvam v Ukrajini.
V Ukrajini in Evropi kritični odzivi na Trumpove izjave
Trump je s svojimi izjavami v zadnjih dneh povzročil zaskrbljenost in ogorčenje tako v Ukrajini kot v Evropi. Zelenski je kritiziral Trumpa in njegove izjave ter po torkovih pogovorih z Rusijo obtožil ZDA, da Moskvi pomagajo pri izvijanju iz mednarodne izolacije zaradi invazije na Ukrajino.
Tudi več evropskih voditeljev se je kritično odzvalo na Trumpove izjave o Zelenskem kot diktatorju.
"Zanikanje demokratične legitimnosti predsednika Zelenskega je preprosto napačno in nevarno," je v sredo zvečer dejal nemški kancler Olaf Scholz, ki ameriškega predsednika ob tem ni izrecno omenil. Dodal je, da je Zelenski izvoljeni vodja Ukrajine. "Nezmožnost izvedbe rednih volitev sredi vojne je v skladu z ukrajinsko ustavo in volilno zakonodajo," je še poudaril.
Da je nekaj povsem normalnega odpovedati volitve v času vojne, je po pogovoru z Zelenskim v sredo zvečer poudaril tudi britanski premier Keir Starmer. Dodal je, da je tako med drugo svetovno vojno ravnalo tudi Združeno kraljestvo. Je pa Starmer izpostavil potrebo po sodelovanju vseh pri prizadevanjih za trajen mir v Ukrajini.
Danska premierka Mette Frederiksen, ki je v sporu s Trumpom zaradi njegovih vztrajnih prizadevanj za pridobitev Grenlandije, je dejala, da ne razume napada ameriškega predsednika na Zelenskega. Tako danska premierka kot njen švedski kolega Ulf Kristersson sta poudarila, da je Zelenski demokratično izvoljen.
Češki predsednik Petr Pavel je na družbenem omrežju X zapisal, da je za označevanje Zelenskega za diktatorja potrebna velika mera cinizma. "Kakšno vrednost bi imele volitve v državi, ki se že tri leta upira agresiji sosednje jedrske sile? Kako lahko volitve potekajo, če petino ozemlja zasedajo okupacijske enote in če je celotna država vsakodnevno bombardirana?" je vprašal.