Predstavitev prioritet v senci nezaupanja do Janše

Janez Janša je poslancem Evropskega parlamenta danes predstavil prednostne naloge slovenskega predsedovanja Svetu EU. Dobil je sicer strinjanje, da so prioritete dobre, a tudi številna vprašanja, ali misli z njimi resno glede na svoj odnos do medijev in vladano prava v Sloveniji. Tudi v skupini Evropske ljudske stranke (EPP), kamor spada SDS, so ga pozvali k čimprejšnjemu imenovanj delegiranih tožilcev.

Premier Janez Janša je danes v razpravi o prednostnih nalogah 
slovenskega predsedovanja Svetu EU na plenarnem zasedanju 
Evropskega parlamenta v Strasbourgu slišal ostra sporočila glede 
vladavine prava iz večine političnih skupin. Foto: Mathieu Cugnot/STA
Premier Janez Janša je danes v razpravi o prednostnih nalogah slovenskega predsedovanja Svetu EU na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu slišal ostra sporočila glede vladavine prava iz večine političnih skupin. Foto: Mathieu Cugnot/STA

STRASBOURG > Trenutno je najpomembnejša naloga zaustavitev pandemije s pomočjo cepljenja in čimprejšnje okrevanje gospodarstva, na dolgi rok pa mora Evropa odgovoriti na strateške izzive, je v Evropskem parlamentu poudarjal Janez Janša.

Tudi ELS izpostavila vladavino prava

“Prioritete predstavljamo v upanju, da je naslednjih šest mesecev za Evropo čas povratka v normalnost, v čas pred pandemijo, in da bodo nekatere strateške prioritete ali vsaj razprava o njih lahko ponovno na dnevnem redu,” je pojasnil. A Janševa izčrpna predstavitev polletnega načrta predsedovanja in njegovi pogledi na ključne izzive, pred katerimi je Evropska unija, so ostali v senci pozivov, da mora Janša vladavino prava najprej spoštovati doma.

Manfred Weber, vodja največje politične skupine Evropske ljudske stranke (ELS), kamor spada SDS, je izpostavil pomen vladavine prava kot samoumevnega političnega načela ter opozoril, da težave v povezavi z vladavino prava v posamezni članici unije niso težave te članice, ampak celotne EU. Janšo je pozval, naj vlada imenuje evropske delegirane tožilce, da bi evropsko tožilstvo lahko začelo delovati. Izpostavil je tudi polemiko v Sloveniji glede svobode medijev in pravosodja, vendar se glede vsebine tega dogajanja ni opredeljeval.

Bolj nazorni in ostri so bili vodje in poslanci levosredinskih in levih političnih skupin v Evropskem parlamentu. Na fotografijo, s katero naj bi Janša ob obisku Evropske komisije v Sloveniji razburil evropskega komisarja Fransa Timmermansa, so spomnili v socialdemokratski S&D. To, da je Janša ob obisku Evropske komisije govoril o pravni državi, ob tem pa napadal opozicijo v svoji državi, ni dober znak, je izpostavila vodja S&D Iratxe Garcia. Spoštovanje različnih mnenj in svobode tiska je bistvenega pomena za demokracijo, je dodala.

Malik Azmani iz liberalne Renew je Janšo pozval, naj neha nadlegovati novinarje in sodnike, naj neha imenovati svoje prijatelje na položaje v policiji in naj čim prej imenuje evropske delegirane tožilce. Tudi Ska Keller iz skupine zelenih je izpostavila, da ustrahovanje svobodnih medijev in civilne družbe ni tisto, kar pričakujejo od slovenskega predsedstva. Temu očitajo tudi premalo ambicioznosti, ko gre za doseganje podnebnih ciljev.

Vodja skupine Evropskega parlamenta za spremljanje spoštovanja demokracije Sophie in 't Veld (Renew) je za oktober napovedala misijo za ugotavljanje dejstev v Sloveniji. Skupina se je želela o svobodi medijev in vladavini prava pri nas z Janšo in ministrom za kulturo Vaskom Simonitijem pogovarjati že marca, a se je zapletlo, ker je Janša želel pokazati svoj video o svobodi medijev, Sophie in 't Veld pa mu tega ni omogočila.

Janša: pridite in se prepričajte sami

Janša je glede imenovanja delegiranih tožilcev povedal, da bi bil nov postopek njihovega imenovanja lahko končan do jeseni. Slovenija se iz tega mehanizma ne umika, razlog, da tožilcev še ni imenovala, pa je po njegovih besedah proceduralen. “Žal mi je, da se zadnja dva tedna cela Evropa ukvarja z dvema delegiranima tožilcema, ki bosta imenovana, ob tem pa se nihče ne vpraša, zakaj recimo Danska, Švedska, Irska, Madžarska, Poljska ne sodelujejo pri tem, pa vseeno dobivajo evropska sredstva. Imejmo enaka merila in enake pristope,” je pozval.

Vladavina prava je tudi zanj ključna, ampak končna presoja o njej mora biti v rokah neodvisnega sodstva in ne politike, je poudarjal. Glede medijev pa je izpostavil, da v Sloveniji ni nobenega nasilja nad mediji in da je to, kar spremljamo, izvažanje domačih zdrah v Evropski parlament. Tako skupino, ki jo vodi Sophie in 't Veld kot tuje novinarje je povabil, naj se o tem v Sloveniji prepričajo na lastne oči in naj ne bodo odvisni od mnenj, ki prihajajo do njih posredno.


Najbolj brano