Novice

Toyotin bZ3X prepričal kitajske kupce s ceno pod 14 tisoč evrov

Medtem ko na evropskih trgih Toyota še nima pravega modela, s katerim bi se lahko resno podala med kupce električnih avtomobilov, so očitno na Kitajskem prebili led.

Žarišče trendov

Kitajska je pravi trg za kupce cenovno dostopnih električnih avtomobilov. In čeprav trenutna  situacija na račun cenovnih vojn in velikega števila ponudnikov ni vzdržna na dolgi rok, so središče trendov in poligon za testiranje različnih tehnologij, ki bodo v prihodnosti krojile globalno avtomobilsko industrijo. Evropski trgi, sploh za obrobne države, kot je naša, so še daleč od podobnega nabora modelov, pa tudi ko bomo imeli dostop do racionalnejših in manjših baterijsko-električnih avtomobilov, njihove cene ne bodo v rangu kitajskih.

Toyota je bila v zadnjih letih pogosto pod drobnogledom na račun svoje zadržanosti pri uvajanju električnih vozil. In čeprav še vedno ostajajo previdni pri vsesplošnem favoriziranju popolne elektrifikacije pogonskih sklopov, so se očitno odločili preveriti, kako dobro so pripravljeni na zahteve kupcev sodobnih baterijsko-električnih avtomobilov. Za to pa potrebujejo konkretne prodajne številke. Ob vstopu na trg so tako novi  bZ3X (konkurent BYD-u Atto3) opremili z res atraktivno vstopno ceno pod 14 tisoč evrov, kar je izjemna ponudba za to velikost in opremljenost avtomobila.

Testni poligon

Njihova odločitev je prinesla rezultate: za bZ3X, ki so ga razvili v okviru skupnega podjetja z lokalnim partnerjem GAC, so v prvi uri pobrali več kot 10 tisoč naročil – preden se je sistem sesul zaradi preobremenjenosti. Interes kupcev je povsem razumljiv, saj gre za odlično opremljenega baterijsko-električnega kompaktnega križanca (dolžine 4.800 mm, širine 1.875 mm in višine 1.645 mm z medosno razdaljo 2.765 mm), ki sodi v velikostni razred modela RAV4.

Toyota bZ3x 1V vstopni konfiguraciji ima vgrajen baterijski sklop LFP s kapaciteto 50 kWh, kar naj bi mu z enim polnjenjem zagotavljalo do 430 km (kitajski normni protokol CTLC, ki je nekoliko bolj prizanesljiv od WLTP). V boljših izvedenkah so vgrajene baterije kapacitete dobrih 58 kWh in slabih 68 kWh (doseg do 610 km po CTLC), moč elektromotorjev pa se giblje v razponu od 150-165 kW.

Notranjost, ki je oblikovana z minimalističnim pristopom, razkriva 8,8-palčni zaslon merilnikov pred voznikom ter velik 14,6-palčni sredinski zaslon infozabavnega sistema. Za avdio nastop v vstopni različici skrbi Yamahin sistem z 11 zvočniki. Nadražja izvedenka 520 Pro+ Smart, ki ima med drugim vgrajena vsa sodobna vozniška pomagala in lidar, stane dobrih 20 tisoč evrov.

Avtomobilizem.com (Vir: Carscoops. CarNewsChina. Foto: GAC Toyota.)

Mnenja uporabnikov

2 komentarjev za "Toyotin bZ3X prepričal kitajske kupce s ceno pod 14 tisoč evrov"


xxl
26 dni 7 ur nazaj

V EU bi bila že od 34990.

MORDOR
25 dni 5 ur nazaj

Če bi se šolal bi imel dovolj denarja, Ne jamraj.

 
Prototip modela Alpine A390 v polarnih razmerah
“Slučajen” prvi nastop električnega Volva EX60

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

V reduDodatne informacije