Nedelja, 20. 11. 2022, 19.02

SP 2022 v Katarju, 1. tekmovalni dan

Začelo se je: za uvod zmaga in tudi nekaj skrbi za Ekvadorce!

8

Katar : Ekvador, Enner Valencia | Na uvodni tekmi 22. svetovnega prvenstva so Ekvadorci z 2:0 premagali Katar. | Foto Guliverimage

Na uvodni tekmi 22. svetovnega prvenstva so Ekvadorci z 2:0 premagali Katar.

V Katarju se je začelo 22. svetovno prvenstvo v nogometu, ki prvič v zgodovini poteka v muslimanski državi. Na uvodnem srečanju so se bledi gostitelji merili z Ekvadorjem, ki je bil precej boljši tekmec in z goloma kapetana Ennerja Valencie zmagal z 2:0. Ekvador ima kljub trem točkam nekaj skrbi, saj je Valencia ob koncu prvega polčasa obležal na tleh, nato je odšepal z igrišča, se vrnil, tekmo pa zaradi težav s kolenom končal v 77. minuti. Katar je tako prvi gostitelj svetovnega prvenstva, ki je izgubil uvodno tekmo.

Katar 2022, prvi dan

Skupina A, 1. krog:
Karim Benzema
Sportal Krut udarec za Francoze, Benzema zapušča SP v Katarju!

Do 18. decembra bodo ljubitelji nogometa prišli na svoj račun, saj se bodo največji asi na svetu, tisti, ki imajo srečo z zdravjem in so se z reprezentancami prebili na zaključni turnir v Katarju, potegovali za naslov svetovnega prvaka.

Kot prva sta se v bitko podala azijski prvak Katar in južnoameriški predstavnik Ekvador, ki na svetovnem prvenstvu nastopa že četrtič, kar ga navdaja z bogatejšimi izkušnjami od gostiteljev.

Daniele Orsato po posedovanju sistema VAR zadetka Ekvadorcev v 3. minuti ni priznal. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Daniele Orsato po posedovanju sistema VAR zadetka Ekvadorcev v 3. minuti ni priznal. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Ekvadorci so že v 3. minuti zatresli mrežo gostiteljev, Enner Valencia je izkoristil nezbranost domače obrambe v kazenskem prostoru, a veselje Južnoameričanov ni bilo dolgo. Daniele Orsato, ki mu je pripadla čast sojenja na prvi tekmi, po posredovanju sistema VAR zadetka zaradi domnevnega prepovedanega položaja ni priznal.

So se pa lahko veselili v 16. minuti, ko so gostitelji nad Valencio storili prekršek. Ta pa je nato uspešno izvedel 11-metrovko in poskrbel za vodstvo. Ekvadorski strelski rekorder je znova udaril v 31. minuti, ko je po lepi podaji Angela Preciada z glavo premagal Saada Al Sheeba in zvišal na 2:0.

Enner Valencia je v prvem polčasu trikrat zatresel mrežo gostiteljev, ob koncu polčasa pa najprej obležal na tleh, nato je odšepal z igrišča, se po minuti vrnil in nadaljeval srečanje. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Enner Valencia je v prvem polčasu trikrat zatresel mrežo gostiteljev, ob koncu polčasa pa najprej obležal na tleh, nato je odšepal z igrišča, se po minuti vrnil in nadaljeval srečanje. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

V 43. minuti je kapetan Ekvadorja poskrbel za precej skrbi, saj se je znašel na tleh, nato je odšepal z igrišča, a se že čez minuto vrnil na zelenico. Katarci v prvem polčasu niso prikazali veliko, edino priložnost za zadetek so imeli povsem ob koncu polčasa, a Almoezu Aliju po strelu z glavo z bližine ni uspelo spremeniti rezultata.

V drugem polčasu so Ekvadorci rutinirano nadzirali potek srečanja in ga mirno pripeljali do želenega konca, Katar namreč ni sprožil niti enega strela v okvir tekmeca. Po zadnjem Orsatovem žvižgu so se Južnoameričani razveselili zmage z 2:0. Skrbi pa jih lahko stanje kapetana Valencie, ki je v drugem polčasu sicer stisnil zobe, a tekmo končal v 77. minuti.

Katar je tako prvi gostitelj svetovnega prvenstva, ki je izgubil uvodno tekmo.

Uvodna tekma Katarja in Ekvadorja skozi objektiv Reutersa in Guliverimage:

Fotogalerija
1
 / 33
V skupini A nastopata še Senegal in Nizozemska, ki pa se bosta pomerila v ponedeljek.

Na odprtju premeščanje razlik Morgan Freeman med odprtjem v družbi Ganima Al Muftaha. | Foto: Reuters Morgan Freeman med odprtjem v družbi Ganima Al Muftaha. Foto: Reuters

Odprtje 22. svetovnega prvenstva v nogometu, ki se je začelo dobro uro pred prvo tekmo prvenstva, je minilo v znamenju premoščanja razlik s humanostjo, spoštovanjem in vključevanjem vseh ljudi sveta.

Vse skupaj je povezoval 85-letni ameriški igralec Morgan Freeman, na odru mu je družbo med drugimi delal Katarec Ganim Al Muftah, ki se je rodil z okvaro telesa.

Zvrstilo se je več glasbenikov, korejska pevka Dana, njen rojak Jung Kook iz skupine BTS in katarski pevec Fahad Al Kubaisi, ki sta predstavila Dreamers, uradno himno prvenstva.

Kar nekaj zvezdnikov je udeležbo na odprtju SP v Katarju zaradi kršenja človekovih pravic in delavcev migrantov odpovedalo. Med njimi so Shakira, ki je izvajala uradno himno SP leta 2010, britanski zvezdnik Rod Stewart in njegova rojakinja kosovskih korenin Dua Lipa.