Predstavniki lastnikov stanovanj na Smoletovi 12 so že leta 2019 dali pobudo za postavitev sončne elektrarne. Po prvotnem načrtu naj bi postavili elektrarno le na tretjini površine strehe, kar bi zadostovalo zgolj za skupno rabo električne energije. Ko pa so leta 2019 sanirali ravno streho, so sanacijo zastavili tako, da so predvideli možnost postavitve elektrarne po celotni površini. Naslednjih nekaj let so prepričevali etažne lastnike o koristnosti projekta, nov zagon pa je omogočila nova uredba o samooskrbi z električno energijo iz leta 2022.
Večinsko soglasje
Takrat so etažni lastniki projekt potrdili z večinskim soglasjem, za izvajalca pa izbrali ponudnika Porsche Slovenija. Pripravili so tudi pogodbo, s katero so uredili medsebojna razmerja glede lastništva in delitve prihrankov. Dogovorili so se, da električno energijo za skupno rabo izločijo iz samooskrbe. Sončna elektrarna po sistemu letnih neto meritev tako pokriva individualna merilna mesta stanovanj, vsako v višini solastniškega deleža skupnih delov sončne elektrarne. Projekt so financirali iz rezervnega sklada objekta. Kot pravijo prijavitelji, je bila fizična postavitev sončne elektrarne daleč najhitrejši korak v celotnem procesu.
Saga s priključevanjem
Elektrarno so postavili julija 2023, na omrežje pa so jo priključili novembra 2024. Po postavitvi se je namreč začela saga s priključevanjem. Zaradi zahtev distributerja je bila potrebna prenova priključno-merilne omarice, kar v fazi izdaje soglasja še ni bilo znano. Z izvedbo dodatnih del in zagotovitvijo tehničnih pogojev priključitve so se lotili še največjega izziva tega projekta, to je bilo sklepanje pogodb. Vse papirnate ovire jim je uspelo premagati šele leta 2024. Elektrarna je bila tako priključena v omrežje konec novembra 2024. Osem lastnikov do konca leta 2024 še vedno ni vrnilo podpisanih pogodb o samooskrbi, zato njihovo električno energijo za zdaj delijo sorazmerno na preostale.
Ocena prihrankov
SPL kot upravnik nima podatkov o individualnih merilnih mestih stanovanj, zato skrbijo samo za električno energijo za skupno rabo. Podatke o pričakovanih prihrankih projekta so zato izračunali na podlagi ocene. Prav tako so tudi podatki o proizvodnji zgolj ocenjeni, ker zaradi priklopa, ki se je zgodil šele pred kratkim, nimajo podatkov.
Porabo električne energije po stanovanjih sicer ocenjujejo na podlagi podatkov o številu stanovanj in oseb ter glede na povzetke po raziskavi REUS, oceno proizvodnje pa je izdelal izvajalec postavitve sončne elektrarne.
Letne prihranke in pozitivne učinke ocenjujejo na 72,34 megavatne ure, povečanje rabe OVE ocenjujejo na 63 odstotkov, zmanjšanje izpustov na 18,37 tone na leto. Vračilno dobo elektrarne v skladu s tem ocenjujejo na šest let in pol.