Protestniki so nosili transparente z napisi proti Tuskovi vladi. Foto: Reuters
Protestniki so nosili transparente z napisi proti Tuskovi vladi. Foto: Reuters

Protesti so odraz vse večjih napetosti na Poljskem, kjer skuša nova koalicijska vlada premierja Donalda Tuska opraviti s politiko prejšnje oblasti pod vodstvom konservativne stranke Zakon in pravičnost (PiS).

"Moramo zmagati v tej veliki bitki za suvereno, neodvisno Poljsko," je vodja PiS-a Jaroslaw Kaczynski dejal množici protestnikov, ki so nosili poljske zastave in transparente z napisi "Tu je Poljska, ne Tuskova država", "Zaprite podkupovalce, osvobodite junake" in "Minister za kulturo – minister za cenzuro".

Po mnenju Kaczynskega ima Poljska pod novo vlado "resnične težave z demokracijo", saj želi ta "izpolniti pričakovanja Evropske unije". Prejšnja vlada pod vodstvom PiS-a se je po drugi strani zavzemala za bolj suverenistično vizijo razvoja države.

Državna tiskovna agencija PAP je sporočila, da se je po navedbah mestnih oblasti zbralo okoli 35.000 protestnikov, medtem ko je tiskovni predstavnik PiS-a dejal, da se je protesta udeležilo skoraj 200.000 ljudi.

Protestniki nasprotujejo decembrski odločitvi vlade o prestrukturiranju javnih medijev, ki so veljali za trobila prejšnje vlade. Kot je takrat pojasnil minister za kulturo Bartlomiej Sienkiewicz, bo vlada s tem zagotovila delovanje javnih medijev. Pred tem je namreč predsednik Andrzej Duda vložil veto na zakon, ki bi omenjenim medijem zagotovil subvencije 690 milijonov evrov.

Protestniki so se sprehodili od poslopja parlamenta do sedeža javne televizije. Foto: Reuters
Protestniki so se sprehodili od poslopja parlamenta do sedeža javne televizije. Foto: Reuters

Duda napoveduje še drugo pomilostitev

Eden od povodov za protestni shod je tudi zaprtje nekdanjega notranjega ministra Mariusza Kaminskega in nekdanjega državnega sekretarja Macieja Wasika, ki ju je sodišče decembra obsodilo na dve leti zapora zaradi zlorabe položaja v času, ko je bil prvi vodja državnega protikorupcijskega urada (CBA), drugi pa njegov namestnik.

Leta 2007 naj bi namreč Kaminski, ki je v sredo – dan po prihodu v zapor – začel gladovno stavko, zrežiral primer korupcije z namenom diskreditacije takratnega ministra za kmetijstvo Andrzeja Lepperja.

Duda, ki je sicer blizu stranki PiS, je že pred protestom danes napovedal, da bo Kaminskega in Wasika še drugič pomilostil. Politika sta bila namreč skupaj s še dvema uradnikoma CBA-ja marca 2015 že obsojena zaradi vpletenosti v omenjeno afero, a jih je Duda novembra istega leta – le nekaj mesecev po nastopu mandata – pomilostil. Poljsko vrhovno sodišče je nato junija 2022 pomilostitev preklicalo.

Nova vlada si od prisege v sredini decembra prizadeva razveljaviti številne zakone, ki jih je uvedla prejšnja vlada in za katere kritiki pravijo, da spodkopavajo neodvisnost sodišč in pravosodja, s čimer želi odblokirati več milijard evrov, ki jih je Evropska unija zamrznila zaradi nespoštovanja vladavine prava pod prejšnjo oblastjo.

Protesti na Poljskem