Podjetje iQwood in samostojni podjetnik Domen Ovsenik sta letošnja dobitnika okoljskega certifikata Znak kakovosti v graditeljstvu (ZAG). Gradbeni inštitut ZRMK, ki je tudi izvajalec certifikacijske sheme, ga podeljuje že od leta 1997, namenjen pa je za označevanje proizvodov in storitev, ki izpolnjujejo visoke, strokovno pripravljene in mednarodno primerljive zahteve glede kakovosti in trajnosti.
Okoljski certifikat ZKG je namenjen le najboljšim na svojem področju in tistim, ki za najboljšimi zaostajajo največ za 10 odstotkov in ne vsakemu, ki se prijav, navajajo na ZRMK.
Ocenjujejo celovito kakovost – od naročnika, uporabnika, lastnika do širšega družbenega okolja. Končni cilj pa je uveljaviti ZKG kot orodje obveščanja in varovanja potrošnikov, izboljšati kakovost izdelkov, naprav, tehnologij in storitev ter spodbujati raziskave in razvoj novih produktov.
iQwood, elementi za trajnostno gradnjo
Podjetje iQwood, ustanovljeno leta 1992, je ZAG dobilo za inovativno rešitev lesenih stenskih in stropnih masivnih nosilnih elementov za gradnjo trajnostnih stavb, spojenih brez lepil in drugih kemikalij. Nekaj si jih lahko ogledate tukaj.
Strokovna komisija je v obrazložitvi podelitve ZAG napisala: "Sistem iQwood (stene, strop) sestavlja masiven križno lepljen leseni element smrekovega lesa v kombinaciji z listavcem, izdelan brez uporabe lepil in kovinskih spojnikov, kar ga uvršča med inovativne in trajnostne gradbene rešitve. Vezni elementi so bukovi mozniki in pri stropih lesni vijaki. Leseni elementi imajo zelo dobre toplotnoizolacijske lastnosti in do določene mere uravnavajo vlago v prostorih, kar pripomore k boljšim bivalnim pogojem."

Izdelana je bila tudi analiza življenjskega cikla (LCA – Life cycle Assessment), ki "izkazuje nizek ogljični odtis, saj je les pretežno slovenski (FSC certifikati). Iz LCA analize se razberejo med drugim tudi potencialne koristi, povezane s ponovno uporabo nosilnih elementov. Slednji se lahko po končani življenjski dobi uporabijo pri gradnji kot manj zahtevni elementi."
Vzporedno z razvojem iQwood elementov sta potekala tudi razvoj in posodobitev v proizvodnji, pri čemer komisija izpostavlja "razvoj mozničenja elementov, namenska miza z vrtalno-mozničnim strojem, optimizacija porabe materiala. Proizvodnji proces je tudi energetsko neintenziven, priključen na gospodinjski odjem električne energije."
Za razvojni dosežek sistema imajo pridobljen patent in mednarodni patent na uradu v Münchenu, poleg tega je sistem prejemnik številnih nagrad, izstopata nagradi German Inovation Awards in nagrada za inovativnost pri GZS.
Stavbno pohištvo na stavbah kulturne dediščine
Samostojni podjetnik Domen Ovsenik se ukvarja z lesom že od rane mladosti, obrti se je izučil pri svojem očetu, pa tudi pri priznanih tujih mojstrih. Mizarstvo in profiliranje lesa Domen Ovsenik je specializirano za obdelavo masivnega lesa. Ukvarjajo se s stenskimi in fasadnimi oblogami, kritinami iz lesa (deske) ter obnovo in menjavo oken in vrat (zunanja in notranja), polken in drugih elementov na stavbah kulturne dediščine, restavrirajo pa tudi staro oziroma stilno pohištvo.
"Specialno znanje in veščine stalno nadgrajujejo in tesno sodelujejo s spomeniško službo. Pri svojem delu uporabljajo tradicionalne, preverjene tehnike in tehnologijo, orodja in druge pripomočke pri obdelavi lesa. V proizvodnem obratu nimajo CNC stroja, čeprav je »klasična« strojna oprema del delovnega procesa," v obrazložitvi navaja komisija.

Komisija izpostavlja tudi krožnost materialov, ki je ena izmed načel njihovega poslovanja. "Odkupujejo tudi odslužene stavbne elemente, kot so npr. tramovi, plohi, deske, vrata, okna, ograje, ki jih skladiščijo v notranjih prostorih, da jih lahko kasneje uporabijo pri obnovi ali izdelavi replik stavbnega pohištva."
Poleg starega, odsluženega lesa uporabljajo tudi les domačega porekla oziroma les iz trajnostno upravljanih gozdov, zasteklitve pa kupujejo pri lokalnem dobavitelju. Okovje kupujejo v tujini, saj mojstrov, ki bi se ukvarjali s to dejavnostjo v našem okolju, ni več.
Komisija pohvali njihov odnos do dediščine in izvedbe starih, preverjenih detajlov in postopkov izdelave, kar velja tudi pri prenovi oken in vrat ali izdelavi njihovih replik in tudi vgradnji. "Pri svojem delu skrbno preučijo izvirne detajle in prilagodijo tradicionalne tehnike, metode in obdelavo lesa obdobju nastanka teh elementov v sodelovanju s projektanti in spomeniško službo." Vse postopke in uporabljene materiale namreč potrdi spomeniška služba.
Med referencami pa komisija izpostavlja Center Rog, Dvoržakovo 9 in Mirje 11 v Ljubljani, Sokolski dom na Bledu, Benediktinski samostan sv. Nikola v Trogirju, hišo na Cresu in Highgrove v Angliji.
Znaka kakovosti v gradbeništvu so podjetjema podelili včeraj na otvoritvi sejma Dom.
Sejem odprt do nedelje
Na 63. ponovitvi sejma Dom, ki bo odprt do nedelje, se predstavlja več kot 400 podjetij, ki bodo predstavila učinkovite rešitve, praktične nasvete in najnovejše trende na področju gradnje in obnove. Na sejmu sodelujejo vodilni domači in tuji proizvajalci, arhitekti, gradbeniki in ponudniki opreme za dom.
Za vse, ki gradijo ali prenavljajo stanovanja ali hišo, pa tudi za tiste, ki šele zbirajo informacije ali jih zanimajo le novosti, so na voljo brezplačne in neodvisne informacije, nasveti in predavanja strokovnjakov Gradbenega inštituta ZRMK in energetskih svetovalcev ENSVET – Eko sklad ter arhitektov. Pri dveh podjetjih pa obiskovalci lahko dobijo brezplačen izris kopalnice in pomoč pri izbiri materialov in opreme.
Sejem je odprt od srede do sobote, od 10. do 19. ure, v nedeljo do 18. ure. Cena vstopnice za odrasle je 11 evrov, za obisk sejmišča v času „Happy Hour“, ki je od srede do petka od 12. do 16. ure ter v nedeljo tri ure pred zaprtjem, pa je cena nižja, in sicer osem evrov. Za otroke od 7. do 14. leta, dijake, študente in upokojence je cena devet evrov, za otroke do 7. leta starosti v spremstvu staršev pa je vstop brezplačen.
Uau, uau, telemach, uauuuuaaauuuuu. Kreteni.
Dva metra nakladanja,pa nikjer besede o ceni take hiše,samo o nagradah, mvpm