Katero knjigo bi mladim priporočali uspešni podjetniki in podjetnice?

Šest slovenskih podjetnikov smo vprašali, katero knjigo bi priporočali mladim, ki se zanimajo za svet financ in podjetništva.
22.12.2024 15:37
Čas branja: 8 min

Za vsakim uspešnim podjetnikom je bogata zakladnica znanja, pridobljena tako na podlagi lastnih izkušenj, vsaj del znanj pa uspešni posamezniki pogosto pridobivajo še z branjem navdihujočih zgodb in nasvetov tistih, ki so pot podjetništva oziroma finančnega razvoja uspešni prehodili pred njimi.

Podjetništvo je danes med mladimi ena najbolj zaželenih poti po koncu šolanja. Da pa bi mladi lažje uspešno začrtali svojo pot in si že v zgodnjih letih nabrali pomembna finančna znanja, smo za nasvet, katero knjigo naj preberejo za uspešen razvoj na področju financ in podjetništva, vprašali šest uspešnih slovenskih podjetnikov in podjetnic.

Nina Dremelj, predsednica Poslovnih angelov Slovenije

Predsednica Poslovnih angelov Slovenije ni izbrala ene same knjige, nadobudnim mladim priporoča branje šestih del:

1. Dream Big, Cristiane Correa

Zgodba o tem, kako so Jorge Paulo Lemann, Marcel Telles in Beto Sicupira zgradili največji imperij v zgodovini brazilskega kapitalizma in se s prevzemom treh svetovno priznanih ameriških blagovnih znamk prebili na svetovno prizorišče: Budweiser, Burger King in Heinz.

2. The Intelligent Investor, Benjamin Graham

Knjiga o vrednostnih naložbah, ki poudarja dolgoročne strategije in izogibanje velikim napakam na borzi. Temeljno načelo je, da se morajo vlagatelji osredotočiti na vrednost naložb, in ne na špekulativno vedenje. Ta revidirana izdaja vključuje posodobljene komentarje Jasona Zweiga, ki Grahamove nasvete povezuje z današnjim trgom.

3. The Lean Startup, Eric Ries

V knjigi je predstavljena metodologija za učinkovito gradnjo zagonskih podjetij s preizkušanjem in prilagajanjem. Osredotoča se na hitro eksperimentiranje in agilno sprejemanje odločitev. Namesto oblikovanja podrobnih poslovnih načrtov spodbuja podjetnike, da preizkušajo svojo vizijo, se hitro prilagajajo in se učijo na podlagi povratnih informacij strank. Ta pristop pomaga zagonskim podjetjem pri inoviranju in trajnostni rasti s čim večjim izkoriščanjem virov in ustvarjalnosti.

4. The Founder'S Dilemmas: How To Navigate The Dilemmas Of Startup, Lavona Massed

Vodnik za podjetnike, sedanje ali prihodnje, ki ponuja informacije o tem, kako se spopasti z izzivi, s katerimi se spopadajo podjetniki pri ustanavljanju podjetja. V njem so predstavljene lekcije, pridobljene iz resničnih napak. Poudarek v knjigi je, da so neuspehi sicer pogosti, vendar je uspeh dosegljiv z vztrajnostjo. Knjiga spodbuja podjetnike, naj napredujejo, sprejemajo premišljene odločitve, ko se srečajo s težavami, in na neuspeh gledajo kot na začasno oviro, ne kot na končni rezultat. Njen namen je pomagati ustanoviteljem, da se izognejo pastem in sprejemajo pametnejše odločitve na poti do uspeha.

5. The Mom Test: How to talk to customers & learn if your business is a good idea when everyone is lying to you, Rob Fitzpatrick

Bistveni koraki za izvajanje učinkovitih intervjujev s potencialnimi kupci za učinkovito testiranje poslovne ideje. Predstavljen je ključni koncept, »mamin test«, ki svetuje postavljanje vprašanj, ki se osredotočajo na življenje, pretekla dejanja in motivacijo morebitnega kupca, ne pa na vašo idejo, napovedi prihodnosti oziroma odprta vprašanja, kot je, ali bi uporabil ta izdelek, ki pogosto vodijo v vljudne, a lažne pritrditve ideji. Poudarja pripravo vprašanj, ki odkrivajo resnične težave in motivacijo, hkrati pa se izogibajo preveč optimističnim ali hipotetičnim odgovorom.

6. Management in AI powered world: What is the role of CEOs in the new AI powered world, Darko Butina

Kako se bodo v svetu umetne inteligence spremenile vloge direktorjev in vodij? Avtor predstavi koncept »compleximplicity«, strateški okvir, zasnovan za uspeh v prihodnjem okolju, ki ga poganja umetna inteligenca. Knjiga obravnava bistvena načela UI, vodenje v svetu UI in praktične rešitve za izvajanje te strategije v podjetju. Namenjena je izvršnim direktorjem, ambicioznim vodjem, netehničnim bralcem in tistim, ki jih zanima, kako bo UI vplival na upravljanje in vodenje v prihodnosti.

Jure Knez, soustanovitelj, Dewesoft

Poslovna knjiga leta: Halcom, Matjaž Čadež

Zgodbo Halcoma, pionirja elektronskega bančništva in digitalne varnosti, skozi oči ustanovitelja Matjaža Čadeža in sodelavca Gorazda Bavdaža. Knjiga je prejela naziv najboljša slovenska poslovna knjiga leta 2024. Halcom, ustanovljen leta 1992, je vodilni ponudnik elektronskih plačilnih rešitev v srednji in jugovzhodni Evropi. Podjetje ponuja inovativne večkanalne digitalne rešitve, ki avtomatizirajo bančne in plačilne procese za podjetja, finančne institucije in državne organe. Halcom je imel lani dobrih 12 milijonov evrov prihodkov in oskrbuje več kot 200 tisoč podjetij, več kot 50 bank in dve centralni banki, dosegel pa je pomemben napredek na področju digitalnih bančnih storitev, vključno z varno obdelavo plačil in večbančnim poslovanjem.

Matej Rigelnik, soustanovitelj, Equinox

Poor Charlie’s Almanac

V knjigi je predstavljeno življenje slavnega vlagatelja Charlieja Mungerja, desne roke Warrena Buffetta. Bralci izvejo, kako je s svojim navdihujočim pogledom na življenje dosegel bogastvo in še vedno imel čas in denar, ki ju je lahko namenil za človekoljubne namene. Knjiga je zbirka modrosti, zbranih v več kot desetletjih govorov in predavanj Mungerja.

Katarina Lotrič, soustanoviteljica Gentler Stories

Shoe Dog: A Memoir by the Creator of Nike, Phil Knight

Shoe Dog Phila Knighta je knjiga spominov, ki opisuje pot podjetja Nike od skromnih začetkov do tega, da je postalo ena najvplivnejših blagovnih znamk na svetu. Leta 1963 je Knight ustanovil podjetje z le 50 dolarji posojila svojega očeta in nalogo, da iz Japonske uvozi cenovno dostopne visokokakovostne tekaške copate. Knjiga je iskren in srhljiv zapis o bojih, tveganjih in zapletih, ki so stali na poti do uspeha Knighta, s podrobnostmi o hudi konkurenci, finančnih izzivih in neuspehih na tej poti. Poudarja tesne odnose, ki so pripomogli h gradnji podjetja Nike, zlasti z njegovim nekdanjim trenerjem Billom Bowermanom in predano ekipo prvih zaposlenih.

Rok Stritar, ustanovitelj, Kibuba

How to Start a Business & Ignite Your Life: A Simple Guide to Combining Business Wisdom with Passion, Ernesto Sirolli

Avtor v knjigi poudarja, da noben uspešen podjetnik ne zgradi uspešnega podjetja sam. Predstavi model »trojica upravljanja«, ki poudarja tri najpomembnejša področja za vsako podjetje: upravljanje izdelkov, trženje in finance. Sirolli trdi, da je uspeh odvisen od sestavljanja usposobljene ekipe za učinkovito upravljanje teh področij. Prva polovica knjige pojasnjuje ta okvir in lastnosti, potrebne za vsako vlogo, druga polovica pa se osredotoča na praktične korake za uporabo teh načel pri preoblikovanju idej v uspešna zagonska podjetja.

Gregor Rebolj, soustanovitelj, Klika in Silicon Gardens

Tudi Rebolj bi mladim priporočil več knjig, med predlogi pa se ponovi knjiga The Lean Startup avtorja Erica Riesa, ki jo je predlagala tudi Nina Dremelj.

1. Running Lean, Ash Maurya

Knjiga ponuja strukturiran okvir za spreminjanje idej v uspešne izdelke z nenehnim učenjem in povratnimi informacijami strank. Ponuja platno in postopek za preverjanje predpostavk, zmanjševanje nepotrebnih akcij oziroma idej in osredotočanje na reševanje resničnih težav strank. Cilj je graditi hitreje in pametneje z iteracijami na podlagi potrjenih spoznanj.

2. Inspired: How to Create Tech Products Customers Love, Marty Cagan

Ta knjiga je namenjena ekpam, ki se ukvarjajo z izdelki. Poudarek je na reševanju pravih problemov z močnim sodelovanjem med oblikovanjem, inženiringom in produktnim vodjo, da bi ustvarili izdelke, ki jih stranke resnično obožujejo.

3. The Startup Owner's Manual, Steve Blank

To je izčrpen vodnik po procesu razvoja strank, ki podjetnikom pomaga pri sistematičnem iskanju profitabilnega in ponovljivega poslovnega modela. Poudarja testiranje, poslušanje strank in izpopolnjevanje poslovnih predpostavk. Blank opisuje postopek za gradnjo zagonskega podjetja korak za korakom, pri tem poudarja, kako se izogniti pogostim pastem.

4. AI 2041: Ten Visions for Our Future, Kai-Fu Lee

Knjiga združuje izmišljene zgodbe s strokovnimi analizami, ki prikazujejo, kako bi lahko umetna inteligenca do leta 2041 spremenila različne vidike družbe. Lee raziskuje napredek umetne inteligence v zdravstvu, izobraževanju in pri delu, hkrati pa obravnava etične izzive in družbene vplive. Knjiga ponuja spodbuden pogled na priložnosti in tveganja, ki jih prinaša prihodnost umetne inteligence.

5. Thinking, Fast and Slow, Daniel Kahneman

Kahneman pojasnjuje dva miselna sistema: sistem ena, hiter in intuitiven, ter sistem dve, počasen in premišljen, ter razkriva, kako vplivata na sprejemanje odločitev. Knjiga razkriva pogoste kognitivne pristranskosti in napake ter bralcem pomaga razumeti, kako razmišljati bolj kritično. Knjiga povezuje psihologijo in vedenjsko ekonomijo ter raziskuje, kako ljudje obdelujejo informacije.

6. How I Invest My Money, Joshua Brown

Zbirka osebnih zgodb finančnih strokovnjakov o njihovih naložbenih filozofijah in o tem, kako njihove vrednote oblikujejo finančne odločitve. Poudarja pomen usklajevanja upravljanja denarja z osebnimi cilji in prepričanji. Pripovedi poudarjajo praktične, resnične pristope k naložbam namesto teoretičnih okvirov.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
Moje finance
Nakup
Moje finance
Razno
Moje finance
Moje finance
Jure Ugovšek Obeta se nova pocenitev goriv

V torek, 25. marca, lahko pričakujemo pocenitev reguliranih drobnoprodajnih cen goriv.

Moje finance
Varčevanje
Moje finance
Varčevanje Vlagatelj Maks Maksova analiza: Katere delnice na ljubljanski borzi se zdijo drage in kje so priložnosti

Slovenske borzne družbe so se izkazale za stroje za dobičke. To pa odpira vprašanje, koliko je ostalo potenciala za rast in kako to opravičuje trenutne cene delnic na borzi.

Moje finance
Varčevanje
Moje finance
Varčevanje Vlagatelj Maks Je dividendna zgodba ljubljanske borze še vedno tako pravljična?

Delnice ljubljanske borze so v zadnjem desetletju pridobile sloves delnic z visokimi dividendnimi donosnostmi. Ali po zadnjih rasteh cen delnic to še vedno velja?

Moje finance
Moje finance
Moje finance Zgodbe najemodajalke, 6. del: Kako določam najemnine in se pogajam z najemniki? 5

Zakaj je smiselno skrbno proučiti trg, spremljati oglase in taktično postaviti višino najemnine?

Moje finance
Razno
Moje finance
Razno Maja Virant Bi zamenjali pisarno za gradbišče? Opisujemo izkušnjo nekdanjega urednika Mojih financ. 1

Si predstavljate, da študirate, se izobražujete, dobite dobro službo, delate dobro in napredujete po hierarhični lestvici, potem pa vse to pustite in se odločite za novo kariero v obrtniški dejavnosti? Nora odločitev? Sploh ne. Je pa malo drzna, mogoče tvegana, vsekakor pa zelo ekonomična. Bi si upali? Matjaž si je.

FINANCE
PRO
Finance
GRADNJA IN BIVANJE
Finance PRO Kdaj je staro hišo smiselno prenoviti in kako globoko je treba za to seči v denarnico (PRO)

To je glavna tema najnovejše letošnje pomladne izdaje revije Gradnja in bivanje – do PDF-zapisa lahko dostopate brezplačno.