Razno

Laserska operacija oči: danes tudi že za manj kot dva tisočaka

Primerjali smo ponudbe laserskih operacij oči. Preverili smo, kakšne rešitve so na voljo in ali koliko nas bo to stalo.
Avtor
avtor
14.05.2022 17:37
Čas branja: 7 min

Na slovenskem trgu je še vedno veliko povpraševanje po laserskih in drugih operacijah. Obstaja veliko različnih operacij, a tokrat se bomo v prispevku osredinili na tiste, ki na zdravem očesu odpravijo kratkovidnost (miopijo) brez zamenjave leče.

V ponudbi so tudi zanimive nove rešitve za tiste srednjih let, ki se jim je poleg te pojavila tudi starostna daljnovidnost (presbiopija).

Odprava dioptrije: Katero možnost izbrati?

»Bolj prebiram spletne strani in sprašujem za mnenja, manj mi je jasno,« je v skrbeh Katarina, ki je v dobrih tridesetih in se odloča za lasersko odstranitev kratkovidnosti.

»Ena metoda je varnejša, druga hitrejša za okrevanje, potem pa se pojavi še več podrazličic in alternativne metode ... Kličejo me svetovalci in vsak hvali drugo metodo,« pojasni Katarina, ki ni edina, ki se ne znajde v poplavi informacij in različnih imen za podobne ali celo enake operacije.

Poleg tega je na trgu veliko oglasov in podjetij, ki se ukvarjajo s posredovanjem informacij v povezavi z operacijami pri nas in južnih sosedih.

Oftalmologinja Irena Irman Grčar iz Očesnega centra Irman meni, da je ta poplava informacij za laike preveč: »Pacienti se vrtijo okoli laserjev in zvenečih imen o najsodobnejši in najboljši metodi ter iščejo cenovno najugodnejšo različico. Oglasi in prodajniki marsikaj obljubljajo.

Šele po natančnem pregledu in spoznanju pacientovih želja, potreb in značilnosti njegovega očesa, lahko za operacije dioptrije posebej izurjen očesni kirurg izbere metodo, ki je za posameznikovo oko trenutno in dolgoročno najprimernejša oziroma najboljša.«

Doda še, da veliko refraktivnih laserskih centrov v tujini ponuja operacijo le kot lasersko operacijo dioptrije z enotno ceno: »Pacienti zaupajo izbiro strokovnjaku, brez pritiska trga in industrije in upam, da bo kmalu tako tudi pri nas.«

Pazite seveda, na podlagi česa se odločate. Merilo naj ne bodo le prepričljiv oglas, cena in hitro okrevanje, saj to še ne pomeni tudi dolgoročno kakovostne rešitve.

Pridobite ponudbe neposredno od oftalmologov, in ne prodajnih specialistov. Pozanimajte se, kdo točno bo vaš kirurg, ki bo poleg laserja moral opraviti svoje delo.

Preverite pooperativno oskrbo, možnosti dodatne korekcije dioptrije (na primer tudi preboleni covid je nekaterim povzročil vnovično poslabšanje vida), možne zaplete zaradi tipa operacije, koliko pregledov bo še potrebnih po operaciji (in voženj v oddaljeni kraj) in podobno.

Operacija po zaslugi tehnologije vse natančnejša

Odločitev tudi po spoznavanju vseh metod ni preprosta, saj ima vsaka svoje prednosti in slabosti.

V osnovi so metode zelo podobne kot pred leti, izboljšujejo pa se dodatne tehnologije, ki pripomorejo k večji natančnosti posega – LASIK je na primer nadgrajen v metodo FEMTO iLASIK, »all laser« LASIK in druge kombinacije s tehnologijami Wavefront, Contoura, Streamlight in podobnimi oziroma analizami, ki naredijo operacijo še natančnejšo.

Prav tako se nadgrajujeta metoda PRK in izboljšana različica T-PRK.

Med alternativnimi metodami je največ prahu s svojimi koristmi dvignila ReLEx SMILE, ki jo zdaj tudi pri nas ponuja več klinik oziroma jo bodo kmalu začele.

Na Hrvaškem se omenja kot »posebna« tudi NO CUT ali metoda Pallikaris (brez rezanja epitela, ki se običajno opravi ročno ali z laserjem, tu pa s posebno ščetkico), za katero pa strokovnjaki pravijo, da ne gre za čudež in obstajajo bolj sofisticirane metode, dostopne tudi pri nas.

Oftalmolog Boštjan Drev iz centra Vidim na kratko pojasni: »Gre samo za modificirano staro metodo PRK s počasnim, večtedenskim celjenjem in bolečinami prve dni, pa tudi natančnost ni njena vrlina.«

Oftalmologinja Kristina Mikek iz Morela okulisti pojasni, da se tisti brez starostne dioptrije, torej do starosti 40 let, še vedno največkrat odločijo za lasersko odpravo dioptrije Femto LASIK: »Gre za izpopolnjeno tehniko, ki zagotavlja dolgotrajno stabilne rezultate korekcije, hitro okrevanje brez bolečin in ima tudi najširši razpon možne korekcije dioptrije in astigmatizma.

Površinske tehnike od PRK do EpiLASEK in tudi TransEpi PRK oziroma tehnika NO CUT so primerne za nižje dioptrije ter predvsem pri tistih, ki imajo tanjšo roženico. Okrevanje vidne ostrine je pri teh oblikah operacije počasnejše, med celjenjem se lahko pojavljata neprijetno draženje in solzenje.«

Drev pa doda, da je pri njih zelo priljubljena metoda ReLEx SMILE, ki jo opravijo pri kar 90 odstotkih pacientov, in podobno je tudi drugje po Evropi.

Ker daje odlične rezultate, jo nameravajo uvesti tudi pri Morela okulistih: »Ta metoda je v zadnjih letih postala zanesljivejša, je manj invazivna in zagotavlja hitro okrevanje. Težavni sta lahko le dodatna korekcija in pa omejitev glede stopnje dioptrije, a to vse ocenimo na pregledu.«

Tudi pri Očesnem centru Irman je še niso uvedli, ker ne omogoča individualno prilagojenih korekcij: »Zato zahtevne posege še vedno opravljamo z metodo LASIK in površinsko metodo, upamo pa, da čim prej pridejo na trg novi laserji, ki bodo omogočali več, in takrat se bomo zanjo odločili tudi mi, še doda Grčarjeva.

Kot novost omeni metodo Streamlight, ki omogoča varno operacijo brez pritiska in dotika očesa, vse se zgodi z laserjem. Kot v prihodnosti zanimivo metodo omeni še metodo InnovEyes, ki bo omogočila optimizacijo očesa tako, da bomo namesto sto lahko videli tudi 150- ali 200-odstotno brez korekcije.

Paketi in cena laserske operacije

Omenjene metode, uporabljene pri operaciji, se razlikujejo v tehnologijah, zato so primerjave zelo težke. Nekateri vse pooperativne preglede zaračunajo ločeno, spet drugi jih zapakirajo v pakete.

Če nekoliko posplošimo, vas bo naprednejša operacija T-PRK obeh očes z različnimi dodatnimi metodami stala od slabih 1.800 do 2.500 evrov pri nas, na Hrvaškem pa je lahko cena tudi dobrih 600 evrov nižja.

Operacije LASIK se večinoma izvajajo s femtolaserjem in za take operacije pripravite od 2.400 do 3.200 evrov, na Hrvaškem pa dva tisočaka.

Potem so tu še alternativne metode, kot je ReLeX Smile, ki vas bo stal približno 3.500 do 4.500 evrov na kliniki Vidim.

Večina jih pri nas zdaj ponuja pakete, ki vključujejo različno trajanje oskrbe po operaciji in operativne storitve – od meseca pa do treh let po operaciji.

Nekateri paketi tako ponujajo brezplačno poznejšo lasersko korekcijo dioptrije, potrdilo za vozniški izpit, celo zdravila, ki so sicer na recept, ali vstavitev kolagenskih čepkov v solzne kanale, ki za nekaj mesecev izboljšajo morebitno pooperativno suhost oči.

Zaračunajo vam večinoma tudi podroben predoperativni pregled – največkrat vas bo stal od 90 do 140 evrov, razen ob posebnih akcijah, ko je lahko veliko cenejši ali celo brezplačen (v času pisanja prispevka so imele nekatere hrvaške klinike akcijsko ceno od 30 do 60 evrov). Nekateri vam znesek odštejejo od cene operacije, če jo opravite v krajšem času po pregledu.

Je operacijo ceneje opraviti v Sloveniji ali se odpraviti čez mejo?

Marketing očesnih klinik v zadnjem času ni več tako agresiven, a sodeč po forumih in pogovorih s tistimi, ki so se za operacijo odločili v zadnjem času, se veliko pacientov še vedno odloči za odhod na Hrvaško.

Nekateri gredo še dlje, do Budimpešte ali celo do Prage, ki slovi po ugodnih laserskih operacijah. Pa so prihranki še vedno tako veliki?

Pri hrvaških klinikah ne ponujajo paketov, ki jih ponuja večina slovenskih klinik, zato je ponudbo težko primerjati. Prvi pogled kaže na nižje cene, a brez paketa je pogosto treba doplačati pooperativne preglede, zdravila, poznejše korekcije, ne pozabimo tudi na večkratni prevoz in čas.

Nekateri vam ponudijo celo uporabo svojih apartmajev, seveda za plačilo, kar je uporabno za prvi pooperativni pregled.

Odstranitev starostne daljnovidnosti z laserjem

Po novem lahko z laserjem odstranijo tudi starostno dioptrijo, ki se začne pojavljati po 40. letu.

Takrat nam običajno odsvetujejo klasične laserske operacije, ki odpravijo le kratkovidnost. Preverili smo nekaj metod, ki lahko odpravijo obe težavi hkrati, ne da bi se odločili za klasično zamenjavo leče.

Irena Irman Grčar iz Očesnega centra Irman pojasni, da se metoda Presby IQ (multifokalno oblikovanje roženice) lahko kombinira z operacijo kratkovidnosti, astigmatizma ali daljnovidnosti. »Nekoliko omili bližinske težave, ki nastanejo po 45. letu, a le začasno oziroma za nekaj let. Ob tem za učinkovitejši bližinski vid naredimo tudi monovision, ko na nedominantnem očesu načrtujemo nizko stopnjo kratkovidnosti (oko za blizu), na dominantnem očesu pa emetropijo (oko za daljavo).«

Pri Morela okulistih ponujajo za doplačilo ob odpravi kratkovidnosti za 790 evrov še obdelavo enega očesa (ne dela se na obeh) z alternativno metodo Supracor za odpravo starostne dioptrije.

Mikekova pojasni, da z njo lahko izboljšamo bližinski vid predvsem pri začetnih stopnjah starostne daljnovidnosti: »Če se nekdo želi izogniti zamenjavi leče, je to lahko rešitev, ki pa izboljša v večji meri bližinski vid, vid na daljavo pa nekoliko manj. Zato se ta korekcija izvede vedno le na enem, nedominantnem očesu, na drugem očesu se izvede običajna laserska odstranitev dioptrije. Na tak vid se potem kmalu privadimo, lahko pa tudi predhodno enostavno preizkusimo, če nam taka rešitev ustreza z vstavitvijo posebne leče«.

Učinkovite rešitve za operacijo starostne dioptrije v odsotnosti dioptrije na daljavo žal še ni, doda Mikekova in pojasni, da tisti brez dioptrije za daljavo na splošno sploh niso primerni kandidati za operativno odpravo starostne daljnovidnosti ne glede na operativno tehniko. Drev doda, da njihova metoda PRESBYOND deluje po podobnem principu kot omenjene, a jo je možno izvesti tudi, če pacient nima druge dioptrije.

Kakšne so cene kontaktnih leč?

Cene laserskih operacij so nekoliko višje kot pred desetimi leti, ko smo preverjali ceno omenjene storitve. So pa v nasprotju z laserskimi operacijami cene kontaktnih leč nekoliko upadle oziroma ohranjajo podobne cene že dolga leta.

Najpogosteje uporabljane enomesečne mehke leče stanejo od 15 evrov za šest leč (od deset do 20 evrov ob nakupu prek spleta za tri mesece uporabe).

Za vse leto torej potrebujemo štiri škatlice, kar nas skupno stane okoli 60 evrov. Potrebujemo še čistilno tekočino, in sicer vsaj tri do štiri plastenke na leto, kar je še dodatnih 40 evrov. Če se dioptrija ne spreminja, potem zadostuje klasični okulistični pregled. Torej strošek znaša okrog 100 evrov na leto.

Največkrat potrebujemo tudi očala, ki jih zamenjamo na nekaj let (če jih uporabljamo le občasno), in to bi nas čez palec stalo približno 200 evrov (zelo odvisno od višine dioptrije in izbranega okvirja).

Naložba v operacijo se torej vrne v več kot desetih letih, odvisno, za katero vrsto operacije gre, pri najdražjih celo po 30 letih.

Sicer se z operacijo znebimo vsakodnevne skrbi in nezmožnosti opravljanja določenih opravil, igranja športov, potapljanja in podobnega, a moramo dobro premisliti, za katero operacijo se je smiselno odločiti glede na našo starost (po 40. letu se namreč klasične laserske operacije ne svetujejo več zaradi prekratke koristnosti).

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
Moje finance
Nakup
Moje finance
Razno
Moje finance
Moje finance
Jure Ugovšek Obeta se nova pocenitev goriv

V torek, 25. marca, lahko pričakujemo pocenitev reguliranih drobnoprodajnih cen goriv.

Moje finance
Varčevanje
Moje finance
Varčevanje Vlagatelj Maks Maksova analiza: Katere delnice na ljubljanski borzi se zdijo drage in kje so priložnosti

Slovenske borzne družbe so se izkazale za stroje za dobičke. To pa odpira vprašanje, koliko je ostalo potenciala za rast in kako to opravičuje trenutne cene delnic na borzi.

Moje finance
Varčevanje
Moje finance
Varčevanje Vlagatelj Maks Kako se po carinskih pretresih piše dividendna zgodba ljubljanske borze?

Delnice ljubljanske borze so v zadnjem desetletju pridobile sloves delnic z visokimi dividendnimi donosnostmi. Ali po carinskih pretresih in donedavnih rasteh cen delnic to še vedno velja?

Moje finance
Razno
Moje finance
Razno Maja Virant Bi zamenjali pisarno za gradbišče? Opisujemo izkušnjo nekdanjega urednika Mojih financ. 1

Si predstavljate, da študirate, se izobražujete, dobite dobro službo, delate dobro in napredujete po hierarhični lestvici, potem pa vse to pustite in se odločite za novo kariero v obrtniški dejavnosti? Nora odločitev? Sploh ne. Je pa malo drzna, mogoče tvegana, vsekakor pa zelo ekonomična. Bi si upali? Matjaž si je.

Moje finance
Nakup
Moje finance
Pameten nakup Jure Ugovšek Cene goriv: visoke pocenitve nafte za zdaj še ne bomo občutili

Cena surove nafte je pred kratkim sicer upadla na najnižjo točko v štirih letih, vseeno pa je povprečna cena na mediteranskih trgih v zadnjih 14 dneh zrasla

FINANCE
PRO
Finance
GRADNJA IN BIVANJE
Finance PRO Kdaj je staro hišo smiselno prenoviti in kako globoko je treba za to seči v denarnico (PRO)

To je glavna tema najnovejše letošnje pomladne izdaje revije Gradnja in bivanje – do PDF-zapisa lahko dostopate brezplačno.