L. PA. | 30. 8. 2023, 11:11

Nedopustna poteza rokometnega kluba: za predstavitev dresa uporabili kar golo športnico (mnogi se sprašujejo, ali je bila mladoletna)

Facebook/Aljuš Pertinač/fotomontaža

Inovativno? Provokativno? Ali predvsem sporno in korak nazaj na področju enakopravnosti v športu?

Pretekli teden je ljubljanski ženski rokometni klub Krim Mercator predstavil svoj dres za novo sezono, ki ga bo nosila njihova kapetanka Barbara Lazović. Dogodek bi šel verjetno mimo brez posebnega pompa, če klub predstavitve ne bi speljal na, milo rečeno, nenavaden, že skoraj absurden način.

Dres so namreč na odru naslikali na telo zelo mlade (domnevno) športnice, ta pa je nato ob fizičnem dresu, ki so ga kmalu zatem odkrili, zgoraj brez pozirala za uradne fotografije predstavitve.

Na predstavitev je na svojem Facebook profilu v ponedeljek prvi opozoril nekdanji državni sekretar in voditelj Aljuš Pertinač, ki je ob objavi zapisal: "Ko že ravno toliko govorimo o objektivizaciji ženskega telesa ... zakaj je šlo to kar mimo?" Namignil je tudi, da se mu dekle, na katero so naslikali dres, ne zdi polnoletno.

"Ker gre za tako absurdni seksizem, da nihče niti doumel ni," je Pertinaču odgovoril eden njegovih spletnih prijateljev. Objava se je zatem začela hitro širiti po družbenih omrežjih ter dosegla tudi strokovnjake, politike in medijske osebnosti.

"To ni pot do enakega priznanja ženskega športa, to je kvečjemu degradacija. Pa toliko truda je bilo že vloženega, da bi bile športnice bolj enako obravnavane z moškimi kolegi, potem pa takle fiasko s popolno seksualizacijo in objektivizacijo. Četudi ne gre za izjavo, je vredno #bodecaneza," je zapisala pravnica Katarina Bervar Strnad, ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan pa je v prvem odzivu dejala, da "sploh nima besed ... prav zaboli to videt".

Uporabniki Facebooka so neposrečeno potezo RK Krim poimenovali še "katastrofa", "sramota", "nagravžno posilstvo dekleta" ter "nedopustna in nesprejemljiva objektivizacija".

"Smo klub, ki na prvo mesto postavlja šport ..."

RK Krim Mercator je v zvezi z dogodkom sinoči objavil izjavo za javnost, v kateri so zapisali, da je bil namen njihovega dogodka predstavitev ekipe, ki bo v novi sezoni zastopala klubske barve, in izpostavitev ciljev, ki jih bodo skupaj skušali doseči.

Predstavitev dresa je bila po njihovih besedah le "del pestrega programa", body painting pa njegov "še manjši del", zato so presenečeni, da je ta del zmotil nekatere in se iskreno opravičujejo, če so z njim koga prizadeli.

"Smo klub, ki na prvo mesto vedno postavi šport, ekipo ter trdo delo vseh okoli nje. Za našo gledanost in promocijo bomo naredili vse na tekmovalnem parketu. Tako kot to počnemo od ustanovitve kluba in že 29 let zapored na najvišji evropski ravni – EHF Ligi prvakinj. Vse torej vljudno vabimo, da se o tem prepričajo na naslednji domači evropski tekmi," so zaključili.

Moški, ki odločajo o ženskah

Pavšalen odziv vseh tistih, ki so minule dni izpostavljali seksizem, ki je zaznamoval predstavitev dresa, seveda ni prepričal. Aktivistka Irena Woelle je objavila poziv članom izvršilnega in nadzornega odbora rokometnega kluba, pri čemer se je obregnila tudi ob to, da so vsi moškega spola.

"ENAJST MOŠKIH, ki odloča o mladih športnicah in imajo sami mladoletne hčerke, je zlorabilo mladost dekleta in jo golo ter porisano s sponzorskimi logotipi izpostavilo na odru," je bila odločna.

"Če je bil to manjši del dogodka, zakaj so potem objavili samo tri slike, na vseh pa je bila gola punčka? Aja, niso hoteli objavljati obrazov predsednikov in podpredsednikov, ker je to premalo seksi za promocijo," je pod njeno objavo zapisala druga uporabnica.

Glede na to, da je odločevalce k odzivu ponovno pozvala tudi ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan, bo zgodba morda dobila drugačen epilog. Vendar pa je izpostavljanje premoči moških organov v ženskem športu znova odprlo tudi širšo debato o tem, da se ženske v športu ne soočajo z neenako obravnavo samo kot športnice, ki so prepogosto seksualizirane ali se jih ne jemlje resno, temveč so v krepki manjšini tudi na vodilnih položajih športnih institucij, celo v ženskih panogah športa.

Obstajajo sicer svetle izjeme, kot sta ženski nogometni klub Radomlje ali ženski nogometni klub Ljubljana, Nogometni klub Olimpija je imel pred leti žensko predsednico Katarino Benedik, nova predsednica Športne zveze Celje je Saša Jeram, vendar je enakopravnost spolov v športu še daleč, tovrstne slabe prakse pa razlike samo še poglabljajo.