199237

Nogometaši Olimpije preko Ludogorca do prve evropske jeseni

Avtor: Aljaž Pirnat
1. 8. 2023, 22.26

Nogometaši Olimpije so na povratni tekmi 2. kroga kvalifikacij za ligo prvakov v Stožicah premagali bolgarski Ludogorec z 2:1 (1:1). Ker se je prva tekma v Razgradu končala z 1:1, si je slovenski prvak priigral nastop v 3. krogu kvalifikacij lige prvakov, hkrati pa si zagotovil evropsko jesen.

Junaka zelo razburljive tekme sta bila dva, Timi Max Elšnik z obema ljubljanskima goloma in vratar Matevž Vidovšek, ki je v zadnji sekundi sodniškega dodatka obranil enajstmetrovko Kirilu Despodovu.

Ljubljančane v 3. krogu kvalifikacij lige prvakov čaka zmagovalec obračuna med Galatasarayem in Žalgirisom, prva tekma se je končala z 2:2. Z nastopom v 3. krogu kvalifikacij za ligo prvakov pa si je Olimpija že zagotovila najmanj skupinski del konferenčne lige.

Slovenski klubi so doslej sedemkrat igrali v skupinskem delu evropskih tekmovanj. Šestkrat Maribor, ki je trikrat igral v ligi prvakov (1999/00, 2014/15 in 2017/18), trikrat pa v evropski ligi (2011/12, 2012/13 in 2013/14), enkrat pa Mura v konferenčni ligi 2021/22.

Ekipi sta tokratno tekmo odprli tako, da sta si v uvodnih 10 minutah predajali pobudo, prave nevarnosti pred lepo polnimi stožiškimi tribunami pa ni bilo. Je bilo pa vroče v 13. minuti, ko domačim nikakor ni uspelo izbiti žoge, gostom pa ne sprožiti pravega zaključnega strela.

Že dotlej pa je glavni sodnik pokazal tri rumene kartone domačim, enega tudi Agustinu Doffu, ki je zakrivil prekršek 20 metrov od svojega gola. Prosti strel je v 15. minuti natančno izvedel Despodov za vodstvo Bolgarov.

Na veselje domačega občinstva pa je Olimpija izenačila v 18. minuti, ko je Jorge Silva natančno podal na drugo vratnico s prostega strela z desne strani, Elšnik pa je iz bližine zadel za 1:1. Takoj po golu je imela Olimpija še nekaj prekinitev, a brez uspeha, svoje minute pa je imel spet tudi bolgarski predstavnik, a tudi njemu ni uspelo resneje ogroziti Vidovška.

Je bilo pa spet nevarno v 33. minuti, ko je Svit Sešlar z roba kazenskega prostora oplazil stičišče prečke in vratnice, isti igralec pa je poskusil še v 37. minuti z desne strani kazenskega prostora, vendar je strel obranil Sergio Padt. Ta se je ob pritisku Olimpije izkazal tudi v 39. minuti po strelu Ruija Pedra. Tudi v sami končnici polčasa je bilo še enkrat nevarno za gostujoča vrata, a se izid ni spremenil.

Uvod drugega polčasa je spet pripadel Olimpiji, Ivan Posavec je v 54. minuti streljal z 20 metrov, a preveč po sredini, vse nevarnejši Bolgari pa so zadeli v 58. minuti prek Despodova, a je bil ta v prepovedanem položaju. Pred tem je dobro posredoval Vidovšek.

V 78. minuti je moral znova posredovati Vidovšek po močnem strelu Jakuba Piotrowskega z razdalje. V 82. minuti pa so Bolgari ostali brez izključenega Sona po prekršku nad Ruijem Pedrom. Kljub temu je v 89. minuti Spas Delev po protinapadu zadel vratnico. Že v sodniškem dodatku je imela Olimpija v enem napadu tri zaporedne strele, a brez uspeha.

V 92. minuti pa eksplozija veselja ljubljanskih navijačev. Po uigrani akciji iz kota je namreč Elšnik še tretjič v dvoboju z Ludogorcem zadel za novo vodstvo.

Tik pred koncem je imel Ludogorec še eno izjemno priložnost, izkazal pa se je Vidovšek. Toda pozneje je po posredovanju Vara bolgarska zasedba prišla do najstrožje kazni zaradi prekrška Marcela Ratnika. Z bele pike je streljal Despodov, ljubljanski vratar pa je še enkrat več pokazal svoje znanje in obranil strel Bolgara ter tako potrdil prvo evropsko jesen za zeleno-bele.

Vir: STA

1

Jan Pancar: Proga je bila blatna in drseča, kar mi je otežilo boj za deseterico (VIDEO)...Več

2

Gajser po VN Nemčije: To je bila ena bolj razkopanih prog v zadnjih letih (VIDEO)...Več

3

1

Bundesliga ponudila nov čudež: Po porazu s tremi, do zmage s štirimi goli za obstanek v ligi! (VIDEO)...Več

2

Bundesliga strelski raj za napadalce...Več

3

Milivoje Simeunović za Šport TV: “To je največja tekma v moji trenerski karieri”...Več