Lionel Messi je dvignil prestižni pokal na Maracani, kjer je 13. julija 2014 doživel največje razočaranje v karieri. V finalu svetovnega prvenstva v Braziliji so Argentinci izgubili proti Nemcem z 0:1 po podaljšku. Na najbolj cenjeno reprezentančno lovoriko bo moral počakati še vsaj leto in pol. Svetovno prvenstvo v Katarju se bo začelo 21. novembra 2022. Foto: Reuters

Argentina se je izenačila z Urugvajem po številu naslovov južnoameriškega prvaka. Obe izbrani vrsti sta bili najboljši po 15-krat. Brazilija, ki je branila naslov, pa ostaja pri devetih. Vse od 4. julija 1993 so Argentinci čakali na nov naslov južnoameriškega prvaka, pred 28 leti so v finalu v Ekvadorju ugnali Mehiko z 2:1, oba zadetka pa je dosegel Gabriel Batistuta.

Messi dočakal veliki trenutek na Maracani
Tekma je bila nekaj posebnega za Lionela Messija. Z Barcelono je osvojil že vse mogoče lovorike, z argentinsko reprezentanco pa do zdaj štirikrat izgubil finale južnoameriškega prvenstva. Selektor Lionel Scaloni ga ni mogel prehvaliti: "Če bi vedeli, v kakšnem stanju je odigral Copa Americo, bi ga vsak še bolj oboževal. Kljub poškodbi sem ga moral uvrdtiti v ekipo, brez takšnega igralca ne gre."

Najboljši igralec, strelec in podajalec letošnje Cope Americe se ni hotel ločiti od velikega pokala. Foto: Reuters

Šestkratni dobitnik zlate žoge ima tako končno reprezentančno lovoriko. Na letošnjem prvenstvu je 34-letnik zadel štirikrat in petkrat podal, s čimer je tako najboljši strelec kot podajalec.

Messi je bil v finalih do danes vedno razočaran, v finalu Cope je izgubil v letih 2007, 2015 in 2016, julija 2014 pa je Argentino v finalu svetovnega prvenstva na Maracani premagala Nemčija z 1:0 po podaljšku.

Di Maria kaznoval veliko napako Renana Lodija
Finale, ki bi moral tako kot celoten turnir potekati za zaprtimi vrati, si je na Maracani lahko ogledalo 7800 gledalcev, torej 10 odstotkov celotne kapacitete stadiona.

Angel di Maria se je izkazal sredi prvega polčasa z mojstrskim lobom. Foto: Reuters

Obe ekipi sta začeli zelo previdno, saj je bil vložek velik. V 22. minuti je Rodrigo de Paul s svoje polovice poslal žogo na desno stran, branilec Renan Lodi jo je skušal prestreči, a je zgrešil žogo. Di Maria se je izognil prepovedanemu položaju in z levico "lobal" vratarja Edersona.

Richarlison najbolj nevaren pri Brazilcih
Brazilci so bili šokirani in do konca prvega polčasa se jim ni uspelo pobrati. Brazilski selektor Adenor Leonardo Bacchi - Tite je takoj na začetku drugega polčasa v igro poslal Roberta Firmina. Branilci naslova so se le prebudili. V 52. minuti je Richarlison potisnil žogo v mrežo z desne strani, a je bil v prepovedanem položaju. Dve minuti zatem je Neymar znova zaposlil Richarlisona, ki je močno streljal, a je bil vratar Emiliano Martinez zbran.

Messi se je takoj po koncu tekme znašel na rokah soigralcev. Foto: Reuters

Argentinci z disciplinirano igro omrtvili igro Brazilije
Argentinci so se organizirano branili. Zaprli so vse poti do vrat. Selektor Lionel Scaloni je v igro poslal Nicolasa Tagliafica, Germana Pezzello, Exequiela Palaciosa in Nicolasa Gonzaleza. Neymar je bil odlično pokrit. V drugem polčasu je postajal vse bolj nervozen, prav nič mu ni uspevalo.

Zadnjo priložnost za izenačenje je imel rezervist Gabriel Barbosa tri minute pred koncem po podaji iz kota, vendar je bil vratar Martinez zbran.

Argentinci so prežali na protinapade, prostora je bilo veliko, Messi pa po protinapadu ni bil natančen v 88. minuti. Na sporedu je bilo še pet minut sodnikovega dodatka, a utrujeni in preveč nervozni Brazilci niso sestavili nobene nevarne akcije.

Di Maria po naslovu Argentine: Niti jokati ne morem
Neymar je v zadnjih letih doživel številne grenke poraze. Na zadnjem svetovnem prvenstvu so Brazilci izpadli v četrtfinalu proti Belgiji. S PSG-jem je lani izgubil v finalu Lige prvakov, letos pa je izpadle že v polfinalu. Foto: Reuters

Ko je sodnik Esteban Ostojich zadnjič zapiskal, se je začelo veliko slavje. Številni porazi v zadnjih dveh desetletjih so bili pozabljeni, soigralci so Messija metali visoko v zrak.

Brazilski branilec Thiago Silva je obžaloval, da v drugem polčasu ni bilo izenačenja: "Najprej moram čestitati tekmecem, posebej za prvi polčas, ko so nas ustavili. V drugem polčasu je bila le ena reprezentanca, ki je želela igrati nogomet, druga je zavlačevala, kot se je le dalo. To ni opravičilo za naš poraz, predvsem v prvem polčasu nismo storili tistega, kar bi morali."

Neymar znova točil solze
29-letni Neymar pred dvema letoma, ko je Brazilija na domačih tleh v finalu s 3:1 premagala Peru za deveti naslov južnoameriških prvakov, zaradi poškodbe ni igral. Tokrat je znova točil solze, potem ko je veliko razočaranje doživel že v lanskem finalu Lige prvakov, v katerem je s PSG-jem izgubil proti Bayernu v Lizboni.

Di Maria odločil finale na Maracani, Messi le dočakal lovoriko z Argentino

Messi in Neymar skupaj izbrana za najboljša nogometaša
Messi in Neymar sta bila skupaj izbrana za najboljša nogometaša na južnoameriškem prvenstvu v Braziliji. Strokovna komisija Južnoameriške nogometne konfederacije (Conmebol) je v izjavi za javnost zapisala, da je bilo nemogoče določiti le enega igralca za najboljšega na tem turnirju.

"Oba igralca sta se izkazala na vsaki tekmi s tehnično in taktično kakovostjo ter veliko inteligenco v igri tako z žogo kot brez nje," so zapisali.

Kolumbijcem tretje mesto na Copi Americi

Messi lahko kmalu izboljša še rekord Peleja
Messi bo moral počakati na še en rekord. Ostal je pri 76 reprezentančnih golih, s čimer zaostaja le še za enega za Pelejem, ki je s 77 goli rekorder po zadetkih ene izmed južnoameriških reprezentanc.

Tretje mesto si je zagotovila Kolumbija, ki je s 3:2 premagala Peru.