Dvojna zmaga za Etiopijo, Neja Krišnar prehitela dve tekmovalki

Atletika 26. Avg 202310:20 > 10:44 0 komentarjev

Slovenka Neja Kršinar (2:46:55) je v maratonu na 19. svetovnem prvenstvu v atletiki v Budimpešti zasedla 63. mesto. Zlato je osvojila Etiopijka Amane Beriso Shankule (2:24:23), srebro njena rojakinja in branilka naslova Gotytom Gebreslase (2:24:34), bron pa Maročanka Fatima Ezzahra Gardadi (2:25:17).

“Zelo zadovoljna sem z nastopom, dosegla sem soliden čas glede na visoke temperature. Imela sem zelo pametno in razumno taktiko. Začela sem v počasnejšem ritmu in se pozneje odločala za hitrejšega. S Finko sva tekli polovico proge skupaj, potem pa nisem šla za njo. V zadnjih 10 km sem namreč že kar čutila poledice vročine. Če bi se odločila drugače, bi se tudi končalo verjetno drugače. Poleg tega sem ves čas dajala led na hrbet, se polivala z vodo in dovolj pila, kar je tudi pomagalo, da sem se bolje počutila,” je v cilju povedala 32-letna Kršinar, ki je zasedla 63. mesto od 65. uvrščenih, 13 tekmovalk je odstopilo. To je bil edini slovenski nastop predzadnji dan prvenstva.

V boju za odličja je dolgo kazalo dobro trem Etiopijkam. Shankule je bila letos druga na bostonskem maratonu, kar je bil njen največji uspeh doslej. Kmalu po zadnjem krogu, po 36 kilometrih, se je ločila od dveh rojakinj, vodilna trojica si je tedaj pritekla že veliko prednost. Shankule, lani je po zmagi v Valencii prišla na tretje mesto v maratonu vseh časov, je nato prednost zadržala in v cilj prišla 11 sekund pred Gebreslase.

Popoldanski oziroma večerni del tekmovanja se bo začel ob 19:05 s finalom moškega skoka s palico. Ob 20:15 se bodo za medalje pomerile metalke krogle, ob 20:30 pa nas čaka super zanimiv finale moškega teka na 800 metrov. Ob 20:50 se bodo na pot podale še tekačice v finalu teka na 5.000 metrov, ob 21:25 pa bo na sporedu zadnja disciplina v deseteroboju, po kateri bomo dobili svetovnega prvaka v mnogoboju. Večer se bo zaključil s štafetnima tekoma. Najprej ob 21:40 štafeta 4×100 za moške in za konec predzadnjega dne prvenstva ob 21:53 še štafeta 4×100 za ženske.